Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(Nie)zapomniane zwycięstwo - OP4592
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w Poznaniu
Owner: rredan
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 90 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Other type
Size: Very large
Status: Ready for Search
Time required: 6:00 h    Distance to travel: 20.00 km
Date hidden: 06-12-2011
Date created: 06-12-2011
Date published: 06-12-2011
Last modification: 03-05-2018
57x Found
0x Not found
15 notes
watchers 16 watchers
158 visitors
52 x rated
Rated as: Excellent
42 x recommended
This cache is recommended by: Algida, amen., Armis, ash83, bartstig, bejgee, BigBadWolf, buniaczek, Darasek, dptak, Eliza&tata, etna&mars, freney, HazelEyes, kajetann, klikon56, komarokot, Kuba M., Layio, Liriela, luksta, MaciekBDG, marass1111, masloo5000, nanapola, naruu, Nati., netavx, night_time, Pawel brasia, prjd, Pyra, Qbacki, RoDaJJ, ronja, sniperad, szabla, Taiffun, tat11, Witas86, Zabel, Zamgog
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Take special equipment  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu jest ciągle - z różnych względów - mało znane, czasem jakby pomijane w mainstreamie. Wydarzenia szybko przeniosły się na prowincję i tam właśnie toczyły się najcięższe boje, które ogarnęły nie tylko Wielkopolskę, ale również Kujawy i Pomorze. Żołnierze wielkopolscy po zakończeniu powstania walczyli również na Śląsku i Kresach Wschodnich. Powstanie przyniosło całkowite zwycięstwo, a Wielkopolska jeszcze przez pół roku funkcjonowała jako niezależne państwo z własną ponadstutysięczną regularną armią, rządem, administracją i in. niezbędnymi instytucjami. Obowiązuje pogląd, że zabory trwały 123 lata, a w wyniku powstania Poznańskie powróciło do macierzy. A może to Polska powróciła na mapę dopiero po 125 latach, wraz ze swoją kolebką nad Wartą? Trudno przeszacować nie tylko militarne korzyści jakie odniosła z tego II Rzeczpospolita. Pamiętajmy jednak, że to Poznaniowi bardziej zależało na polskości niż Polsce na jej pierwotnej siedzibie.

Aktualizacja 2 maja 2018

Kesz to zielony pojemnik o pojemności 35 litrów ukryty na kordach. Do podjęcia niezbędne jest odnalezienie narzędzie znajdującego się w pobliskim keszu Klucz do sukcesu - (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP81QP. Do wydostania narzędzia niezbędna jest penseta. Proszę o jego staranne ponowne zabezpieczenie i odłożenie.

Stałe wyposażenie kesza to dziennik, temperówka i ołówek oraz strunowa koperta na płaskie fanty źle znoszące wilgoć. Proszę tych kilku rzeczy nie zabierać.

Skrzynka  znajduje się na terenie ogrodzonym, zamykanym, chronionym i monitorowanym.  Nie jest dostępny non-stop. Zwykle nie uda się jego podjęcie w poniedziałki, zaś w pozostałe dni próbować można od 10:00 do 16:00. Trzeba się liczyć z koniecznością kupna biletu. Również w tym miejscu proszę zachować należną mu powagę. Jeśli podczas wizyty zachowywać się będziecie godnie i przyjdziecie w odpowiednim czasie nikt nie będzie Was niepokoił.

 

free counters

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 68 times, Hits: 18 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kesze na planie Poznania
Oczom nie wierz
Żołnierze wielkopolscy