Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PP "Tarnowskie Góry"; PSP - Sienkiewicza - OP6364
Właściciel: Lolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 293 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-03-2013
Data utworzenia: 28-03-2013
Data opublikowania: 28-03-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 14-04-2017
97x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
79 odwiedzających
65 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witam.

Z wielką przyjemnością pragnę was zaprosić na serię keszy, której tematem jest rozmieszczenie punktów obronnych w Tarnowskich Górach. Jest to mój drugi z szesciu planowanych kryptonimem // Pozycja Polowa „Tarnowskie Góry” //.

Seria keszy jest tworzona w oparciu o materiały zawarte na stronie internetowej Fortyfikacja.pl. O pozwolenie na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartych poniżej informacji należy zgłosić się do autorów strony, których kontakt można znaleźć na ww. stronie.

 

OGÓLNIE O POZYCJI POLOWEJ W TARNOWSKICH GÓRACH

Pozycja obronna powstała dla osłonięcia garnizonu 11 pułku piechoty oraz 3 pułku ułanów stacjonujących właśnie w Tarnowskich Górach. Jaki ostatecznie kształt miała przyjąć nie jest wiadome. Linia osłania miasto od zachodu i zmierza w kierunku Radzionkowa na południowym wschodzie.

Powstały tu jedynie 4 polowe schrony piechoty oraz jeden schron "ćwiczebny". Spore odległości między obiektami i liczne "martwe punkty" w liniach ostrzału mogą sugerować, że umocnienia mogły być planowane z nieco większym rozmachem. Zwłaszcza, że żaden z obiektów nie został ukończony przed wybuchem wojny a liczne fuszerki świadczą o niezwykłym pośpiechu przy ich wznoszeniu.

Głównym zadaniem umocnień było powstrzymanie ataku niemieckiego na czas wystarczający do pełnej mobilizacji garnizonów oraz wyprowadzenia taborów i całego zaplecza poza teren walk. Obiekty, które zdążono wybudować, umieszczone zostały jako osłona głównych dróg prowadzących do miasta oraz dla zabezpieczenia węzła kolejowego Tarnowskie Góry. 

We wrześniu 1939 roku schrony nie wzięły udziału w walkach. Ponowną szansę otrzymały w 1944 kiedy to Niemcy włączyli je do tzw. linii b2 mającej powstrzymać ofensywę radziecką. Jednak, sądząc po braku śladów ostrzału, również nie wzięły czynnego udziału w walce.

Fortyfikacja.pl

KONKRETNIE O INTERESUJĄCYM NAS MIEJSCU

Kolejny schron znajduje się przy terenie kolei, na Czarnej Chucie przy ulicy Sienkiewicza.

Jest to obiekt konstrukcyjnie lepiej wykończony niż pozostałe w Tarnowskich Górach (jako jedyny został uszczelniony lepikiem) jednakże nie został on osłonięty nasypami. Do dziś jest zachowany w bardzo dobrym stanie, a ostatnio dodatkowo został pomalowany. Do nie dawna służył jako schowek na byle co, jednak od pewnego czasu zyskał nową rolę... - aż miło patrzeć Smile

 

KONKRETNIE O KESZU

Przy podejmowaniu proszę uważać na ciekawskich ludzi, tak żeby nie zdemaskować miejsca ukrycia :] Najlepiej wybrać się tam w dni wolne od pracy, pod wieczór żeby nie było „gapiów”, ale nie nocą żeby nie wzbudzać podejrzeń ochrony ;-) 

Żeby nie robić większych kłopotów, skrzyneczka znajduje się między trzema (niepancernymi ) brzózkami kilka cm poniżej gruntu. 

 

PS. Na budynku za schronem znajduje się kamera zwrócona na szlaban.

 

Obrazki/zdjęcia
schemat schronów polowych
miejsce ukrycia