Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
Województwo:
Polska > łódzkie
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Mała
Status:
Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-06-2013
Data utworzenia: 09-10-2012
Data opublikowania: 14-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-08-2016
124x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
3 obserwatorów
15 odwiedzających
93 x oceniona
Oceniona jako:
znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
daroo88, efferus, keram58, rubin, unieski
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce, Arkadię zaś, zwaną „krainą szczęścia i pokoju”, zalicza się do najwspanialszych polskich parków.
W 1945r., kiedy to rodzina Radziwiłłów deportowana została do ZSRR, Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii objęte zostały opieką dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisława Lorentza, i stworzyły Muzeum w Nieborowie i Arkadii, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego. Umożliwiło to uchronienie pałacu przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.
Domek Murgrabiego powstał ok. 1784r. Wybudowano go z cegły, kamienia i rudy darniowej na planie prostokąta, a jego charakterystycznym elementem jest kwadratowa wieża zwieńczona blankami - początkowo niższa, podwyższona następnie w połowie XIX wieku. Kształt budowli nawiązywał w ogólnej idei do Przybytku Arcykapłana, natomiast poszczególne fragmenty wystroju ścian zewnętrznych, zwłaszcza ostrołukowy układ fragmentów dekoracji ceramicznej, wskazują na przenikanie do tej budowli form neogotyckich. Przy wschodniej elewacji stoi studnia przykryta późnobarokową, kutą z żelaza kratą.
Łuk Kamienny powstał ok. 1784r. wg projektu Szymona Bogumiła Zuga. Odegrał on ważną rolę w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służąc jako oprawa głównej osi widokowej ogrodu Heleny Radziwiłłowej – a przede wszystkim, jako rama wodokowa dla Świątyni Diany oglądanej od strony wschodniej.
Wszystkie kesze związane z projektem AN są na terenie zespołów pałacowo-parkowych w Arkadii i Nieborowie. Wstęp do obu parków jest płatny, bilety w cenie 6zł ulga/10zł normalny! Pierwotnie miały być tu ukryte dwa oddzielne kesze (Domek Murgrabiego oraz Łuk Kamienny), ale ze względu na wyjątkową bliskość obiektów ostatecznie powstał jeden. Kesz ukryty jest bardziej w okolicy łuku kamiennego i wymaga odrobiny sprawności fizycznej. Proszę uważać na zwiedzających, aby nie spalić miejscówki.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.