Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Oś Saska - OP4526
historia urbanistyki W-wy
Właściciel: martuś
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 20-09-2012
Data utworzenia: 28-11-2011
Data opublikowania: 20-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2017
213x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 8 obserwatorów
40 odwiedzających
137 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: amon99, mototramp
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Oś Saska była koncepcją urbanistyczną z XVIII wieku. Jej pomysłodawcą był August II Sas, który chciał wybudować dla siebie piękną rezydencję, a i przy okazji zagospodarować całą najbliższą okolicę. W ramach tego założenia "popełniono" sam Pałac Saski jako rezydencję króla właśnie. Niestety ze względów finansowych i politycznych wielu elementów nie udało się zrealizować, jednak do czasów obecnych zachowała się charakterystyczna oś, widziana najlepiej z "lotu ptaka".

Pałac wraz z ogrodem był centralnym punktem tego założenia urbanistycznego. Kluczowe role odgrywały także plac Żelaznej Bramy oraz koszary Mirowskie. Między Krakowskim Przedmieściem a Pałacem Saskim powstał ogromny dziedziniec, który od strony północnej, wschodniej i południowej otoczono murem z bramami wjazdowymi z każdej strony. Od strony zachodniej urządzono bramę wjazdową z wielkimi żelaznymi wrotami, tak masywnie i kunsztownie wykonanymi iż zmieniono nazwę placu Wielopole, znajdującą się przed bramą, na plac Żelaznej Bramy.

Oś Saska została zaprojektowana w sposób umożliwiający zespolenie funkcji rezydencjonalnych, militarnych i komunikacyjnych. Funkcje rezydencjonalne znalazły wyraz w rozbudowie pałacu oraz ukształtowaniu ogrodu. Przejawem militarnych funkcji założenia było włączenie do kompozycji zespołu koszar. Funkcje komunikacyjne realizowane były poprzez powiązanie wewnętrznego układu dróg z siecią dróg publicznych.

Co ciekawe w 1970 roku dokonano przesunięcia Pałacu Lubomirskich tak, aby pasował do koncepcji Osi. Operacja trochę niewyobrażalna, aczkolwiek naprawdę miała miejsce (TU).

 

http://www.warszawa.ap.gov.pl/saska/img/02-03.jpg

 

Na Krakowskim Przedmieściu została wmurowana tablica upamiętniająca ową ciekawostkę urbanistyczną. Skrzynka znajduje się niedaleko niej. O każdej porze dnia i nocy kręci się tam mnóstwo mugoli, jednak do podejmowania najlepsze będą chyba wieczory. Oby tylko nie w weekendy;)Skrzynka jest trochę przypałowa, ale radzi sobie całkiem nieźle w miejskiej dżungli;)Pojemnik to zwykły pluszak na sznurku, dla łatwiejszego wyciągania.

Dla zainteresowanych tematem - TU.

Geokret

Geokret  Elicja - Całkowity dystans: 0 km

Obrazki/zdjęcia
zrodlo: wikipedia
tablica
zoom na tablicę