Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Familie von Tesmar - OP6113
Eigenaar: LadyMoon
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 91 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 09-02-2013
Gemaakt op: 12-02-2013
Gepubliceerd op: 12-02-2013
Laatste verandering: 07-08-2018
90x Gevonden
3x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 11 Volgers
181 x Bekeken
67 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
37 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: akamien, anonym, bamba, bartol, Charon7, Ciachol, gokglowczyce, Hawajek, Julieta, koshack, Koza, lewychelmno, Maniek, Mariano Italiano, misiowa, młody91, My_Key, nazachod, omen1975, pan_ryba, pawelko, pichu., piotrograf, rogatek, Rogaty01, schron, Selinowie, Serengeti, telefonalarmowy, tomaszg, trzyzlote, Vadera, Wandula, Włóczykij., wolny, Wrzos, zaboja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Posiadłość ziemska we wsi Borkowo Lęborskie (niem. Borkow) należała do rodziny von Tesmar.

W 1857 roku, kiedy zmarł pierwszy członek rodziny wybudowano kaplicę cmentarną, w której pochowano całą rodzinę von Tesmar.

Rodzina von Tesmar była przeklęta bowiem w pałacu wybudowanym w 1773 roku nie urodziło się przez 98 lat żadne dziecko. Dopiero w roku 1902 fatum zostało przerwane przez narodziny Joachima Neitzke.

Mówi o tym kronika rodzinna. Ród von Tesmar wymarł po obu stronach. Ich herb zachował się m.in. na witrażu w Sali Rajców Lęborskiego Ratusza.

Trumny ze zwłokami przetrwały dwie wojny w praktycznie nienaruszonym stanie. Dopiero w latach 80 i 90  XX wieku kaplica stała się miejscem rozrywki miejscowej młodzieży.

Zwłoki, a właściwie kości zostały pozbierane w 1999 roku przez dawnych niemieckich mieszkańców tych okolic i pochowane w innym miejscu.

Pierwszy raz pokazano mi to miejsce w 2007 roku. Zakochałam się na zabój do tego stopnia, że odbyły się tu moje 3  (jak dotąd) sesje fotograficzne. To jedna z moich ukochanych kaplic- miejsce dla mnie wręcz mistyczne, magiczne i bardzo wyjatkowe. Niestety od lat jest zaniedbane i popada w coraz większą ruinę. We wnętrzu grobowca widoczna jest wciąż postępująca dewastacja. Długo się zastanawiałam czy zakładać tu w ogóle skrzynkę i przez to "pokazywać" miejsce. Wiem z doświadczenia, że niektóre miejsca po prostu giną na amen i nim zginą dobrze byłoby je zwiedzić i uwiecznić na pamiatkę, toteż z wielką niepewnością postanowiłam jednak załozyć tu kesza. Myślę, że dla wiekszości osób interesujacych się takimi klimatami kaplica ta jest doskonale znana i nie bedzie dla nikogo szokiem. Jednakże nowych przybyszów prosiłabym o uszanowanie tegoż miejsca, godne zachowanie.

Jeśli przyszedłeś po kesza to proszę - zachowuj się przyzwoicie, nie niszcz, nie dewastuj. Zatrzymaj sie na chwile zadumy nad tymi, którzy tu spoczywali, zapal świeczkę i uszanuj to miejsce oraz ciszę należną zmarłym.

Uwaga!!!

Współrzędne wskazują kaplicę.

Aby odnaleźć kesza, udaj się w lewą stronę, stojąc twarzą do drzwi kaplicy. Znajdź drzewo mocno porośnięte bluszczem, w lewym ( górnym)  rogu cmentarza, przy skraju pola, na wysokości wzroku. Tam właśnie szukaj.

Delikatnie, nie na siłę i bardzo proszę - maskuj porządnie, aby kesz nie wystawał lub nie był widoczny z daleka.

Powodzenia !

Afbeeldingen
pierwsza wizyta-13.05.2007 fot.Kazik
ozdobna trumna
kaplica
fot.g5PFE (jedno z najpiękniejszych zdjęć wnętrza)
Zamurowane obecnie wejście do kaplicy