Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Skolwinie - OP4C64
Właściciel: Tommi
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 45 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 09-04-2012
Data utworzenia: 09-04-2012
Data opublikowania: 09-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 11-04-2012
40x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Istniejący kościół zbudowany został w 2 poł. XV w., na miejscu starszej świątyni wzmiankowanej w dokumencie z 1286 r. W tym to roku biskup Herman von Gleichen przyznał prawo patronatu nad kościołem szczecińskiej kolegiacie NMP. W 1489 r., patronat przekazano zakonowi augustianów z Jasienicy i prawdopodobnie po tej dacie rozpoczęto budowę zachowanego do dziś kościoła.

W 1957 r., w Skolwinie ustanowiono parafię. W 1960 r., rozpoczęto remont, podczas którego usunięto wypełnienie stropu, a więźbę obito płytami pilśniowymi, usunięto empory boczne założono nowe posadzki, przeniesiono schody spod empory do kruchty, przebudowano ambonę i ołtarz główny, pomalowano wnętrze. W 1965 r., odsłonięto fundamenty, zasypano gruzem i zalano betonem, wykonano nowe tynki na elewacjach, wymieniono pokrycie dachu z dachówki na blachę i splantowano teren cmentarza. W 1976 roku wykonano konfesjonały i ławki. W latach 1975-1977 założono zieleniec na dawnym cmentarzu przykościelnym.

W latach 1992-1993 skuto tynki z elewacji. Po 1993 roku rozebrano kruchtę przy elewacji południowej i na jej miejscu zbudowano zakrystię wg. projektu architekta szczecińskiego Juliusza Prandeckiego. Prace wykonywała ekipa ze Skolwina sposobem gospodarczym. W czasie realizacji zmieniono kształt okien (projektowane były ostrołukowe) i nie wymurowano sterczyn przy szczycie. We wnętrzu skuto tynki na ścianie wschodniej i na ścianach kruchty podwieżowej, odsłonięto portal prowadzący z nawy do dawnej kruchty, oraz skuto tynki z ościeży portalu w ścianie północnej i przy ościeżach okien w obu elewacjach podłużnych. W kruchcie podwieżowej założono nowy belkowy strop.

W 2003 r. ufundowano tablicę poświęconą pamięci pierwszego proboszcza parafii Chrystusa Króla w Skolwinie ks. Kanonika Henryka Świerkowskiego.

W 2007 r. ufundowano tablice upamiętniająca nazwiska trzech kapłanów z parafii w okresie pięćdziesięciolecia parafii oraz ufundowano „Drogę Krzyżową" ufundowaną przez Sybiraków, a wykonaną przez ks. Marka Cześnina.

Wiosną 2008 r., zdemontowano hełm wieńczący latarnię wieży. Przyczyną był bardzo zły stan techniczny drewnianej konstrukcji, której nie udało się ocalić. Zachowano tylko żelazną sztycę z krzyżem.

W roku 2010 odtworzono iglicę i wyremontowano drewnianą część wieży. Projekty remontu kościoła, sporządzone przez Agnieszkę Latour, wspólfinansował Urząd Marszałkowski.

Aktualnie trwa remont dachu i przywracanie dachówki. Remont wieży i dachu finansowany został przez Miasto Szczecin na podstawie Karty ewidencyjnej zabytków architektury i budownictwa, WUOZ Szczecin 2008.

http://parafiaskolwin.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=89

 

Skrzynka ukryta na tyłach kościoła. Koordynaty mogą nie być dokładne, a różnica może wynosić 2 metry. Myślę jednak, że nie będzie to stanowić problemu:) Można szukać w dzień ale zalecane nocą.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Miejsce ukrycia
Wpisy do logu: znaleziona 40x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria