Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GO! 11 - Przednia kopa / SA - OP525E
urbeksik!
Owner: Silent A
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 509 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 12-08-2012
Date created: 17-06-2012
Date published: 12-08-2012
Last modification: 18-12-2017
53x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
34 visitors
43 x rated
Rated as: Excellent
12 x recommended
This cache is recommended by: Ala K, ankos, crazy_baby, deg, freney, KrystianT, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Mario&Monia, mziolko, norbinorek, tomryd, Wrzos
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli



Przednia Kopa (495 m n.p.m.), prawdziwa perełka Gór Opawskich, niestety ma pecha do inwestycji.

Przez lata na stokach góry trwało wydobycie złota, później eksploatacja lasów a po rozwinięciu się uzdrowiska w Głuchołazach góra stała się celem spacerów spacerów dla kuracjuszy i turystów.

    Jedną z głównych atrakcji Przedniej Kopy jest sam szczyt. Znajduje się tam urocza neogotycka kaplica św. Anny z 1908 r., kontynuująca tradycję kamiennej piramidki z obrazem św. Anny, którą miał zbudować malarz Herfort z ojcem, jako pamiątka po nieszczęśliwej miłości do niejakiej Anny, która wzgardziła biednym artystą. Herfort przez 20 lat miał przychodzić z siostrami na szczyt i zapalać tam rubinową lampkę widoczną z daleka.

Kaplica z 1908 r. stanęła nad malowniczym odsłonięciem skalnym zwanym Wiszącymi Skałami (polecam skrzynke Piknik pod wiszącą skałą).

Powyżej kaplicy, na samym szczycie znajdują się ruiny domu wycieczkowego z kamienną wieżą widokową z 1898 r., poświęconą Hohenzollernom (Hohenzollernwarte) Wieża początkowo przypominała średniowieczną basztę, później została przebudowana, a na szczycie zbudowano platformę widokową, która upodobniła nieco konstrukcję do latarni morskiej. Budynek obok kontynuuje tradycje drewnianego domku – jadalni, który postawiono przy wieży w 1927 r. Potem obiekt rozbudowano, w latach 80. mieścił się tam dom wycieczkowy (w odróżnieniu od schronisk można tam było kupić alkohol).  Gdy obiekt stracił właściciela, który by go doglądał szybko stał się celem wandali, w końcu w 1996 r. spalił się. W trakcie akcji gaśniczej, strażacy mieli problem z dotarciem do palącego się budynku. Obecnie „schronisko” ma nowego właściciela, który przed kilku laty zaczął odbudowywać obiekt, ale prace stanęły w miejscu i trudno powiedzieć, kiedy budynek z wieżą odzyskają dawną świetność.

żródło: http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,4228,0,5.html

*****Skrzynka*****

Skrzynka w rozmiarze mikro, znajduje się na samej górze, na ostatnim poziomie z betonową podłogą - nie trzeba wchodzić na metalowe zdekompletowane schodki. Skrzynka typu urbex więc koordy orientacyjne, nie wskazują dokładnie miejsca ukrycia - a nawet jeśli to wewnątrz i tak ciężko o pomiary ;-)

Zmiana miejsca ukrycia skrzynki, teraz to magnetyk, poziom ten sam tylko zalecam świeże powietrze ;-)

 

UWAGA! Skrzynka niebezpieczna, na teren obiektu wchodzisz i podejmujesz na własną odpowiedzialność!

Zawartość: skrzynka zawiera tylko logbook i certyfikaty, BRAK PISADŁA!

UWAGA: zapisz kod z logbooka, może być przydatny do znalezienia skrzynki finałowej. Kody skrzynek w  masywie Góry Parkowej są identyczne, więc wystarczy znać kod z dowolnej skrzynki GO 11 – 13.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints