Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Z_S_P 42 Muzeum Swołowo - OP5E80
Kraina w Kratę
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 32 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-12-2012
Date created: 12-12-2012
Date published: 12-12-2012
Last modification: 23-03-2013
48x Found
0x Not found
2 notes
watchers 0 watchers
44 visitors
31 x rated
Rated as: Excellent
9 x recommended
This cache is recommended by: Blondi, crazy_baby, gokglowczyce, Grazka, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Maciek_B, Marokes, szabla, uhuhu
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Swołowo symboliczna stolica „Krainy w kratę”

Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe inaczej nazywane szachulcowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko). Budownictwo to było również widocznym elementem architektonicznym w miastach pomorskich w XIX i XX wieku. Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę".

We wsi Swołowo zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie i rzemieślnicze z budownictwem szkieletowym. Przestrzenny układ wsi ma charakter owalnicy, a otaczające pola zachowały średniowieczny podział. Te unikalne walory architektoniczne i przestrzenne zadecydowały o tym, że wieś tę nazwano stolicą "Krainy w kratę". We wsi tej zachowało się kilkanaście zagród. Jednej z nich Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku przywróciło dawny charakter zagrody bogatego chłopa pomorskiego i adaptuje ją na centrum animacji kultury regionalnej - zagroda Albrechta

Swołowo - Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego, położona jest w gminie Słupsk, tylko 12 km od piaszczystych, szerokich, czystych plaż i kąpielisk na południowym brzegu Morza Bałtyckiego. Blisko stąd do Darłowa, Jarosławca, Ustki. Jest to najlepiej zachowana zabytkowa chłopska wieś na Pomorzu. Założona w średniowieczu na planie owalnicy przetrwała w niezmienionym kształcie od XIII wieku, należy do najwcześniejszych osad w rejonie Słupska. W 1240 roku gdański książę Świętopełk II nadał Swołowo (Zvelow) obok pięciu innych osad zakonowi joannitów, którzy przybyli tu około 1180 roku do Sławska (stare Sławno), w XIV wieku była w rękach rodziny von Below, następnie Petera Glasenappa, rodziny von Schwave. Od XVII wieku Swołowo pozostawało pod zarządem Słupska jako wieś królewska.

 

W 1997 roku wieś objęto pilotażowym projektem unii Europejskiej PHARE "TOURIN II", którego celem jest rozwój turystyki wiejskiej. Swołowo wybrano z uwagi na walory przyrodnicze oraz zabytkowe wartości ludowego, chłopskiego budownictwa.

 

Zakładając tu swoją skrzyneczkę zapraszam Was do odwiedzenia i zwiedzenia „Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie”. Uważam, że warto spędzić tu trochę czasu na zwiedzeniu i pokazać milusińskim jak się żyło na wsi setki lat temu. Obiekty muzealne podzielono na jakby 3 zagrody. Pierwsza zagroda potocznie nosi numer „15” - to zagroda chłopa bogatego. Tu znajduje się kasa. W budynku obok w tzw. stodole zrobiono coś na wzór kącika zabaw dla najmłodszych. Można tu pozostawić nasze maluszki pod opieką i samemu lub z nieco starszymi dziećmi spokojnie zwiedzać.

Druga zagroda „14A” - to zagroda chłopa biedniejszego.

Trzecia zagroda nr „8” to żywy skansen. Tu spotkamy żywy inwentarz, możemy pokazać dzieciom jak się kiedyś młóciło zboże, cięło sieczkę dla zwierząt, zobaczyć jak się karmi zwierzęta. Tu znajduje się też gospoda gdzie można zaspokoić pragnienie i głód. Warunkiem zaliczenia tej skrzynki jest zrobienie sobie zdjęcia na tle tablicy z nazwą gospody. Ze zrobieniem zdjęcia nie będzie problemu – wejść tam można tylko w określonych godzinach i zawsze jest tam ktoś z obsługi. Jako potrzebny sprzęt dodatkowy trzeba zabrać aparat fotograficzny.

Z ważnych informacji warto podkreślić, że muzeum w tzw sezonie otwarte jest w następujący sposób : zagroda Albrechta 10:00 – 18:00 cały tydzień, zagrody „15” i „14A” od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.

Poza sezonem : zagroda Albrechta od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 16:00, natomiast pozostałe zagrody od środy do niedzieli od 10:00 do 16:00.

Dojazd: przed budynkiem gdzie jest kasa jest mały parking.

Skrzyneczka to klipsiak pozostawiona w kasie. Będzie Wam ona udostępniona na hasło „OPENCACHING w Swołowie”. Uprzejme panie wydadzą Wam skrzyneczkę abyście mogli dokonać formalności czyli wpisać się do loga.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
tabliczka
garść informacji
zagroda Albrechta
żywy inwentarz
Log entries: Found 48x Not found 0x Note 2x Picture 15x All entries Gallery