Oś Saska była koncepcją urbanistyczną z XVIII wieku. Jej pomysłodawcą był August II Sas, który chciał wybudować dla siebie piękną rezydencję, a i przy okazji zagospodarować całą najbliższą okolicę. W ramach tego założenia "popełniono" sam Pałac Saski jako rezydencję króla właśnie. Niestety ze względów finansowych i politycznych wielu elementów nie udało się zrealizować, jednak do czasów obecnych zachowała się charakterystyczna oś, widziana najlepiej z "lotu ptaka".
Pałac wraz z ogrodem był centralnym punktem tego założenia urbanistycznego. Kluczowe role odgrywały także plac Żelaznej Bramy oraz koszary Mirowskie. Między Krakowskim Przedmieściem a Pałacem Saskim powstał ogromny dziedziniec, który od strony północnej, wschodniej i południowej otoczono murem z bramami wjazdowymi z każdej strony. Od strony zachodniej urządzono bramę wjazdową z wielkimi żelaznymi wrotami, tak masywnie i kunsztownie wykonanymi iż zmieniono nazwę placu Wielopole, znajdującą się przed bramą, na plac Żelaznej Bramy.
Oś Saska została zaprojektowana w sposób umożliwiający zespolenie funkcji rezydencjonalnych, militarnych i komunikacyjnych. Funkcje rezydencjonalne znalazły wyraz w rozbudowie pałacu oraz ukształtowaniu ogrodu. Przejawem militarnych funkcji założenia było włączenie do kompozycji zespołu koszar. Funkcje komunikacyjne realizowane były poprzez powiązanie wewnętrznego układu dróg z siecią dróg publicznych.
Co ciekawe w 1970 roku dokonano przesunięcia Pałacu Lubomirskich tak, aby pasował do koncepcji Osi. Operacja trochę niewyobrażalna, aczkolwiek naprawdę miała miejsce (TU).
Na Krakowskim Przedmieściu została wmurowana tablica upamiętniająca ową ciekawostkę urbanistyczną. Skrzynka znajduje się niedaleko niej. O każdej porze dnia i nocy kręci się tam mnóstwo mugoli, jednak do podejmowania najlepsze będą chyba wieczory. Oby tylko nie w weekendySkrzynka jest trochę przypałowa, ale radzi sobie całkiem nieźle w miejskiej dżungliPojemnik to zwykły pluszak na sznurku, dla łatwiejszego wyciągania.
Dla zainteresowanych tematem - TU.
@
- Całkowity dystans: 3088 km