Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Sulejów: opactwo cystersów - OP4E90
Szlak rzeki Pilicy
Owner: lukooo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 166 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 0:10 h    Distance to travel: 0.20 km
Date hidden: 12-05-2012
Date created: 02-05-2012
Date published: 12-05-2012
Last modification: 31-03-2018
109x Found
8x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
50 visitors
81 x rated
Rated as: Good
5 x recommended
This cache is recommended by: Aikido, bolerob, Cherry_bomb , Drawde2, Justin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
opactwo.jpg

Zespół klasztorny opactwa cystersów w Sulejowie (powiat piotrkowski, gmina Sulejów, diecezja radomska) został ufundowany w 1176 r. Mury stanęły w początkach XIII stulecia.

Cystersi otrzymali ziemie położone w pobliżu wsi Sulejów od księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Władca chciał umocnić religię katolicką, ale także zmodernizować rolnictwo.

Pierwsi mnisi przybyli do Sulejowa z Morimond we Francji (1177 r.). Zaraz potem wybudowali oratorium, które w latach 1213-32 przekształciło się pod okiem włoskiego architekta Simona w trójnawowy kościół Najświętszej Marii Panny oraz św. Tomasza Kanterberyjskiego.

Po konsekracji kościoła zaczęły się prace przy budowie wschodniego skrzydła klasztoru, z dormitorium, celą opata i archiwum. Jednak w 1259 roku na wieś napadli Tatarzy i spalili całe skrzydło.

Prawdopodobnie pod koniec XIV wieku zaczęła się budowa otaczającego klasztor murowanego zespołu umocnień. Najpierw wyrosła wieża opacka i wieża mauretańska oraz mury. Poza ich obrys wystawione były budynki gospodarcze: owczarnia, słodownia i składzik.

Ciągłe zagrożenie najazdami tatarskimi przyspieszyło dalsze prace i około 1530 r. gotowe było skrzydło południowe, mury rozbudowały się na północ i północny wschód, powstała wieża muzyczna i attykowa oraz bramy krakowska i rycerska. Po kilkudziesięciu latach cystersi wybudowali jeszcze skrzydło zachodnie.

Na przełomie XVI i XVII wieku w południowej części terenu wyrósł pałac opacki, do wieży opackiej „przytulił się” arsenał, a do ówczesnej owczarni - przybudówka pełniącą wtedy funkcję składu, a obecnie służąca za plebanię.

W romańskim kościele do dzisiaj zachowały się piękne portale, ślady pierwotnej polichromii oraz detale wykute w kamieniu. Z pierwotnego klasztoru zachowało się jedynie skrzydło wsch. z późnoromańskim kapitularzem i gotyckim krużgankiem. Z dawnego pałacu opatów ocalała tylko jedna ściana.


 


Saperka ani kłujka nie będzie potrzebna, w zupełności wystarczą rękawiczki, warto mieć przy sobie jakiś GPS, bez którego zapewne nigdzie się nie wybierasz. Kesza nie zmoczy ani deszcz ani śnieg (chociaż zimą może przymarznąć) Uważnie przyjrzyj się układowi kamieni widocznych na spoilerze

UWAGA W niedziele i w godzinach uroczystości religjnych podjęcie nie jest możliwe ze względu na ludzi stojących przed kościołem. Najlepiej kesza zgarniać w dni powszednie i soboty w godzinach porannych. Popołudniami zazwyczaj jest za dużo turystów
Opencaching PL - Statystyka dla lukooo my geokrets statistics
u30g.jpg
Opencaching PL - Statystyka dla lukooo my geokrets statistics
Pictures
To okno
Pod tym z prawej przed finalnym maskowaniem 10kg.