Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Likorfabrik J. Casper - OP52EC
Czy wiesz, że...
Właściciel: gzr NIEAKTYWNY
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-06-2012
Data utworzenia: 23-06-2012
Data opublikowania: 23-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 22-03-2024
42x znaleziona
4x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
71 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Likorfabrik J. Casper później zwana jako Casper & Koch (...) - w czasie wojny (przyp. GZR) - Rosjanie odkryli, że w budynku dzisiejszej biblioteki oraz za nią (dziś jest tam kompleks bloków przy ul. Konopnickiej) znajdowała się fabryka spirytusu. Alkohol produkowano w dwóch 55 tys. litrowych kadziach. Właściciel nie opróżnił ich przed wejściem wojsk, gdyż myślał, że front przejdzie bokiem. Krasnoarmiejcy mieli jeden problem, aby się napić trzeba było wejść do środka. Wielu z nich, na skutek oparów wpadło do beczki i się utopiło. Następnie kadzie przetoczono na rynek (Marktplatz, Plac Pokoju) i zaczęto wykorzystywać go do palenia. 10 marca było dość zimno. Wyrzucali więc z pobliskich domów meble, ubrania, w zasadzie wszystko to co się paliło. Zamaczali to w alkoholu i podpalali, mając przy tym dobrą zabawę. Jak głosi legenda, "wyzwoleńcy" byli tak pijani, że zaczęli strzelać ze swych pepesz. Wielu z nich przy tym ucierpiało, obrywając od pijanych kolegów. Udało im się jednak trafić kruka siedzącego na wieży Kościoła św. Jakuba. (...)

Pijani żołnierze włóczyli się po uliczkach i wszystko co się ruszało unieszkodliwiali. Podobna sytuacja wydarzyła się w budynku poczty obok Gymnasium /SP3/. Któryś z grupy przechodzącej akurat ulicą zauważył, że na klatce schodowej coś się rusza. Oblano więc ją spirytusem i podpalono. Szkoda było im strzelać, a póki co alkoholu było pod dostatkiem.

Powracając jeszcze do własności J. Caspra. W czasie palenia miasta w willi mieszkała żona właściciela fabryki. Obwiniała się, że to przez jej nie dopilnowanie większość Lęborka legła w zgliszczach. Dodatkowo obwiniali ją też mieszkańcy i sąsiedzi. Powiesiła się w desperacji na balustradzie w holu. Johannes dowiadując się o śmierci żony nigdy nie powrócił do miasta. Później budynek był siedzibą PZPR a dziś Biblioteki Miejskiej."

 

źródło: http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=7&t=10496

 

Współrzędne wskazują na parking z widokiem na budynek.

Wstęp do budynku jest możliwy:

pon, wt, czw, pt - 11-18

śr, sob, - 9-15

W wakacje mogą być inne godziny otwarcia!

Co do skrzynki - zachowaj uwagę i ostrożność, gdyż jest bardzo dobrze strzeżona. Dostęp do budynku możliwy jest w określone dni tygodnia i godziny. Budynku strzeże bractwo Białej Wieży, prywatny, niebezpieczny ochroniarz (szatniarz, który lubi zagadywać kobiety), nieobliczalny pan konserwator oraz panie bilbiotekarki. Dodatkowo kręcą się obcy ludzie, których może zainteresować, dlaczego węszysz po korytarzu.

Wejdź do budynku, przejdź pierwszy korytarz, następnie drugi i popodziwiaj piękny hol ze schodami na piętro. "Skrzynka" jest ukryta w korytarzyku bezpośrednio przed holem ze schodami. Szukaj nisko, blisko podłogi, w najciemniejszym kącie. Wyciągaj loogbook ostrożnie, aby nie zniszczyć mocowania, i schowaj go potem tak aby innym było łatwo wyciągnąć.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
A tak to wyglądało onegdaj
Willa dawniej
Willa Johanesa Caspra
Wejście do willi
Korytarze
Okna z witrażami i miejsce tragedii
Nisko, niziutko