Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim - OP487B
Szybki keszyk przy kościele
Eigenaar: Marcello002
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 240 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-02-2012
Gemaakt op: 20-02-2012
Gepubliceerd op: 20-02-2012
Laatste verandering: 01-02-2023
119x Gevonden
1x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
60 x Bekeken
71 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Będąc w Chełmie Śląskim nie można nie odwiedzić parafialnego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Na początek trochę historii:

Początkowo na terenie obecnego kościoła stała drewniana kaplica, zbudowana w 1551 roku. Murowany kościół wybudowano dopiero w 1660 roku (obecne kaplica NMP).
Z biegiem lat kościół okazał się za mały na potrzeby mieszkańców i parafian z okolicznych miejscowości (w tamtym czasie jedynie w Lędzinach znajdował się kościół).

Już 16 października 1696 roku nastąpiło poświęcenie rozbudowanego kościoła (obecna nawa główna), a budowniczym był Mikołaj Ludwik Grabiański. Pomiędzy rokiem 1848 a 1899 poszerzono kościół o dwa wysunięcia w bok oraz chór. W tych latach również zakupiono dwa witraże umieszczone nad ołtarzem Bożego Narodzenia i Zesłania Ducha Świętego – obraz Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej. Za czasów, kiedy proboszczem był ks. Paweł Winkler (1905-1931) wybudowano wieżę kościelną, kaplicę Serca Pana Jezusa oraz zakrystię. Dzięki jego staraniom zakupiono ołtarz Serca Jezusowego, Boży Grób, stacje drogi krzyżowej oraz dzwony. Założono również instalację elektryczną oraz motor do dzwonów. Dzięki staraniom nowego proboszcza – ks. Wiktora Wojtka – dnia 31 maja 1966 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków sakralnych (nr rejestru: A 713/66). Od tego momentu dokonano wielu modernizacji kościoła – wymieniono pokrycie dachu, dokonano renowacji wnętrza kościoła, wymieniono tynki wewnętrzne i zewnętrzne.

W 2010 roku przypadła 350. rocznica poświecenia kościoła. Przed obchodami tej rocznicy postanowiono przeprowadzić generalny remont. Przystąpiono do wzmocnienia kościoła przeciw szkodom górniczym, wymieniono przestarzałą instalację elektryczną oraz zamontowano ogrzewanie podłogowe. W trakcie zrywania starych podłóg doszło do niezwykłego odkrycia – natrafiono na fundamenty starej kaplicy oraz krypty.
Z tego powodu prace remontowe musiały być wstrzymane, a na miejsce przyjechała ekipa archeologów. Po ich skończonej pracy, przystąpiono z powrotem do remontu i tak na 350. rocznice wszystko było gotowe.

 

Każdy może zwiedzić kościół – za dnia jest on otwarty. Warto tez przejść się przez zabytkowy cmentarz. Zwróćcie uwagę na jeden charakterystyczny grób – grób Grafa Arco. A będąc w Chełmie można zapoznać się tez z historią Smutnej Góry (kesz: Smutna Góra).


Co do kesza: klasyczny magnetyk, przyda się pisadło i pęseta.

Powodzenia :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kościół i kaplica cmentarna