Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szczecin Zdroje - Kościół - OP455B
Kościół pw. św. Ducha
Właściciel: kowsiu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 7 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-12-2011
Data utworzenia: 03-12-2011
Data opublikowania: 03-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 26-04-2020
118x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 8 obserwatorów
45 odwiedzających
77 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Kościół św. Ducha w Szczecinie - Zdrojach to neogotycki ceglany kościół z jedną wieżą. Zbudowany został w XIX wieku - już od 1859 istniała tu gmina protestancka i to z jej inicjatywy zdecydowano o budowie kościoła, która rozpoczęła się ostatecznie w 1892 roku, prace budowlane prowadził mistrz ze Szczecina, głównym muratorem był Luttke z Dąbia. W następnym roku budowę ukończono, koszt budowy nowej świątyni wynosił 49 500 marek. Poświęcenia dokonał pastor D. Poetter 10 września 1893 r.
W 1934 w Szczecinie-Zdrojach (Finkenwalde) utworzono seminarium pastorów Kościoła Wyznającego, którego kierownikiem był wybitny niemiecki teolog i działacz religijny Dietrich Bonhoeffer, w 1945 zamordowany przez hitlerowców w obozie we Flossenbürgu. Na pamiątkę męczęńskiej śmierci Bonhoeffera nadano w 2002 jego imię jednemu z pobliskich placów i wzniesiono w pobliżu wysoki krzyż.
Podczas II wojny światowej w kościele znajdował się magazyn mebli. Z historycznego wyposażenia zachował się neogotycki prospekt organowy z II połowy XIX w., czynne dziesięciogłosowe organy (1862) oraz dwa świeczniki wiszące w formie koron z początku XX w. Wieża uległa częściowemu zawaleniu podczas ostrzału, po wojnie została odbudowana.
ościół św. Ducha w Szczecinie - Zdrojach to neogotycki ceglany kościół z jedną wieżą. Zbudowany został w XIX wieku - już od 1859 istniała tu gmina protestancka i to z jej inicjatywy zdecydowano o budowie kościoła, która rozpoczęła się ostatecznie w 1892 roku, prace budowlane prowadził mistrz ze Szczecina, głównym muratorem był Luttke z Dąbia. W następnym roku budowę ukończono, koszt budowy nowej świątyni wynosił 49 500 marek. Poświęcenia dokonał pastor D. Poetter 10 września 1893 r.
1934 w Szczecinie-Zdrojach (Finkenwalde) utworzono seminarium pastorów Kościoła Wyznającego, którego kierownikiem był wybitny niemiecki teolog i działacz religijny Dietrich Bonhoeffer, w 1945 zamordowany przez hitlerowców w obozie we Flossenbürgu. Na pamiątkę męczęńskiej śmierci Bonhoeffera nadano w 2002 jego imię jednemu z pobliskich placów i wzniesiono w pobliżu wysoki krzyż.
Podczas II wojny światowej w kościele znajdował się magazyn mebli. Z historycznego wyposażenia zachował się neogotycki prospekt organowy z II połowy XIX w., czynne dziesięciogłosowe organy (1862) oraz dwa świeczniki wiszące w formie koron z początku XX w. Wieża uległa częściowemu zawaleniu podczas ostrzału, po wojnie została odbudowanaościół św. Ducha w Szczecinie - Zdrojach to neogotycki ceglany kościół z jedną wieżą. Zbudowany został w XIX wieku - już od 1859 istniała tu gmina protestancka i to z jej inicjatywy zdecydowano o budowie kościoła, która rozpoczęła się ostatecznie w 1892 roku, prace budowlane prowadził mistrz ze Szczecina, głównym muratorem był Luttke z Dąbia. W następnym roku budowę ukończono, koszt budowy nowej świątyni wynosił 49 500 marek. Poświęcenia dokonał pastor D. Poetter 10 września 1893 r.W 1934 w Szczecinie-Zdrojach (Finkenwalde) utworzono seminarium pastorów Kościoła Wyznającego, którego kierownikiem był wybitny niemiecki teolog i działacz religijny Dietrich Bonhoeffer, w 1945 zamordowany przez hitlerowców w obozie we Flossenbürgu. Na pamiątkę męczęńskiej śmierci Bonhoeffera nadano w 2002 jego imię jednemu z pobliskich placów i wzniesiono w pobliżu wysoki krzyż.Podczas II wojny światowej w kościele znajdował się magazyn mebli. Z historycznego wyposażenia zachował się neogotycki prospekt organowy z II połowy XIX w., czynne dziesięciogłosowe organy (1862) oraz dwa świeczniki wiszące w formie koron z początku XX w. Wieża uległa częściowemu zawaleniu podczas ostrzału, po wojnie została odbudowana.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Kapliczka
Wpisy do logu: znaleziona 118x nieznaleziona 5x komentarz 0x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia