Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rawska Ósemka START - OP4ED3
Właściciel: daroo88
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 141 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-05-2012
Data utworzenia: 04-05-2012
Data opublikowania: 04-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 23-03-2015
42x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
81 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: boksyt, Driver, GFS, morrison-1986, wallson, yoshio, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Rawska Ósemka to wyjątkowy i niepowtarzalny szlak turystyczny w kształcie cyfry „8”, łączący największe atrakcje turystyczne Krainy Rawki. Przebiegające tu drogi nr 72 i 8 zapewniają dobry dojazd od strony Warszawy, Łodzi i Katowic. Trasa wiedzie przez liczne wsie i miasteczka, łącząc zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, unikalne atrakcje przyrodnicze oraz pomniki przyrody nieożywionej. Tak duże urozmaicenie sprawia, że każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego.

 

Trasy:
A. Babsk – Kurzeszyn – Soszyce – Boguszyce – Rawa Mazowiecka – Sierzchowy – Cielądz – Ossa – Babsk
B. Regnów – Rylsk – Biała Rawska – Wola Chojnata – Chojnata – Wola Pękoszewska – Jeruzal – Babsk

 

 

Szlak „Rawska Ósemka” rozpoczyna się i kończy w miejscowości Babsk, gdzie warto zobaczyć m.in. zespół dworski z pocz. XIX w., klasycystyczny kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego, zabytkowy grobowiec Konstancji Gładkowskiej, muzy i wielkiej miłości Fryderyka Chopina. W porze jesiennej w Szkole Podstawowej w Babsku, od 14 lat odbywają się coroczne Koncerty Chopinowskie.
              Dalsza droga prowadzi do wsi Kurzeszyn, w której warte polecenia są m.in. murowany kościół parafialny wzniesiony w latach 1923 – 1924, oraz wczesnośredniowieczne grodzisko.
              Następnym przystankiem jest Pałac w Rossosze pochodzący z 1828 roku.
              Kolejny punkt na szlaku to miejscowość Boguszyce, gdzie podziwiać można drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa z lat 1550 – 1558.
              Następnie dojeżdżamy do Rawy Mazowieckiej i kierujemy się do ruin zamku. Zamek ten był siedzibą Książąt Mazowieckich, później więzieniem stanowym i skarbcem podatku kwarcianego. Niestety wielokrotnie niszczony popadał w ruinę. Dalsza trasa wycieczki prowadzi do XVIII w. kościoła p. w. św. Pawła od krzyża, a następnie do rynku, gdzie warto zwrócić uwagę na zespół klasztorny o. Jezuitów.

Dalej kierujemy się na Sanogoszcz. Tam można zobaczyć zabytkowy młyn wiatrowy.
              Około 2 kilometry dalej znajduje się wieś Sierzchowy, gdzie na uwagę zasługuje kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w latach 1520 – 1544. W przedsionku kościoła można zobaczyć kość mamuta, wykopaną w trakcie budowy świątyni. Miejscowa legenda głosi, że gdy kość się rozpadnie, nastąpi koniec świata. Z kolei w północną ścianę kościoła wmurowano pocisk artyleryjski, który doprowadził do zniszczenia świątyni w 1915 roku. Nieopodal znajduje się również stary młyn wodny.
              Szlak prowadzi nas dalej przez Gabice do Cielądza. Będąc we wsi Cielądz warto zobaczyć murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. św. Trójcy, wzniesiony w 1856 roku.
         Następnym przystankiem jest Regnów i kościół p.w. Nawiedzenia NMP w stylu barokowym, wzniesiony w 1764 roku. W tym miejscu znajduje się przewężenie naszego szlaku. Zmęczeni podróżą mogą korzystać z łącznika by poprzez  młyn wodny w Wólce Lesiewskiej oraz zabytkowy park dworski w Ossie, dojechać z powrotem do Babska.
         Wytrwali jadąc dalej dotrą do wsi Rylsk Mały, gdzie znajduje się zabytkowy zespół dworski oraz pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX stulecia.

Z podobnego okresu pochodzi zespół dworski w pobliskiej wsi Rylsk Duży.
         Dalsza droga prowadzi nas wprost do Białej Rawskiej, miasta o 760 letniej tradycji, w którym kończy bieg Rogowska Kolej Wąskotorowa. W Białej Rawskiej cenny jest zachowany dawny układ urbanistyczny miasta, gotycki kościół p.w. Św. Wojciecha - Sanktuarium Matki Boskiej Miłosiernej. Godny uwagi jest również zespół pałacowo – parkowy w stylu romantycznym.

Dalsza droga prowadzi do zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Woli Chojnacie. Jest tu neorenesansowy Pałac wzniesiony w 1873 roku, według projektu znanego architekta Henryka Marconiego otoczony parkiem z początku XIX wieku. W pałacu mieści się elegancka restauracja i hotel.

           Tak dojeżdżamy do Chojnaty. Tutaj odnajdziemy pobenedyktyński kościół, dzwonnicę oraz plebanię. W pobliżu zespołu kościelnego stoi murowany, parterowy dwór. W sąsiedztwie – zabytkowa aleja modrzewiowa, w tym również modrzew o obwodzie 3,5 metra. Nieopodal znajduje się również młyn wodny.
         Jadąc dalej powtórnie przecinamy drogę krajową E67 (8) by dotrzeć do Woli Pękoszewskiej z jej dworem z 1823 roku oraz parkiem z zabytkowym drzewostanem.
         Kierując się na Stary Łajszczew skręcamy w lewo na Jeruzal, by podziwiać murowany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, wzniesiony w 1718 roku w stylu barokowym oraz pobliską kaplicę „Gacna”, z 1626 roku.

Ostatnim punktem naszego szlaku jest dwór oraz park dworski w Lisnej. Ostatni odcinek szlaku łączy Lisną z Babskiem zamykając pętlą zabytki Krainy Rawki.

 

************************************************************************************************************************************************************

Skrzynka bonusowa.

Koordy nie wskazują miejsca ukrycia, lecz okolice początku i końca Szlaku Rawskiej Ósemki. Do odnalezienia skrzynki potrzebne są prawidłowe współrzędne, które są zapisane na TABLICACH WSPÓŁRZĘDNYCH, a te pochowane w skrzynkach wchodzących w skład Rawskiej Ósemki. Należy odszukać dwie różne tablice i przepisać koordynaty.

Jako, że poruszamy się po Krainie Rawki to skrzynkę bonusową umieściłem nad tą rzeką pod mostem. Ciekawe ile mostów jest na Rawce.

 

Na pierwszych 3 znalazców czekają certyfikaty – puzzle. Jeśli uda Ci się zdobyć wszystkie 20 szt. certyfikatów to możesz z nich ułożyć mapę Szlaku Rawskiej  Ósemki (w dwóch skrzynkach nie ma certyfikatów, są one istniejące od dawna a tylko włączone do szlaku: Rawa Mazowiecka i Sierzchowy).

************************************************************************************************************************************************************ 

 

 

Obrazki/zdjęcia
Most
Pod mostem
Certyfikaty awers
Certyfikaty rewers
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria