Most Świętego Rocha – stalowy most spinający dwa brzegi Warty w Poznaniu, łącząc Stare Miasto i Chwaliszewo z Piotrowem i Świętym Rochem. Obecny most wzniesiono w latach 2002-2004.
Wzmianki o pierwszej przeprawie w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Przebiegała przez nią droga z Poznania do Środy Wielkopolskiej i dalej do Kalisza. Most ten nazywano Wielkim lub Łaciną. Ostatnia drewniana konstrukcja została zniszczona w 1771 roku.
Odbudowę planowano kilkukrotnie: w 1840, 1881, 1889 i 1900, każda z tych prób okazywała się jednak bezskuteczna. Przez cały ten okres most zastępowała przeprawa promowa.
W 1913 roku most został odbudowany. Był to pięcioprzęsłowy most betonowy ze środkowym stalowym przęsłem. Wówczas to pojawił się po raz pierwszy charakterystyczny łuk. Most ten dotrwał do września 1939, kiedy to został wysadzony przez wycofujące sie Wojsko Polskie.
Most św. Rocha na starej widokówce (1915)
Gruntowna odbudowa miała miejsce w 1949 roku według projektu prof. Lucjana Ballenstaedta. Powstał wówczas stalowy most istniejący do 2002 roku. Jego rozbiórka miała związek z planami budowy trasy tramwajowej na Rataje. Istniejąca przeprawa była zbyt wąska, a ponadto przegląd ujawnił, że w niedługim czasie może okazać się on niezdatny do użytku.
Most św. Rocha przed remontem W tle kampus Politechniki Poznańskiej.
Projekt współczesnego mostu powstał w pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich. Most zachował charakterystyczny kształt wtopiony przez dziesięciolecia w pejzaż miasta, a koszt inwestycji sfinansowanej w całości z budżetu miasta wyniósł 48 mln zł.
Zdemontowane, ważące około 400 ton, przęsło z początku XX wieku wykorzystano do odbudowy poznańskiego Mostu Cybińskiego. Po otwarciu przeprawy patronem mostu został Biskup Jordan.
Nowy most św. Rocha (fot. Radomil).
Niepisaną i niebezpieczną tradycją studentów pobliskiej Politechniki Poznańskej jest wędrowanie po łukowych przęsłach mostu, w przypadku zdanych ważnych egzaminów. (wikipedia)
Kilka ciekawostek na temat mostu pokazało się na blogu Poznańskie Historie ». Podziękowania dla Rredana za link.
Nowa tradycja przywędrowała z Mostu Biskupa Jordana. Podobnie jak tam, zakochane pary przymocowują do barierek kłodki ze swoimi imionami.
Podczas poszukiwań warto na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na widok Ostrowa Tumskiego.
Na most spojrzeć można z innej perspektywy, poszukując skrzynki Panoramiczny Poznań - Warta - OP5774
Skrytka: Skrzynka jest wielkościowo typu większe mikro. Jest to magnetyk przyczepiony do elementu mostu, w tym samym kolorze co bezpośrednie otoczenie. Współrzędne z przywoitą, uważam, dokładnością. Podczas testów odbiornik doprowadził mnie w punkt. W środku dziennik, ołówek oraz kilka drobnych fantów. Na pierwszych znalazców czekają certyfikaty.
Podczas poszukiwań proszę uważać na przejeżdżających rowerzystów! Proszę zachować ostrożność, ponieważ podczas podejmowania jest się wystawionym na widok przechodniów, oraz podróżujących tramwajami i samochodami. Prosze nie wchodzić ani nie wychylać się poza barierkę, na jezdnię! Absolutnie nie ma takiej potrzeby!!!