Conieco o tym ciekawym miejscu.... (opis na bogato, bo mam zboczenie przewodnickie ;p)
Najbardziej znanym i uczęszczanym odsłonięciem Lubańskiej Pokrywy Wulkanicznej, największej formacji bazaltowej w Polsce, jest wzniesienie zwane Kamienną Górą. Współcześnie jest to bardzo malowniczy park miejski, założony w I połowie XIX wieku. Obszar parku został wpisany do rejestru zabytków. Na obszarze parku na Kamiennej Górze występuje wiele cennych drzew, często uznanych za pomniki przyrody; ostatnio odkryto tu nawet tajemnicze sztolnie. Ze wschodnich zboczy roztacza się widok na Karkonosze i Góry Izerskie.
Kamienna Góra i jej okolice to pozostałości po trzeciorzędowych wulkanach, aktywnych 40 mln lat temu. Spacer po dawnych kamieniołomach pośród 14 ha drzewostanu to świetny relaks, a zarazem poglądowa lekcja geologii. Można tu zaobserwować ciekawe efekty zjawisk związanych z działalnością wulkanów: słupy bazaltowe, popiół, bomby wulkaniczne czy kuliste wietrzenie bazaltów. Przez park poprowadzono atrakcyjną ścieżkę turystyczno-dydaktyczną oraz jej przedłużenia do czynnych wyrobisk bazaltu (ścieżka jest oznaczona białymi kwadratami z zielonym ukośnym paskiem), przy niej znajdują się też tablice informacyjne.
Najbardziej interesującym miejscem na terenie parku jest jednak tzw. kocioł, czyli łom po kamieniołomie bazaltu. Współcześnie odsłonięte są w nim piękne regularne słupy nefelinitu o wysokości około 9 -15 m. Z uwagi na walory geologiczne łom uznany został w 1983 roku za pomnik przyrody.
Jedną z charakterystycznych cech skał wulkanicznych jest oddzielność słupowa, zwana także ciosem słupowym. Słupy bazaltowe intrygowały ludzkość już od dawna, wokół nich krążyło wiele legend. Nic dziwnego, gdyż rzeczywiście wyglądają niczym sztuczne formy wycięte z geometryczną precyzją ręką ludzką lub boską. Tymczasem cios słupowy to po prostu seryjne spękania skalne o pewnej regularności powstałe w związku ze stygnięciem lawy. Spękania układają się pionowo do powierzchni stygnięcia i wyodrębniają mniej lub bardziej regularne słupy, najczęściej 4-6 boczne, zwane także kolumnami. Większe odsłonięcia regularnych słupów zwane są często organami lub harfami.
Na szczycie wzniesiono w początku XIX wieku interesujący architektonicznie budynek zwany Zameczkiem, w którym mieści się dziś Szkoła Muzyczna.
W centrum parku położony jest amfiteatr, który w okresie letnim odbywają się koncerty m.in. impreza pod nazwą Lubańska Lawa.
Również na skraju parku umiejscowiono niewielki cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich poległych podczas walk o Lubań w 1945 roku.
Na południowym skraju parku znajduje się teren rekreacyjny - basen miejski, obecnie nieczynny, (twierdzono, że jest to najpiękniej położony basen w Europie) hotel oraz domki letniskowe – polecam dla ciekawskich!
Ciekawostka: Oczko wodne, powstałe w wyniku zalania nieczynnego wyrobiska bazaltowego, jest skute lodem przez większą część roku, ponieważ jest skutecznie osłonięte wysoką skalną ścianą. Zdarzało mi się przyprowadzać znajomych w to miejsce nawet w miesiącach letnich i lód nadal się utrzymywał. Lód, oczywiście, był także w dniu zakładania skrzynki. :))
PROSZĘ O DOKŁADNE MASKOWANIE KESZA!
Kesz
Jest to blaszana skrzynka po 6 Redd'sach, schowana w skałach po ścianą bazaltową po lewej stronie, u wejścia na polanę z oczkiem wodnym (patrz: zdjęcia). Sama skrzynka jest włożona w niewielką jamę i przykryta kamieniami oraz zamaskowana liśćmi. Odkładając kesz na miejsce, należy znów go zamaskować, układając kamienie w misterne „puzzle 3D” (trochę mi zajęło znalezienie kamyków pasujących do siebie, więc nie psujcie innym zabawy :D), aby skrytka nie wpadła w oko osobom niepowołanym! Oczko wodne jest celem wycieczek spacerowych mieszkańców Lubania, zatem należy uważać na osoby postronne.
Dojście z miasta:
Z centrum do parku, wzdłuż ul. 7. Dywizji i al. Kombatantów, prowadzą szlaki zielony i żółty. Można też dojść ul. Dąbrowskiego, kierując się zielonymi znakami ścieżki dydaktycznej (20 min). W samym parku jest zakaz ruchu, samochód można zaparkować w okolicy ul. Mickiewicza i przyległych.
Na wymianę jest garść fantów (bandana Redd's, smycze, lokalne pamiątki, kalkulator/przelicznik stref czas. etc.), 2 geokrety oraz certyfikaty dla 3 pierwszych szczęściarzy :))
Powodzenia & zapraszam do poszukiwań! :))