Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kontrowersje historii - OP4736
Schron w Fosowskiem
Owner: RaMaTo
Founder: Spokoyny
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 211 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-01-2012
Date created: 14-01-2012
Date published: 14-01-2012
Last modification: 17-03-2026
76x Found
2x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
66 visitors
58 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Belkaa, Cichy, GFS, soolash, Stryker
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Miejsce które jest tematem skrzynki jest wciąż żywo opisywane i komentowane wśród seniorów miejscowej społeczności. Dlaczego? Otóż, pod koniec wojny w schronie, pełniącym funkcję magazynu żywności doszło najprawdopodobniej do mordu na pilnujących go żołnierzach, a łupy jak to zwykle bywa zostały podzielone według uznania, co po dziś dzień u starszych mieszkańców stanowi zadrę w sercu.

Schron położony jest w małym kompleksie leśnym zarządzanym przez Lasy Państwowe. Pamiętaj o zasadach poszanowania środowiska przyrodniczego.

A teraz trochę faktów historycznych.

W powiecie strzeleckim już latem 1943 r. przystąpiono do budowy umocnień obronnych i różnego rodzaju fortyfikacji (np. http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=15966 ), co świadczyło o niepewności sukcesów niemieckich, chwilowo odnoszonych na froncie wschodnim. Najbliższe klęski były tego najwymowniejszym dowodem. Przyspieszyło to budowę nowych umocnień w ciągu całego 1944r. Do budowy zapędzono pod przymusem okoliczna ludność jak i jeńców wojennych (radzieckich, angielskich), polską ludność zwiezioną tu z różnych rejonów Polski na przymusowe roboty. Mieszkańcy oddalonych o 20 km Strzelec Opolskich doskonale pamiętają wychudłe postacie idących ulicami ludzi, pod dozorem SS-manów do budowy umocnień. Był to smutny codzienny widok. W nerwowej atmosferze powstawały rowy przeciwczołgowe oraz kopano okopy. Obok Fosowskiego wyrastały betonowe bunkry i strzeleckie rowy. To miało zapewnić bezpieczeństwo bezprawiu i tyrani SS-mańskiej.
23 kwietnia 1945 roku w rejonie Vosswalde (obecnie Fosowskie, część miasta Kolonowskie) z samolotu Ju-52 Niemcy zrzucili dwie grupy wywiadowczo-dywersyjne, z których jedna ubrana była w mundury niemieckie, a druga - w radzieckie. Zdarzało się, niestety, że wśród spadochroniarzy byli Polacy z Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, specjalnie w tym celu przeszkoleni przez Niemców w tajnym ośrodku pod Pragą.

Skrzynka ukryta w  pobliżu schronu pełniącego w czasie II wojny światowej rolę magazynu żywności, z którego po odejściu (zamordowaniu(?) żołnierzy pilnujących stacji korzystała miejscowa ludność, niejednej, choć nie każdej rodzinie zawartość tych magazynów uratowała życie.

W okolicznym lasku znajdują się inne tego typu obiekty.

żródła: własne, dodatkowo m.in. S. Smoleń, „Kiedy przyszłą wolność- 23 lata temu” Trybuna Opolska nr 15 Z 16.01.1968

---------------------------------------------------

Skrzynka: (mała/mikro)

Umieszczona niedaleko jednego z wejść.

 

Nowa skrzynka w nowym miejscu, zawiera:

- logbook

- pochłaniacze wilgoci

Weź coś do pisania.

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Wejście
Wnętrze
Kesz widzi
Log entries: Found 76x Not found 2x Note 1x All entries Hide deletions