OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Góra Zamkowa - OP4471
i grota św. Kingi
Właściciel: lavinka
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 693 m n.p.m.
location Województwo: Polska > małopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 3:00 h    wayTo Długość trasy: b.d.
hidden Data ukrycia: 14-11-2011
creation-date Data utworzenia: 14-11-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 14-08-2017
znaleziona 140x znaleziona
nieznaleziona 6x nieznaleziona
komentarz 4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 39 odwiedzających
votes 95 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Milka, yabay
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Zamek, którego ruiny dostępne są dziś do zwiedzania, zbudowano w XIII wieku, na masywie Trzech Koron, w części północnowschodniej. Ostatnio nieco wyremontowane, sądząc po śladach zielonej siatki wystającej z kamiennych ścian, licznych barierkach i schodkach. Oczyma wyobraźni widzę rozciągający się wzdłuż zbocza mur i wieże przylegające do niego. Mur zwany jest tarczowym lub kurtynowym i ma ponad 90m. Nadal czyni wierzchołek niedostępnym od północy, dlatego też atakujemy go idąc niebieskim szlakiem od zachodu. Kamienne schody prowadzące do ruin wybudowano w XX wieku z resztek zamku. Oryginalnie do zamku można się było dostać za pomocą drewnianej rampy lub windy z kołowrotkiem. Wejście mieściło tylko jednego człowieka. W czasach swej świetności był to najwyżej położony obiekt w polskich Karpatach. Rzadki przykład budowli o charakterze refugialnym czyli służącym za schronienie. Trochę żałuję, że nie został odbudowany. 

Jego fundatorką była księżna Kunegunda (św. Kinga), żona księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława zwanego Wstydliwym. Dzięki zamkowi udało jej się uratować przed najazdem Mongołów w 1287 roku, gdzie schroniła się uciekając z klasztoru klarysek w Nowym Sączu, którego budowę również opłaciła. Zamek był wykorzystywany jeszcze w XV wieku (prawdopodobnie przez Husytów), a w XVII wieku posłużył za schronienie przed epidemią dżumy starosądeckim klaryskom. Grotę św. Kingi wykuto w 1904 roku, powstała też drewniana pustelnia, która niestety nie dotrwała do dzisiejszych czasów. Natomiast historycy nie są pewni początków twierdzy na sto procent, istnieją teorie, że przed zamkiem mieściła się tu strażnica kopijników spiskich króla Władysława IV w XI wieku, niektórzy historycy umiejscawiają zamek Pieniny zupełnie gdzie indziej, bo na wzniesieniu koło Krościenka. Ale najbardziej prawdopodobna jest wersja trzynastowieczna, więc tej się trzymajmy. :)

Ciekawe miejsce skrzynki warte. Niewielka tubka z prowizorycznym logbookiem (niestety tylko taki miałam), bez ołówka (zabierzcie coś do pisania) ale za to z paroma fantami, ukryta na terenie ruin zamkowych, w pobliżu niedużych schodków. Proszę uważajcie, bo miejsce bardzo ruchliwe. Polecam metodę na grzebanie w plecaku.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Pieniński Park Narodowy
Obrazki/zdjęcia
Droga do zamku zdecydowanie piesza
Widok z ruin
Mury
Widok z góry
Spoiler czyli lavinka maskuje skrzynkę
św. Kinga