Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół pałacowo-parkowy Płoty - OP4F30
Zamek von der Ostenów
Właściciel: coolertrans
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 28 m n.p.m.
location Województwo: Polska > zachodniopomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 0:10 h    wayTo Długość trasy: b.d.
hidden Data ukrycia: 06-05-2012
creation-date Data utworzenia: 06-05-2012
published-date Data opublikowania: 06-05-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 13-09-2013
znaleziona 16x znaleziona
nieznaleziona 3x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
visits 4 odwiedzających
votes 12 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

One-minute cache  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Bike 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
Nowy, renesansowy zamek w Płotach został wzniesiony przez ród von der Ostenów w latach 1606-18. Ostenowie po sprzedaży starego zamku Blucherom, postanowili jednak nie opuszczać Płotów i około 500 metrów na wschód od starego zamku zdecydowali, że wybudują nowy zamek. Nowy zamek był architektonicznie podobny do starego. Była to budowla 2 kondygnacyjna o dwóch skrzydłach otoczona fosą i obwałowaniami. Około 1580 roku syn Ostenów poślubił ostatnią dziedziczkę posiadłości Blücherów. Miasto, zamki i okoliczne majątki pozostały we władaniu rodziny Blücher-Osten aż do 1895 roku. Rezydencję odnowiono na początku XVIII wieku i przebudowano na początku XX wieku. Nowy zamek składa się z dwóch części: starszej, renesansowej wieży, oraz nowszej, dobudowanej w latach 1910-12 w stylu neorenesansowym.
Budynek zbudowany został na planie litery C, w tym skrzydło zachodnie (starsza część) na planie prostokąta, zaś dobudowana część na planie litery L (skrzydło południowe i wschodnie). Renesansowa wieża zbudowana została w formie budynku trzykondygnacyjnego przykrytego dachem czterospadowym, natomiast dobudowana część jest dwukondygnacyjna przykryta dachem dwuspadowym. Główne wejście usytuowano w elewacji północnej rezydencji. Obok, z lewej strony, dominuje nad budowlą wieża zegarowa. Drugie wejście, boczne, znajduje się w północnej części skrzydła wschodniego. Od strony południowej biegnie balustrada tarasów ze schodami w kierunku parku. Wejście na dziedziniec rezydencji prowadzi przez okazały XVII wieczny budynek bramy. Brama i boczne drzwi mają ozdobne okucia. Wejścia główne i boczne przykryte są dwoma sklepieniami krzyżowymi. Za budynkiem bramy w kierunku kościoła są usytuowane obiekty pełniące niegdyś funkcje pomieszczeń gospodarczych.
Obecny kształt nadał mu jego ostatni (w latach 1895-1945) właściciel Karol Bernhard von Bismarck - wnuk brata "żelaznego kanclerza". Po rozbudowie Nowy Zamek uchodził za najpiękniejszą rezydencję ziemiańską na Pomorzu. Po II wojnie światowej zamek stał się siedzibą Szkoły Rolniczej, a później internatu dla uczniów tejże szkoły.
W prawym skrzydle zamku mieści się Sala Posiedzeń Rady Miasta i Gminy Płoty oraz Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkową atrakcją są gromadzone od stuleci bogate zbiory "Biblioteki Pomorskiej", a także cenne okazy monet i kolekcje dzieł sztuki, również w zamku mieści się kolekcja XVII-wiecznych gobelinów. W bezpośrednim otoczeniu rezydencji, oddzielając ją od rzeki, rozpościera się zabytkowy park z egzotycznym i bardzo starym drzewostanem. Na uwagę zasługuje stary kasztanowiec, rosnący w pobliżu pałacu, uformowany w ten sposób, że płożące się zakorzenione konary wyrastają wokół pnia tworząc coś w rodzaju altany.
Płoty są położone są około 17 km na północ od Nowogardu, przy drodze nr 6 do Koszalina. Zamek znajduje się w centrum miasteczka tuż przy głównej drodze, (przy zakręcie w lewo o 90 stopni) po jej prawej stronie, jadąc od Nowogardu.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  MAŁY KLUCZYK A - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Widok od parku
Widok od frontu
Fragment parku
Podpowiedź