Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Miasteczko "Widmo" - OP4985
Właściciel: rudymaniek
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 481 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Normalna
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 04-03-2012
creation-date Data utworzenia: 04-03-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 01-05-2015
znaleziona 57x znaleziona
nieznaleziona 3x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 53 odwiedzających
votes 45 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], Akurioci, BikeMcLasky, Blondo, boksyt, degrindolada, Dziunek, El Qra, galaxy_ngc, Husky-PL, kaawuu, Kao, kgawor, Klarall, LABER TEAM, Lenoslawa, lupi, macc.bo, michal_2002, night_time, noorbi, p_nowik, pati666, Przystajnia, ronja, Ryjek+, Speedo, wasiaki
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

Zapraszam na wycieczke pieszą po bardzo tajemniczym miejscu jakim jest Miedzianka.

W 1519 król czeski Ludwik Jagiellończyk nadaje, na prośbę Burghausa, Miedziance prawa miasta górniczego. W latach '20 XVI w. w Miedziance istnieje ok. 160 szybów i sztolni. Kolejnym właścicielem Miedzianki był Justus Decjusz (Jost Ludwig Dietz) – sekretarz króla Zygmunta Starego. Decjusz był osobą z dużym doświadczeniem górniczym – wydał on w 1539 w Krakowie specjalny ordunek (statut) górniczy dla Miedzianki. Jednak eksploatowane złoża były na wyczerpaniu i nadchodził czas zaprzestania działań górniczych. Gdy kopalnie Miedzianki zaprzestały wydobycie kolejni właściciele Miedzianki (Hans i Franz Hellmann) zdobywszy koncesje na produkcję witriolu zbudowali w dolinie Hutniczego Potoku specjalne ługownie, w których przepłukiwali materiał ze starych hałd znajdujących się w okolicy. Hellmannowie w roku 1553 byli liderami w produkcji witriolu w całym cesarstwie austriackim. Koniec wieku XVI był początkiem całkowitego upadku górnictwa w Miedziance. Czynnikiem wpływającym na to była wojna 30-letnia. Przez miasto przechodzi zaraza. Po wojnie miasto odżywa, mieszkańcy utrzymują się z tkactwa i innych zajęć nie związanych z górnictwem. Dopiero pod koniec XVII w. reaktywuje się wydobycie w kilku kopalniach. Na początku XVIII w. miasto gwałtownie rozwija się, powstaje tu urząd górniczy i zaczęto na szeroką skalę eksploatacje starych i drążenie nowych chodników. Jednak już niedługo uwagę skierowano na odkrycie Jagwitzów, chodziło tu o bogate złoża wzdłuż Bobru w stronę Ciechanowic. Jak się okazało miedź w tych kopalniach szybko się wyczerpała. Syn Jagwitza odkrył na tym terenie złoża kobaltu – cenionego w przemyśle farbiarskim. Z tej okazji w roku 1766 w Miedziance przebywał Fryderyk II. Początek wieku XIX, był początkiem upadku górnictwa. W kopalniach gwałtownie spadało wydobycie (znane złoża wyczerpywały się). Ostatni szyb wydobywczy został definitywnie zamknięty w 1925 roku. Już od połowy wieku XIX Miedzianka zaczęła egzystować jako miejscowość wypoczynkowo-turystyczna. Jej położenie, niezwykły klimat i sława w Prusach sprawiały, iż Miedzianka stała się celem wielu wczasowiczów. Sławę miastu przynosiło też "Złoto z Miedzianki", czyli piwo produkowane w miejscowym browarze.

W 1945 miejscowość weszła w skład Polski i uzyskała obecną nazwę. Dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec, zaś administracja polska zdegradowała Miedziankę do rangi wsi. Po roku 1945 złożami rud uranu w okolicy Miedzianki zainteresowała się Armia Czerwona. W latach 1945-54 w miejscowej kopalni, ukrytej pod kryptonimem Zakłady Przemysłowe R-1, wydobyto 600 ton rud uranu, w całości odesłanej do Związku Radzieckiego.

Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znaczących szkód górniczych na terenie Miedzianki. Pomimo 450-letniej historii miasta, jego walorów architektonicznych i krajobrazowych, podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji osady. W 1967 roku żołnierze wysadzili w powietrze kościół ewangelicki, wkrótce wprowadzono zakaz remontu domów. W 1972r. reszta ludności Miedzianki została ostatecznie przesiedlona do Jeleniej Góry, a pozostałości miasta starte z powierzchni ziemi. Po zwartym rynku pozostała tylko jedna kamienica dawnej gospody Schwarzer Adler z kabaretem.

 

Pod współrzędnymi znajduje sie pierwszy etap czyli browar i tu znajdziej współrzędne do nastepnego etapu. Skrzynka słada się z czterech etapów:

1. BROWAR  (mała)

2. RYNEK  (mała)

3. PANORAMA  (mały magnetic)

FINAŁ:  SZYB WYDOBYWCZY Nr.2  (normal)

 

UWAGA - odwiedzając to miejsce w okresie letnim gdy roślinność jest najbardziej rozwinięta i zasłania wszystko po czym sie chodzi PROSZĘ UWAŻAĆ na liczne dziury(jedna bardzo głęboka) wyrobiska po kopalniane i reszki fundamentów po byłych zabudowaniach.  

Dzieci można zabrać ale nie puszczać je tzw. "luzem"

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Rudawy Janowickie  -  PLH020011
natura2000
Obrazki/zdjęcia
browar
jeśli musisz - browar
rynek
jeśli musisz - rynek
panorama
jeśli musisz - panorama
Finał - za prętami
Wpisy do logu: znaleziona 57x nieznaleziona 3x komentarz 3x Photo 11x Wszystkie wpisy Galeria