Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ambulans - OP5D4C
Own cache from Skoko
Owner: Skoko
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 204 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Own cache
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 18-11-2012
Date created: 18-11-2012
Date published: 18-11-2012
Last modification: 12-03-2017
16x Found
0x moved   0 km
0x Not found
8 notes
watchers 3 watchers
14 visitors
16 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: anoriell, Bramstenga, Kajtuś, morrison-1986, Nefryt+, Ryjek+, Yakub, yoshio
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  GeoHotel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ambulans (nazywany także karetką pogotowia) – środek transportu przeznaczony do przewozu chorych lub rannych.

Ambulanse są obsługiwane przez specjalnie wyszkolone zespoły ratownicze i stanowią część systemu udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Podczas akcji ambulans jest pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym i może nie stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Pomysłodawcą pierwszego ambulansu był Larrey, lekarz wojskowy, który w 1792 roku wraz z zespołem chirurgów i pielęgniarek udzielał pierwszej pomocy rannym żołnierzom i przygotowywał ich ewakuację z pola bitwy. Ambulanse te były bardzo lekkie, ponieważ miały tylko jedną oś. Były zaprzęgane przez jednego konia.

Początkowo ambulanse były wykorzystywane przez wojsko do przewożenia rannych i chorych. Zmieniło się to po wybuchu epidemii ospy w roku1882 i cholery w 1884 roku. Wtedy ambulansami zaprzęgniętymi w konie zaczęto przewozić ludność cywilną. W 1798 roku w Egipcie wykorzystano wielbłądy. Podczas kampanii Napoleona w Rosji w 1812 roku rannych przewożono saniami. W Warszawie pierwsze cywilne konne ambulanse pojawiły się w 1897 (jako pierwsze w Cesarstwie Rosyjskim)

 

Literowe oznaczenia karetek

  • specjalistyczne (karetki S - dawne R), z minimum trzyosobową obsadą, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. W przypadku gdy, żaden z innych członków zespołu nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą w zespole może być kierowca, który jest osobą bez wykształcenia medycznego
  • podstawowe (karetki P - dawne W), załoga których składać się będzie z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarki systemu, bez lekarza. W przypadku gdy, żaden z innych członków zespołu nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca, który jest osobą bez wykształcenia medycznego

Ponadto istnieją również karetki z innym oznaczeniem, nie należą one jednak do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego:

  • neonatologiczne (karetki N), używane do transportu noworodków i niemowląt (do 1 roku życia). Występują w większych miastach wojewódzkich.
  • transportowe (karetki "T"), używane m.in. do transportów międzyszpitalnych.

 

 

 

                                                                          (źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ambulans)

 

 

Skrzynka OWN, po ostatniej próbie stworzenia skrzynki "Ambulans" zdecydowałem się na skrzynkę, którą będę miał przy sobie. Logbook w stylowym pojemniku, schowany do torby przeznaczonej na tego kesza, przy okazji torba będzie służyła za geo-hotel. Torba oznakowana logo GeoCache. Skrzyneczka będzie dostępna po skontaktowaniu się ze mną (wtedy kiedy mam dyżur, w domu, w samochodzie, srzynka będzie jeździła na geo-imprezy ze mna, bądz z osobą której udotępnie kesza) Zapraszam po skrzynkę, być może na miejscu znajdziemy chwile czasu na miła pogawędkę i kawę, oprócz wpisu do logbooka.

08.11.2013r. skrzynka dostępna pod tymi kordami :

51°47.79324', 019°24.13386'

 od godz. 7:00 do 19:00

 UWAGA!!!

Zmieniamy zasady:)do naszej ekipy dołączył nowy kompan. Czesław bo tak mu na imię, będzie kluczowym elementem, pozwalającym zaliczyć kesza.
Z racji tego że Czesław jest również zapalonym keszerem spotykają go różne dziwne sytuacje, i często bywa tak że wpada w tarapaty a wtedy potrzebna mu pomoc... Ratujcie Cześka!

 

 

 

 

W razie pytań o inne terminy proszę o sms(numer w opisie moje profilu) oddzwonię, albo odpisze. Postaram się na bieżąco uzupełnia terminy kiedy skrzynka będzie dostępna.

 

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Physical point --- Miasto w którym mieszkam i tutaj będzie można znaleźć skrzynkę
Pictures
Pojemnik z Logbookiem