Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Torfowiska przejściowe - GIS Day 2013 UAM - NRU010 - OP5DA9
Bogactwa przyrody, które należy chronić.
Właściciel: naruu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 96 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-11-2013
Data utworzenia: 24-11-2012
Data opublikowania: 20-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-06-2017
122x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
10 odwiedzających
94 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Głównym czynnikiem warunkującym powstanie rezerwatu „Żurawiniec”, w którego to okolicy właśnie się znajdujemy, jest obecność Torfowiska przejściowego i roślinności z nim związanej.

Torfowiska przejściowe są z reguły zbiorowiskami otwartymi, bezdrzewnymi, porastającymi bardzo wilgotne i podmokłe miejsca.

W zależności od lokalnych warunków, roślinność torfowisk przejściowych może być bardziej zbliżona do roślinności torfowisk wysokich lub niskich. Większość zbiorowisk roślinnych torfowisk przejściowych ma tzw. charakter emersyjny. Oznacza to, że przy podniesieniu się poziomu wody, powierzchniowa warstwa torfowiska z podłożem i żywymi roślinami może pływać po tafli wody. Roślinność tego typu torfowisk przejściowych ma duży udział w zarastaniu zbiorników dystroficznych, tworząc pierwszą, inicjalną strefę wkraczającą na powierzchnię wody; poza tą strefą rozwija się roślinność torfowiska wysokiego. 

Torfowiska przejściowe są miejscem występowania dużej liczby rzadkich i ginących gatunków roślin, z których wiele jest reliktami poglacjalnymi.

stanowią ostoję dla takich cennych gatunków roślin jak: gnidosz królewski, wełnianeczka alpejska, wełnianka delikatna, skalnica torfowiskowa, rosiczka długolistna, rosiczka pośrednia, turzyca strunowa, turzyca bagienna, turzyca hosta, tłustosz pospolity, kosatka kielichowa, kruszczyk błotny, wątlik błotny, lipiennik Loesela, wyblin jednolistny, brzoza niska i wiele innych. Większość z wymienionych powyżej gatunków wpisana jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin opisującej najrzadsze, zagrożone i najcenniejsze rośliny w naszym kraju.

Torfowiska, poza tym, iż są siedliskiem występowania wielu rzadkich gatunków roślin, pełnią też i inną bardzo ważną rolę. Dzięki zdolności do magazynowania dużej ilości wody wpływają bardzo korzystnie na bilans wodny terenów przyległych, stabilizując poziom wód gruntowych.

Za „Przyroda i Krajobraz” nr 4/2002 - Torfowiska
-----------
Powyższa skrzynka być może nie jest związana swoim miejscem ukrycia z opisem, jednak zapewniam was, że w czasie spaceru po Żurawińcu natraficie na torfowiska.

Kryjówka jest z wielu stron chroniona przez dosyć gęsto rosnące niegroźne 'krzewo-drzewka', które mogą odrobinę utrudnić dostęp. Uważajcie, żebyście nie wybili sobie oczu.

Skrzyneczka już prawie, prawie puszcza oczko ze swojej kryjówki, należy jej tylko odrobinę pomóc. Oczywiście znowu nie trzeba kopać, żeby ją odnaleźć. Proszę skrzynki nie zawijać w worek, gdyż jest w pełni wodoodporna. Chowajcie ją mniej więcej tak, jak zastaliście!

Pamiętajcie także o zapisaniu literocyrf/wskazówek do odnalezienia finału!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Resztki rzeczonego torfowiska - daleko od kesza~
Wpisy do logu: znaleziona 122x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy