OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz żydowski w Bolszewie - OP5DB6
Właściciel: Dorota&Paweł
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 63 m n.p.m.
location Województwo: Polska > pomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 25-11-2012
creation-date Data utworzenia: 25-11-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 26-07-2016
znaleziona 101x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 88 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dudziol, fosgen61, Qbacki, soolash, tuchlin
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

widok ogolny ZG.jpg

fot.

Cmentarz żydowski w Bolszewie został założony w XVIII wieku i znajduje się w miejscu zwanym Żydowską Górką. Lokalizację nekropolii można odnaleźć na wojskowej mapie okolic Wejherowa z 1937 roku. Jest to miejsce spoczynku wyznawców judaizmu z Bolszewa, Wejherowa, w pewnym okresie chowano tu także zmarłych wyznania mojżeszowego z Sopotu i Gdyni. Jarosław Drozd w swym opracowaniu "Społeczność żydowska w Wejherowie" tak pisze o początkach istnienia tej nekropolii: "Wybudowanie w 1866 roku synagogi było najbardziej spektakularnym osiągnięciem miejscowych Żydów. W momencie jej budowy istniał już cmentarz, którego powstanie wiązało się jeszcze z działalnością wiejskiej gminy żydowskiej w Bolszewie w II połowie XVIII wieku. Wobec trudności związanych z uzyskaniem zgody na założenie nowego cmentarza w Wejherowie lub na jego obrzeżach, postanowiono w 1827 r. wykupić teren starego kirkutu, położonego na szczycie wzgórza zwanego Żydowską Górą ("Judenberg") na południe od wsi Bolszewo, przy starej drodze Wejherowo-Lębork. Miał on powierzchnię 3414 m2, lecz sama przestrzeń grzebalna zajmowała obszar 2409 m kw. Pozostałą część terenu stanowił las. Przynajmniej do 1892 r. na terenie kirkutu nie było kaplicy". Cmentarz założono na planie nieregularnego czworokąta, od strony północnej prowadziła do niego aleja wysadzana świerkami. Pochówki były dokonywane w układzie rzędowym, na osi północ-południe. W okresie I wojny światowej pogrzebano tu zwłoki kilku jeńców - żołnierzy rosyjskich pochodzenia żydowskiego.

Cmentarz został poważnie zniszczony podczas II wojny światowej - jego teren przekształcono w przyczółek wojskowy. Do dziś przetrwały pojedyncze fragmenty grobów. Jak donosi pragnący zachować anonimowość jeden z naszych korespondentów, otaczający niegdyś nekropolię artystycznie wykonany metalowy płot został skradziony i obecnie służy jako ogrodzenie i barierka balkonu na jednej z posesji w Wejherowie.

Od 2005 roku cmentarzem opiekuje się młodzież z Samorządowgo Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie. W ramach programu "Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" , gimnazjaliści uporządkowali teren nekropolii, zebrali dokumentację dotyczącą obiektu, oznaczyli miejsca, w których znajdują się groby.

tekst: K. Bielawski

Skrzynka:

Tradycyjna pod kordami, nie kop, nie odrywaj - odkręć !

Obrazki/zdjęcia
Spojler
Cmentarz
Cmentarz.
Cmentarz..
Numeracja
Cmentarz...
Wpisy do logu: znaleziona 101x nieznaleziona 0x komentarz 4x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia