Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GO! 17 - Biskupia kopa / SA - OP5265
szczyt koronny
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 854 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-08-2012
Data utworzenia: 17-06-2012
Data opublikowania: 15-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 09-09-2021
161x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
129 odwiedzających
105 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli

 

Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Opawskich i województwa opolskiego, szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Sudetów Polskich.

Można duzo pisać o tej górze ale ograniczę się do 3 spraw:

Wieże
Już w 1835 r. na szczycie miała stać „biała piramida”, obiekt triangulacyjny. Później zastąpiła ją drewniana wieża pomiarowa. Jedna z jej kolejnych następczyń stała jeszcze długo po II wojnie światowej po polskiej, a kiedyś niemieckiej stronie granicy. Pozostały po niej fundamenty oraz kamień mierniczy z napisem „T.P. 1927”. Stojąca do dziś 18-metrowa wieża widokowa wybudowana została staraniem Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego w 1898 r. Budowlę nazwano imieniem ówczesnego cesarza austriackiego Franciszka Józefa, o czym informuje napis nad wejściem oraz włączono ją do numeracji domów w Zlatych Horach pod cyfrą 1. Na wieżę można wejść i podziwiać widoki w każdym kierunku. Na koronie murów zaznaczono kierunki z nazwami miast i gór z odległościami. Widoki z Kopy można też podziwiać siedząc w domu za pomocą kamer internetowych (www.rozhlednabiskupskakupa.cz).

Schroniska
Pierwszym schroniskiem było schronisko Rudolfsheim, które znajdowało sie na południe od szczytu w sąsiedztwie dużego kamienia granicznego (zbudowane w 1893 r, rozebrane w 1954 r, pod pretekstem że stało zbyt blisko granicy).

Drugie schronisko, działające do dzisiaj to schronisko "Pod Kopą Biskupią", zbudowane w 1924 r, wielokrotnie rozbudowywane i przebudowywane. Obecnie jest to jedyne górskie schronisko w Górach Opawskich i na opolszczyźnie.

Trzecie schronisko dopiero powstaje - buduje je od wielu lat Miroslav Petřik, gospodarz wieży na szczycie.


Poza schroniskami na zboczach góry można znaleźć mniejsze budynki - np domek krótkofalowców.

Turyści
Niestety, dla turystów Góry Opawskie to tylko Biskupia Kopa, więc w weekendy i święta szczyt bywa zadeptywany tabunami niedzielnych turystów umierających na podejściu i ostatnim tchneniem rzucających pytanie "daleko jeszcze" ?

źródło (więcej opisów): http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,5122,0,5.html

*****Skrzynka*****

Skrzynka rozmiaru małego, schowana w ruinach wieży pomiarowej, przy jednym z fundamentów. Z daleka od szlaku (i ludzi), pod kamorkami.

Zawartość: standard - logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.

 

UWAGA: zapisz kod z logbooka, może być przydatny do znalezienia skrzynki finałowej. Kody skrzynek w  masywie Biskupiej Kopy są identyczne, więc wystarczy znać kod z dowolnej skrzynki GO 14 – 17.