Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół św. Jakuba w Kotuszowie - OP4DEC
Eigenaar: Ubotek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 218 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-04-2012
Gemaakt op: 27-04-2012
Gepubliceerd op: 27-04-2012
Laatste verandering: 10-10-2012
32x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
11 x Bekeken
24 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take special equipment  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół św. Jakuba w Kotuszowie

został wzniesiony w 1661 r. po spaleniu dwóch poprzednich kościołów drewnianych. Kościół ufundował Krzysztof Lanckoroński, starosta szydłowski. Uroczystego poświęcenia dokonał w roku 1681 biskup Mikołaj Oborski, sufragan krakowski.
  Kościół jest zbudowany w stylu barokowym na planie krzyża z ramionami
w formie pary kaplic: od strony północnej - kaplica św. Antoniego, od strony południowej - kaplica św. Józefa. Od wschodu węższe od głównej nawy prezbiterium zamknięte spłaszczoną absydą. Przy nim od strony północnej zakrystia ze schodami na chór muzyczny i na dzwonnicę. Trójprzęsłowa nawa główna z charakterystycznymi filarami, sklepiona pozornym sklepieniem krzyżowym. Nad zakrystią, prezbiterium i kaplicami bocznymi - sklepienie kamienne. W sierpniu 1944 r. kiedy wzdłuż rzeki Czarnej usytuował się front przyczółka sandomierskiego kościół został całkowicie spalony. Pozostały jedynie mury i nieliczne relikty wystroju barokowego, jak rzeźby czy epitafia (jedno z takich epitafiów znajduje się obok wejścia do kościoła i upamiętnia pochowanie tu szczątków jednego z proboszczów).
  Kiedy w styczniu ruszył front wojenny zaczęły do Kotuszowa i okolicznych wiosek wracać rozproszone rodziny. Wtedy także do Kotuszowa przyszedł ks. prob. Antoni Sobczyk, który podjął się wraz z parafianami odbudowy kościoła. Zostały poprawione mury, odbudowana barokowa wieża, dach nad nawą i prezbiterium, kościół został pokryty blachą cynkową. W prezbiterium zbudowano nowy ołtarz w którym umieszczono nową kopię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Na zasuwie został umieszczony św. Jakub patron kościoła i parafii. Odbudowany został chór muzyczny na którym umieszczono zabytkowe organy. Kościół wyposażono w poszczególne sprzęty i meble świątynne: chrzcielnicę, konfesjonały, ławki, pięknie rzeźbioną balustradę. Na wieży umieszczono dwa dzwony otrzymane w ramach odszkodowań. Trzeci, największy dzwon, został ufundowany przez parafian na Millenium Chrztu Polski w 1966 r., nosi imię Maryja. W kaplicy św. Józefa znajduje się tabernakulum nad nim obraz św. Józefa namalowany przez częstochowskiego artystę Jana Rutkowskiego. W oknach znajdują się witraże zamontowane w latach 70-tych. W ostatnich latach kościół został pokryty na nowo blachą miedzianą, mury na zewnątrz zostały na nowo otynkowane, a teren wokół kościoła został odwodniony. Wewnątrz zostały poprawione tynki i namalowane nowe freski przez artystę malarza z Krakowa p. Mieczysława Wieczorka. Nowe malowidła nawiązują planem i tematyką do poprzednich fresków. Na filarach przy bocznych kaplicach znajdują się: po lewej stronie rzeźbiona ambona z figurkami czterech ewangelistów zbudowana tuż po wojnie, po prawej stronie krucyfiks ufundowany przez ks. prob. Antoniego Sobczyka w 50-tą rocznicę jego pracy duszpasterskiej w Parafii Kotuszów.

 

Założone w zacnej kompanii z Trixter, Bot3k i M4jkel.

Afbeeldingen
1