Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PKP Wkra - OP4D96
zapomniana stacja mazowsza
Właściciel: lost&found
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 101 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-04-2012
Data utworzenia: 22-04-2012
Data opublikowania: 22-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 23-04-2012
26x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
36 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Stacja kolejowa Wkra zlokalizowana jest w województwie mazowieckim, powiat płoński, gmina Joniec. Pierwsze wzmianki o miejscowości Joniec i przyległych wsiach sięgają aż 1240 roku przeplatając się z opowieściami o królu Janie III Sobieskim. Okoliczne Sobieski wywodzą ponoć nazwę od ów Króla. W miejscowości Wrona król Sobieski ponoć ustrzelił wronę skąd właśnie wywodzi się nazwa miejscowości. Z kolei miejscowość Królewo należała kiedyś do Jana III Sobieskiego. 

Informacji o historii samej stacji jest niestety niewiele. Linia została wybudowana w roku 1915 przez niemiecką armię jako wąskotorówka o standardowym rozstawie 600 mm. W roku 1921 dokonano przebudowy istniejącej linii wąskotorowej na linię o normalnym prześwicie torów, którą otwarto z datą 30 czerwca 1924 r. Obecnie Jest to stacja jednoperonowa, stanowiąca połączenie państwowe pomiędzy Nasielskiem a Sierpcem (dalej w kierunku Torunia), z czego najwięcej tras wykonywanych jest właśnie do samego Sierpca. W latach świetności stacji istniał budynek stacyjny, obecnie jest on zburzony, widoczne są jedynie fundamenty budynku. Cała linia w połowie lat 90 miała zostać wycofana z użycia dla ruchu pasażerskiego, stanowiąc jedynie trasę dla ruchu towarowego. Ostatecznie zdecydowano się jednak utrzymać trasę z minimalną ilością przejazdów na linii Sierpc - Nasielsk. Trasą tą jeżdżą teraz rzadko widywane na Mazowszu szynobusy z bardzo dobrą komunikacją do Warszawy (czasem, jeśli szynobus z jakiś przyczyn złapie opóźnienie to pociąg w Nasielsku w kierunku Warszawy czeka "chwilę" na spóźnionego!). Dziś stacja wygląda na zapomnianą, jedynie ścieżki znajdujące się na peronie (!) świadczą o tym, że stacja jest wciąż używana.

Skrzynka znajduje się po północnej stronie torów kolejowych, pod kamieniem. Jest to malutkie pudełko zawierające jedynie logbook i ołówek.

Powodzenia! J

Obrazki/zdjęcia
tego szukaj
spoiler