Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Piasta poproszę ! - OP46AE
Dolnośląski Browar PIAST
Eigenaar: ZoBeR
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 115 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-01-2012
Gemaakt op: 02-01-2012
Gepubliceerd op: 02-01-2012
Laatste verandering: 10-11-2013
23x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
10 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Andi61
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pozostałości zabudowy po zlikwidowanym broważe, założonym w 1872 roku.

W styczniu 2008 zostały zburzone budynki dawnej Actien-Maltz-Fabrik, a w wśród nich palarnia kawy słodowej. Trzy główne budynki browaru, które w 2004 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, zostaną odrestaurowane, a w ich wnętrzach powstaną luksusowe mieszkania.

Architektura

Budynki browaru zostały zbudowane w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi. Miały przeznaczenie typowo przemysłowe, znajdowały się w nich słodownia, suszarnia, butelkownia oraz magazyny, wieża ciśnień, stajnie, wozownie i pomieszczenia administracyjne.

Historia

Browar został założony w 1872 roku przez Carla Scholtza przy obecnej ulicy Jedności Narodowej. Do 1910 roku nosiły nazwę Brauerei Pfeifferhof Carl Scholtz. Do 1945 roku trzykrotnie jeszcze zmieniał nazwę: Schultheiss`Brauerei AG, Abt. V (ZBv.Berlin) (1910–1920), Schultheiss- Patzenhofer- Brauerei AG, Abt. V (1920–1938), Schultheiss- Brauerei AG Berlin, Abt. Breslau (1938–1945) W 1945 roku browary zmieniły nazwę na Browar Piastowski – Browary Dolnośląskie "Piast", pod którą istniały do 2005 roku.

Pierwsze budynki powstały w latach 1892–1894 i zostały wzniesione przez restauratora Karla Scholtza. Po zachodniej stronie kanału Odry w tych samych latach powstała fabryka słodu Aktien-Maltz-Fabrik. W 1910 roku fabrykę kupiła berlińska firma Schultheiss Brauerei AG. W 1926 roku browar rozrósł się o sąsiednią fabrykę słodu zakupioną dla potrzeb produkcyjnych. Obiekty budowlane powstawały jeszcze do 1937 roku. Początkowo jego zdolność produkcyjna wynosiła 50 tysięcy hl piwa rocznie, a tuż przed II wojną 150 tysięcy hl i 3 tys. ton słodu rocznie. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa słodownia. Po zakończeniu wojny browary warzyły piwo dla wojsk Armii Czerwonej. W październiku 1945 roku przeszły pod administrację polską i w tym samym miesiącu wyprodukowano pierwsze warki piwa. Nad procesami technologicznymi czuwali piwowarzy lwowscy, którzy m.in. powiększyli asortyment o produkcję piwa ciemnego.

W 1946 roku administrator apostolski Karol Milik w obecności władz wojewódzkich poświęcił browar, któremu nadano nazwę "Piastowski". Po pięciu latach Browar Piastowski produkował 350 tysięcy hl piwa i 9 tys. ton słodu rocznie.

W 1991 roku browar wszedł w skład spółki Zakłady Piwowarskie S.A. we Wrocławiu. 23 stycznia 1996 roku browary zostały sprzedane Ryszardowi Variselli za kwotę 9,5 mln dolarów (55% udziałów). W listopadzie 2001 roku zakład odkupił duński Carlsberg. W 2004 roku zaprzestano produkcji piwa.

Produkty 

Browar Piastowski w swojej ponad 130-letniej tradycji warzył kilkanaście rodzajów piwa, m.in.: Piast Wrocławski, Piast Mocne, Wrocławski Full, Magnat, Magnum.

Źródło: Wikipedia.

 


Kesz: Pojemnik magnetyczny. Jeśli chodzi o kordy takie mają być :) wskazują punkt startowy a nie kesza. Kesza można podjąć sięgając w odpowiednim miejscu ręką, nie trzeba przechodzić za żadne ogrodzenia czy do koryta rzeki! 

 

Kesz to typowy "Parapetowiec" jednak wskazuje miejsce histoiryczne o bogatych walorach architektonicznych. Nie lubisz takich to go nie szukaj.
Jest to teren dosyć intensywnie uczęszczany przez amatorów biegania i nie tylko:)Zatem do dzieła :)

 


 

W logu w systemowym na opencaching.pl , proszę o dłuższy opis związany z podjęciem tego kesza, jest to wymóg obowiązkowy. Nie podobają mi się pobieżne wpisy "na odtrąbiono" typu TX; TFTC; znaleziono; a zwłaszcza "synchro z GC"; itp. Znaleźliście skrzyneczkę, napiszcie o tym,  czy wam się podobało czy nie, a może mieliście jakąś ciekawą sytuację? To nie tylko dla mnie ale też dla innych czytających. Dziękuję.


Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pozostałości po browarze
Architektura
Architektura
Architektura
Z tego piwko nie poleci :)