Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SU013 - Piwosz na statku - OP45F2
Historia piwa w Szczecinie
Właściciel: subo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 16 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2011
Data utworzenia: 16-12-2011
Data opublikowania: 16-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 28-03-2021
112x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
44 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Browar Bosman jest jednym z najnowoczesniejszych browarów w kraju, na dodatek z wieloletnią tradycją.

Browar w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany powstał już w 1845 roku z inicjatywy Juliusza Albrechta Weidmanna. Piwo pod nazwą Waldschlösschen wydostało się z kadzi po raz pierwszy w 1848r. i niespełna dekadę później zostało nagrodzone srebrnym medalem na wystawie przemysłowej. W 1861 roku syn nieżyjącego wówczas założyciela browaru sprzedał fabrykę Juliusowi Bohrischowi, właścicielowi Browaru Polskiego w Dreźnie (działającemu tam już wcześniej, bo od 1820roku). Wtedy nastapiła pierwsza zmiana nazwy na J. Bohrisch Bairische Bier-Brauerei.  Bohrisch zainwestował w rozwój browaru i rozpoczął produkcję piwa typu bawarskiego. W 1886 browar produkował 15 tys. hektolitrów piwa rocznie. Na początku XX w. Firma stała się spółką pod nazwą J. Bohrisch Bairische Bier Brauerei A.G. Odpowiadając na konkurencję innych istniejących już wtedy w Szczecinie browarów fabryka została zeletryfikowana oraz wyposażona w linię butelkowania piwa. W 1914 browar z Pomorzan produkował 80 tys. hl piwa rocznie. I Wojna Światowa nie oszczędziła browaru - miedziane elementy zostały skonfiskowane przez armię, co spowodowało drastyczny spadek zarówno ilości, jak i jakości produkowanego napoju.

Po zakończeniu wojny, z dziesięciu dotychczas istniejących w Szczecinie browarów działały jedynie trzy: Bergschloss, Elysium i Bohrisch. W 1920 r. Bohrisch przystąpił do koncernu Ruckfortha (właściciela browaru Bergschloss) łącząc się z gorzelnią Wilhelm Conrad AG. Nowa nazwa firmy brzmiała Bohrisch-Brauerei-Conrad-Brennerei AG. W 1925 roku produkcja zakładu wzrosła do 108 tys. hl rocznie, browar zakupił nową instalację butelkowania piwa oraz zakupił sąsiednią działkę w celu rozbudowy. W latach 1922-27 spółka Bohrisch Brauerei AG przejęła browary Pomorza Zachodniego ze Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Koszalina, Piły i Stargardu Szczecińskiego. W 1936 powstała czteronaczyniowa warzelnia i zbiornik osadowy. Część z ówczesnych miedzianych kadzi (ze współczesnym wyposażeniem) istnieje do dziś i stanowi chlubę Browaru Bosman. Niestety szczęście nie trwało długo - nocny nalot na Pomorzany z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę (20/21 kwietnia) w 1943 doprowadził do niemal zupełnego wstrzymania produkcji. Ostatecznie w 1945 roku zaprzestano produkcji trunku ze względu na reglamentację zbóż oraz w obawie przed nadciągającym frontem.

Polacy, po przejęciu stosunkowo mało zniszczonego Browaru, jeszcze w tym samym roku zdołali uruchomić w nim produkcję - pierwsze 20 hektolitrów piwa rozlano już w styczniu 1946 roku. Browar znalazł się wtedy pod zarządem Centralnego Zarządu Przemysłu Fermentacyjnego w Bydgoszczy pod nazwą Państwowe Browary w Szczecinie. W 1951 browar znalazł się w nowo utworzonych Szczecińskich Zakładach Piwowarsko-Słodowniczych, które kilka lat później warzyły na Pomorzanach już 200 tys. hl piwa rocznie. Pomiędzy rokiem 1960 a 1969 szczecińskie piwo eksportowano do krajów bloku wschodniego. Piwo Bałtyckie zostało nagrodzone w 1964 na targach w Poznaniu oraz wystawie piwnej w Paryżu. Piwo to trafiało również na polskie statki.

Żeby było śmieszniej i ciekawiej w browarze w 1974 roku rozpoczęto budowę Wytwórni Pepsi-Coli, która była jednym z dwóch zakładów produkujących ten napój we franczyzie.

W '92 roku powstała spółka Bosman Browar Szczecin SA, zaś w 2001 roku browar stał się częścią grupy Carlsberg Okocim S.A. (przemianowana w 2004 na Carlsberg Polska).

O SKRZYNCE:

Mikroładunek schowany "mniej więcej" pod koordami. Proszę o ewentualną korektę.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
staaaary browar
staaare papiery wartościowe
młodszy bosman
Wpisy do logu: znaleziona 112x nieznaleziona 5x komentarz 0x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia