Witajcie Serdecznie Drodzy Keszownicy/Keszomaniacy itp.
Niektórzy z Was znają tę skrzynkę i ją kiedyś zaliczyli. Ja też ją szukałem i nie znalazłem. Napisałem do Właściciela SNUFFERa i się zgodził, bym zrobił ją jako swoją i teraz następuje:
WIELKA
REAKTYWACJAAAAAAA
Park Skaryszewski - znany także jako park im. Ignacego Paderewskiego. Jest drugim, po Łazienkach, największym parkiem Warszawy. Założony w latach 1906-1922 przez Franciszka Szaniora
, ówczesnego dyrektora ogrodów miejskich.
Troszkę historii:
FRANCISZEK SZANIOR (1853-1945)
Twórca dwóch najwspanialszych warszawskich założeń parkowych przełomu XIX i XX w.: parku Ujazdowskiego i parku Skaryszewskiego. Sztuki ogrodniczej uczył się w Warszawie i Paryżu (studiował w paryskiej Szkole Hodowli Drzew). Praktykę zdobywał w stołecznych ogrodach Botanicznym i Pomologicznym. Był ogrodnikiem Ogrodu Saskiego, a następnie głównym ogrodnikiem Warszawy. Franciszek Szanior (1853-1945) Ogrodnik – planista, żyjący na przełomie XIX i XX wieku.Uznanie przyniosły mu przeprowadzone z rozmachem w Warszawie prace ogrodnicze w bardzo trudnych warunkach terenowych. W latach 1891-95 uporządkował i przekształcił stary ogród Krasińskich przy Pałacu Rzeczypospolitej, a w latach 1893-96 na terenach nieużytków założył nowy Park Ujazdowski, zaprojektowany jako ogród o charakterze kameralnym. Niezwykłą i całkiem nową kompozycję parkową, założoną na dzikich terenach starorzeczy między Kamionkiem a Saską Kępą – był Park Skaryszewski. Zaprojektował go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku, z rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. Zaprojektowane przez niego sztuczne jeziorka niezwykle współgrały z bogatą szatą roślinną, którą wysadził rozległy park. Całość tego urokliwego miejsca dopełniały nasypane wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium.
To by było na tyle historii Dyrektora Parku.
Park Skaryszewski jest przykładem parku modernistycznego. Aż do wybuchu II wojny światowej nosił imię Ignacego Jana Padarewskiego. Po wojnie przemianowano go na park Skaryszewski, a w 1980 roku przywrócono mu imię patrona.
Rosnące w parku drzewa i krzewy reprezentują rekordową wśród warszawskich parków liczbę gatunków. Park słynie z pięknych rzeźb, wkomponowanych w zieleń (m.in.Tancerka, Kąpiąca się), pomnika lotników brytyjskich zestrzelonych nad Warszawą w 1944 roku (Gdzie jest moja skrzynka LIBERATOR) oraz z dwóch malowniczo połączonych stawów. Z Parku widać wspaniałą, niestety już nie tego samego właściciela firmę E. WEDEL, kiedyś to był luksus słodyczy, a teraz poprostu słodycze.
Od kilku lat czynione są wysiłki mające przywrócić parkowi dawną świetność. Stałych miłośników mają wakacyjne imprezy kulturalne w muszli koncertowej. Na przystani wodnej można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Jest też stadnina koni i można pocwałować po parku konno.
Park ma powierzchnię 50 hektarów.
Latem w muszli koncertowej w parku odbywa się wiele koncertów, zwłaszcza w sobotnie i niedzielne popołudnia.
Cache to niewielki plastikowy brązowy pojemniczek po gumach chyba orbit ukryty w dziurze (niby dziupli?) w drzewie.
PROSZĘ O ZACHOWANIE NAJWYŻSZEJ ZAWODOWEJ CZUJNOŚCI PRZY BOBROWANIU SKRZYNEK W PARKACH - W ICH OKOLICACH JEST ZWYKLE DUŻO LUDZI!