Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pierwsze polskie gimnazjum - OP5877
Eigenaar: sebastian
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 285 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 01-09-2012
Gemaakt op: 30-08-2012
Gepubliceerd op: 01-09-2012
Laatste verandering: 21-11-2014
189x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
99 x Bekeken
124 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: astilla, bamba, kreska 2, OakWM, Rosser, Serengeti
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

"2 października 1932 roku minęło dokładnie dziesięć lat od założenia przez Jana Baczewskiego Związku Polaków w Niemczech, gdy otrzymał on na ręce akt powołania pierwszego Gimnazjum Polskiego na terenach państwa Niemieckiego. Przez cały ten okres Jan Baczewski niestrudzenie walczył również w niemieckim Bundestagu o prawa mniejszości polskiej w tym kraju. Wydanie zezwolenia na otwarcie szkoły było wielkim sukcesem. Już tydzień później, 9 listopada ponad stu bytomskich uczniów brało udział w lekcjach prowadzonych w języku polskim. Po podziale Śląska w 1921 roku, miasto Bytom należało do państwa Niemieckiego. Polska mniejszość narodowa stanęła przed problemem organizacji szkolnictwa w swoim ojczystym języku. Otwarcie “Gimnazjum Polskiego” w Bytomiu było ważnym krokiem w rozwiązaniu tej kwestii.

Tak jak szkoła nie podobała się niemieckim władzom, które szukały ciągle pretekstów do tego, aby zamknąć tą polska instytucję, uczniowie musieli starać się bardzo, aby być najlepszymi - nie tylko w przedmiotach szkolnych. Konkurencja polskiej z niemieckimi szkołami obejmowała także turnieje piłki nożnej oraz rozgrywki szachowe. Polskie Gimnazjum miało dokładnie taką samą strukturę jak gimnazja niemieckie. Rok szkolny rozpoczynał się po feriach Wielkiej nocy i kończył przed tymi świętami rok później. Obowiązywały ferie letnie i zimowe. Do 1937 roku Gimnazjum miało charakter humanistyczny. Po reformie systemu edukacyjnego w Niemczech, równierz bytomskie Gimnazjum podzielono na klasy humanistyczne i przyrodnicze. W 1938 roku szkoła przyjmowała żydowskich uczniów, którzy zostali wydaleni ze szkół niemieckich. Gimnazjum posiadało radę szkolną, kółka zainteresowań naukowe i sportowe oraz drużynę harcerską. Regularnie była wydawana gazetka pt. “Idziemy”. Pierwszymi abiturientami byli Edmund Brieger, Nikodem Broma, Piotr Mehl, Sylwester Piernikarczyk, Władysław Planetorz, Wilhelm Poloczek.

Uczniowie “Gimnazjum Polskiego” byli zawsze elegancko i czysto ubrani, wyróżniali się dobrymi manierami i potrafili nawet bardzo dobrze tańczyć. Dobra reputacja szkoły przyciągała do Bytomia chętnych do nauki nawet z odległych zakątków Niemiec. Dla nich założono internat przy szkole. Pracę zaangażowanych nauczycieli i pedagogów przerwał jednak wybuch II Wojny Światowej. Dziś tradycje “Gimnazjum Polskiego” kontynuowane są przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu."

źródło: http://www.porta-polonica.de/pl/Atlas-miejsc-pami%C4%99ci/gimnazjum-polskie-w-bytomiu