OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zdrojowy Teatr Animacji - OP44A5
Zdrojowy Teatr Animacji
Właściciel: bechem
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 343 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 18-11-2011
creation-date Data utworzenia: 18-11-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2015
znaleziona 159x znaleziona
nieznaleziona 5x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 99 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

"Założony w Jeleniej Górze przez wrocławskiego aktora Andrzeja Dziedziula w 1976 roku, początkowo działał jako Scena Lalkowa przy Jeleniogórskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym. Zajmował wtedy dwa pokoje przy ul. Drzymały, gdzie mieściły się garderoby, sala prób i gabinet dyrektora. Spektakle grano w cieplickiej siedzibie fundacji kultury "Gencjana" i gościnnie na scenach Dolnego Śląska. Pierwszą premierą (5.12.1976 r.) była baśń według J.Ch. Andersena "Kto się boi królowej śniegu" w reżyserii Andrzeja Dziedziula. On sam zrealizował 10 spośród 14 przedstawień, które powstały za jego dyrekcji.

W 1980 roku dyrektorem upaństwowionego już Teatru Animacji został Janusz Ryl-Krystianowski, znany lalkarz z rodziny o takich właśnie tradycjach, aktor i reżyser. Teatr otrzymał wówczas własny budynek przy ul. Wolności, lecz nadal nie miał sceny. Za dyrekcji Krystianowskiego grano klasyczne spektakle lalkowe i przedstawienia dla dorosłych.

W początkach lat 90. Państwowym Teatrem Animacji kierował Andrzej Kempa. W 1994 roku dyrekcję i kierownictwo artystyczne Jeleniogórskiego Teatru Animacji (JTA) objął Bogdan Nauka – polonista, teatrolog i reżyser, wykładowca wrocławskiej PWST i prowadzi tę scenę do dziś.

Podstawę repertuaru teatru nadal stanowią bajki dla dzieci i okazjonalne spektakle dla dorosłych. Ważną pozycję w repertuarze zajmują widowiska plenerowe, najczęściej związane z historią regionu, jak: "Rzepiór – duch gór", "Legendy zamku Chojnik", "Wielki Teatr legend Karkonoszy", "Hofmamania" (trzy ostatnie wyreżyserował Bogdan Nauka). Najdłużej granym spektaklem (premiera: 30 czerwca 1996 rok) jest przedstawienie plenerowe pt.: "Z życia smoków", w reżyserii Bogdana Nauki i scenografii Edwarda Lutczyna. Do 2001 roku JTA zrealizował aż 93 premiery i występował na scenach m.in. Japonii, Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Austrii, Izraela, Czech i Ukrainy.

W 2000 roku JTA otrzymał własną scenę – Teatr Zdrojowy w Cieplicach. Od tego czasu placówka przejęła na siebie funkcję organizatora życia kulturalnego w uzdrowisku. Organizuje imprezy z cyklu "Wiosna Cieplicka" i letnie koncerty promenadowe w parku.

W 2002 roku Jeleniogórski Teatr Animacji został połączony ze względów oszczędnościowych z Teatrem im. C.K. Norwida i działał jako Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego do końca 2008 roku. Obecnie funkcjonuje pod nazwą: "Zdrojowy Teatr Animacji" a jego dyrektorem nieprzerwanie jest Bogdan Nauka."

travelbug Geokrety

geokret  LUCEK - Całkowity dystans: 706 km

Obrazki/zdjęcia
Teatr nocą
Trochę historii (źródło: miłoścnicy Cieplic)
Stara pocztówka - to nie jest spoiler, tylko bug systemu. nie wiem jak usunąć opcje spoilera.
pocztówka
Wpisy do logu: znaleziona 159x nieznaleziona 5x komentarz 4x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia