Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Besiekiery - OP4CA9
Zapraszam do zwiedzania malowniczych ruin zamku w Besiekierach
Właściciel: SlawekR
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-04-2012
Data utworzenia: 12-04-2012
Data opublikowania: 12-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 10-11-2012
1x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Na skraju wsi na niewysokim kopcu znajdują się malownicze ruiny ceglanego, późnogotyckiego zamku. Został wzniesiony około roku 1500, a za jego fundatora uważa się wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego. Zamek wzniesiono na planie czworoboku o wymiarach 40x38m. Początkowo składał się z prostych murów, wychodzących wprost z wody otaczającego go stawu. Przy murze północnym znajdował się główny dom zamkowy. Był jednotraktowy o trzech kondygnacjach, częściowo podpiwniczony. Przed murem południowym znajdował się budynek bramy zbudowany na planie kwadratu o boku 12m.

   Zamek w Besiekierach był typową siedzibą zamożnego rodu rycerskiego z początków wieku XVI. Mimo, że wzniesiony w stylu gotyckim, widać było elementy nadchodzącej nowej epoki. Posiadał wyraźnie zaznaczone, lecz dość ograniczone walory obronne. Cechy wygodnej rezydencji uwidaczniała bryła, pomalowanego na czerwono obszernego domu zamkowego z dużymi oknami.

   W roku 1597 Krzysztof Sokołowski sprzedaje Besiekiery kardynałowi i biskupowi warmińskiemu Andrzejowi Batoremu. Kolejnymi właścicielami są Zofia Batorówna i Jerzy Rakoczy. Około połowy XVII zamek odkupił Jan Szymon Szczawiński wojewoda brzeski i starosta łęczycki. Nowy właściciel dokonał odbudowy podupadłego zamku. Brama poprzez ośmioboczną nadbudowę została przekształcona w wieżę. Po jej obydwu bokach od strony dziedzica dostawiono dwa budynki gospodarcze. Wzdłuż muru zach. i wsch. zbudowano dwukondygnacyjne arkadowe krużganki. Zamkowe mury zostały otynkowane. Poszerzono wyspę otaczająca zamek. Przebudowie uległ dom mieszkalny. Wymieniono na lżejsze stare stropy, powiększono otwory okienne, elewacje ozdobiono kamieniarką. Nowy wystrój otrzymały także zamkowe wnętrza. Dokonane zmiany uczyniły z zamku wygodną wczesnobarokową rezydencję.

   W roku 1731 zamek niszczy pożar. W jego wyniku ówczesny właściciel Gajewski rozbiera drugie piętro domu. Od tego momentu postępuje powolny upadek obiektu. Opuszczony w XIX wieku popada w ruinę.

opis ze strony www.zamkiobronne.pl

Kesz ukryty nieopodal ruin zamku, zakopany płytko pomiędzy charakterystcznymi topolami. Współrzędne wskazują miejsce ukrycia z dokładnością do 3 metrów. Proszę uważac na miejscowych gapiów.

 

Obrazki/zdjęcia
Widok od frontu
Dziedziniec
Lewa strona
Prawa strona
Od tyłu
W razie problemów
Tak na wszelki wypadek