Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za free!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Liberalne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lawa - OP4B5E
Właściciel: franciszkowe_kwiatki
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 252 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Duża
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 25-03-2012
creation-date Data utworzenia: 26-03-2012
published-date Data opublikowania: 26-03-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 23-03-2017
znaleziona 29x znaleziona
nieznaleziona 3x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 14 odwiedzających
votes 19 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dżemojad, kawior&jardo, Wookhash
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Conieco o tym ciekawym miejscu.... (opis na bogato, bo mam zboczenie przewodnickie ;p)


Kamienna Góra w Lubaniu


Najbardziej znanym i uczęszczanym odsłonięciem Lubańskiej Pokrywy Wulkanicznej, największej formacji bazaltowej w Polsce, jest wzniesienie zwane Kamienną Górą. Współcześnie jest to bardzo malowniczy park miejski, założony w I połowie XIX wieku. Obszar parku został wpisany do rejestru zabytków. Na obszarze parku na Kamiennej Górze występuje wiele cennych drzew, często uznanych za pomniki przyrody; ostatnio odkryto tu nawet tajemnicze sztolnie. Ze wschodnich zboczy roztacza się widok na Karkonosze i Góry Izerskie.


Kamienna Góra i jej okolice to pozostałości po trzeciorzędowych wulkanach, aktywnych 40 mln lat temu. Spacer po dawnych kamieniołomach pośród 14 ha drzewostanu to świetny relaks, a zarazem poglądowa lekcja geologii. Można tu zaobserwować ciekawe efekty zjawisk związanych z działalnością wulkanów: słupy bazaltowe, popiół, bomby wulkaniczne czy kuliste wietrzenie bazaltów. Przez park poprowadzono atrakcyjną ścieżkę turystyczno-dydaktyczną oraz jej przedłużenia do czynnych wyrobisk bazaltu (ścieżka jest oznaczona białymi kwadratami z zielonym ukośnym paskiem), przy niej znajdują się też tablice informacyjne.

Najbardziej interesującym miejscem na terenie parku jest jednak tzw. kocioł, czyli łom po kamieniołomie bazaltu. Współcześnie odsłonięte są w nim piękne regularne słupy nefelinitu o wysokości około 9 -15 m. Z uwagi na walory geologiczne łom uznany został w 1983 roku za pomnik przyrody.

Jedną z charakterystycznych cech skał wulkanicznych jest oddzielność słupowa, zwana także ciosem słupowym. Słupy bazaltowe intrygowały ludzkość już od dawna, wokół nich krążyło wiele legend. Nic dziwnego, gdyż rzeczywiście wyglądają niczym sztuczne formy wycięte z geometryczną precyzją ręką ludzką lub boską. Tymczasem cios słupowy to po prostu seryjne spękania skalne o pewnej regularności powstałe w związku ze stygnięciem lawy. Spękania układają się pionowo do powierzchni stygnięcia i wyodrębniają mniej lub bardziej regularne słupy, najczęściej 4-6 boczne, zwane także kolumnami. Większe odsłonięcia regularnych słupów zwane są często organami lub harfami.


Warto też zobaczyć na terenie tego parku:


  • Na szczycie wzniesiono w początku XIX wieku interesujący architektonicznie budynek zwany Zameczkiem, w którym mieści się dziś Szkoła Muzyczna.

  • W centrum parku położony jest amfiteatr, który w okresie letnim odbywają się koncerty m.in. impreza pod nazwą Lubańska Lawa.

  • Również na skraju parku umiejscowiono niewielki cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich poległych podczas walk o Lubań w 1945 roku.

  • Na południowym skraju parku znajduje się teren rekreacyjny - basen miejski, obecnie nieczynny, (twierdzono, że jest to najpiękniej położony basen w Europie) hotel oraz domki letniskowe – polecam dla ciekawskich!


Ciekawostka: Oczko wodne, powstałe w wyniku zalania nieczynnego wyrobiska bazaltowego, jest skute lodem przez większą część roku, ponieważ jest skutecznie osłonięte wysoką skalną ścianą. Zdarzało mi się przyprowadzać znajomych w to miejsce nawet w miesiącach letnich i lód nadal się utrzymywał. Lód, oczywiście, był także w dniu zakładania skrzynki. :))

 

PROSZĘ O DOKŁADNE MASKOWANIE KESZA!


Kesz

Jest to blaszana skrzynka po 6 Redd'sach, schowana w skałach po ścianą bazaltową po lewej stronie, u wejścia na polanę z oczkiem wodnym (patrz: zdjęcia). Sama skrzynka jest włożona w niewielką jamę i przykryta kamieniami oraz zamaskowana liśćmi. Odkładając kesz na miejsce, należy znów go zamaskować, układając kamienie w misterne „puzzle 3D” (trochę mi zajęło znalezienie kamyków pasujących do siebie, więc nie psujcie innym zabawy :D), aby skrytka nie wpadła w oko osobom niepowołanym! Oczko wodne jest celem wycieczek spacerowych mieszkańców Lubania, zatem należy uważać na osoby postronne.

Dojście z miasta:
Z centrum do parku, wzdłuż ul. 7. Dywizji i al. Kombatantów, prowadzą szlaki zielony i żółty. Można też dojść ul. Dąbrowskiego, kierując się zielonymi znakami ścieżki dydaktycznej (20 min). W samym parku jest zakaz ruchu, samochód można zaparkować w okolicy ul. Mickiewicza i przyległych.

Na wymianę jest garść fantów (bandana Redd's, smycze, lokalne pamiątki, kalkulator/przelicznik stref czas. etc.), 2 geokrety oraz certyfikaty dla 3 pierwszych szczęściarzy :))

Powodzenia & zapraszam do poszukiwań! :))
Obrazki/zdjęcia
droga do kesza
blisko...skalna ściana
tego miejsca szukasz
widok z kesza
certyfikaty
fanty
okolica kesza
tam jest!