OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Besiekiery - OP4CA9
Zapraszam do zwiedzania malowniczych ruin zamku w Besiekierach
Właściciel: SlawekR
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 116 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 11-04-2012
creation-date Data utworzenia: 12-04-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 10-11-2012
znaleziona 1x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 1 x oceniona
score Oceniona jako: b.d.
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 Na skraju wsi na niewysokim kopcu znajdują się malownicze ruiny ceglanego, późnogotyckiego zamku. Został wzniesiony około roku 1500, a za jego fundatora uważa się wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego. Zamek wzniesiono na planie czworoboku o wymiarach 40x38m. Początkowo składał się z prostych murów, wychodzących wprost z wody otaczającego go stawu. Przy murze północnym znajdował się główny dom zamkowy. Był jednotraktowy o trzech kondygnacjach, częściowo podpiwniczony. Przed murem południowym znajdował się budynek bramy zbudowany na planie kwadratu o boku 12m.

   Zamek w Besiekierach był typową siedzibą zamożnego rodu rycerskiego z początków wieku XVI. Mimo, że wzniesiony w stylu gotyckim, widać było elementy nadchodzącej nowej epoki. Posiadał wyraźnie zaznaczone, lecz dość ograniczone walory obronne. Cechy wygodnej rezydencji uwidaczniała bryła, pomalowanego na czerwono obszernego domu zamkowego z dużymi oknami.

   W roku 1597 Krzysztof Sokołowski sprzedaje Besiekiery kardynałowi i biskupowi warmińskiemu Andrzejowi Batoremu. Kolejnymi właścicielami są Zofia Batorówna i Jerzy Rakoczy. Około połowy XVII zamek odkupił Jan Szymon Szczawiński wojewoda brzeski i starosta łęczycki. Nowy właściciel dokonał odbudowy podupadłego zamku. Brama poprzez ośmioboczną nadbudowę została przekształcona w wieżę. Po jej obydwu bokach od strony dziedzica dostawiono dwa budynki gospodarcze. Wzdłuż muru zach. i wsch. zbudowano dwukondygnacyjne arkadowe krużganki. Zamkowe mury zostały otynkowane. Poszerzono wyspę otaczająca zamek. Przebudowie uległ dom mieszkalny. Wymieniono na lżejsze stare stropy, powiększono otwory okienne, elewacje ozdobiono kamieniarką. Nowy wystrój otrzymały także zamkowe wnętrza. Dokonane zmiany uczyniły z zamku wygodną wczesnobarokową rezydencję.

   W roku 1731 zamek niszczy pożar. W jego wyniku ówczesny właściciel Gajewski rozbiera drugie piętro domu. Od tego momentu postępuje powolny upadek obiektu. Opuszczony w XIX wieku popada w ruinę.

opis ze strony www.zamkiobronne.pl

Kesz ukryty nieopodal ruin zamku, zakopany płytko pomiędzy charakterystcznymi topolami. Współrzędne wskazują miejsce ukrycia z dokładnością do 3 metrów. Proszę uważac na miejscowych gapiów.

 

travelbug Geokrety

geokret  Ajrisz - Całkowity dystans: 62 km
geokret  Smoczuś - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
Widok od frontu
Dziedziniec
Lewa strona
Prawa strona
Od tyłu
W razie problemów
Tak na wszelki wypadek