Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Macewy - OP4BE7
nowy cmentarz żydowski w Augustowie
Właściciel: JJPKB
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 125 m n.p.m.
location Województwo: Polska > podlaskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 04-04-2012
creation-date Data utworzenia: 04-04-2012
published-date Data opublikowania: 04-04-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 27-08-2014
znaleziona 60x znaleziona
nieznaleziona 4x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 28 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

W 1578 roku Stefan Batory pozwolił Żydom na osiedlanie się w królewskim mieście Augustowie (wcześniej Zygmuntowo). Prawdopodobnie już rok wcześniej powstała tu ich najwcześniejsza na całym obszarze Suwalszczyzny kolonia.

Społeczność żydowska była podzielona pod względem religijnym. Każdy odłam miał własny dom modlitwy. W 1860 roku w Augustowie żyło prawie cztery Żydów, stanowiąc 45% ogółu mieszkańców. Na początku XX wieku w mieście istniało pięć synagog.

Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku Augustów zajęły wojska sowieckie. W czerwcu 1941 roku Augustów zajęły wojska niemieckie. Tragiczne były losy augustowskich Żydów. Zaraz po zajęciu miasta Niemcy rozstrzelali prawie tysiąc Żydów w lesie nieopodal miejscowości Szczebra (na północ od Augustowa) - największym miejscu eksterminacji ludności żydowskiej na Suwalszczyźnie. Na miejscu kaźni znajdują się zbiorowe mogiły ofiar i płyta pamiątkowa.

W sierpniu 1941 roku w dzielnicy Baraki utworzono getto, do którego przemieszczano całą augustowską społeczność żydowską oraz Żydów z Lipska, Sztabina i innych pobliskich miejscowości. 
Jesienią 1942 roku nastąpiła deportacja Żydów do obozu w miejscowości Bogusze koło Grajewa, gdzie znajdowało się już 7 tys. Żydów z okolicznych gmin. W ciągu kilku tygodni zmarło tam około 1 700 osób.
2 listopada 1942 roku Niemcy przeprowadzili operację likwidacji getta w Augustowie. Wszystkich Żydów wywieziono do ośrodka zagłady w Treblince i do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W chwili likwidacji w augustowskim getcie znajdowało się około 2 tys. Żydów. 
Społeczność żydowską upamiętniają w Augustowie dwa cmenatrze stary oraz nowy.

Cmentarz powstał ok. 1820 r., wraz z nowym cmentarzem dla pozostałych wyznań. Położony był w zachodniej części kompleksu cmentarnego i oddzielony parkanem. Pierwsze murowane nagrobki pojawiły się wcześniej niż w części katolickiej - w latach 1826, 1835, 1840, a kapliczka grobowa - w 1830.

Zajmuje powierzchnię 3 ha, na której - wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej - zachowało się jedynie 8 macew z przełomu XIX i XX wieku oraz dom przedpogrzebowy służący obecnie celom mieszkalnym.

W 1981 roku Żydzi pochodzący z Augustowa ufundowali na terenie nekropolii pomnik ku czci przedwojennych żydowskich mieszkańców Augustowa i Ziemi augustowskiej. Kirkutem opiekują się uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
UWAGA, zmiana lokalizacji skrzynki:
Skrzynka jest ukryta między macewami pod kamieniem.
travelbug Geokrety

geokret  Hardcorowy Koksu - Całkowity dystans: 1754 km
geokret  oko proroka - Całkowity dystans: 664 km

Obrazki/zdjęcia
pomnik