OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Unisław - Unislavia - Wenzlau - OP43DE
Multicache - spacerkiem w przeszłość
Właściciel: huculP-y
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 90 m n.p.m.
location Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Mała
status Status: Tymczasowo niedostępna
time Czas: 2:00 h    wayTo Długość trasy: 4.00 km
hidden Data ukrycia: 07-11-2011
creation-date Data utworzenia: 07-11-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2017
znaleziona 4x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 8 obserwatorów
visits 5 odwiedzających
votes 3 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Klon, Miłka&Armal, MiMPy+KB, Żabik
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Zaczyna się XXI wiek. Współczesny UNISŁAW, koordynaty początkowe wskazują okolicę Zespołu Szkół. Idziemy przez dziedziniec za szkołę, kierując się w stronę boiska Orlik. Po lewej stronie znajduje się nowy budynek obserwatorium astronomicznego. Tam w narożniku ogrodzenia ukryta jest skrzynka ASTRO-BAZA, wewnątrz której jest podpowiedź do 1. części hasła. Niestety może być problem ze zwiedzeniem. gdyż obiekt bywa zamknięty w wolne dni i w godzinach popołudniowych. Przechodzimy przez parking przy Hali Sportowej i idziemy w stronę współczesnego centrum Unisławia. Jest tu siedziba Urzędu Gminy, Ośrodek Zdrowia. Przebudowano układ komunikacyjny - ze szkodą dla istniejącej tu dawniej roślinności. Tu już teraźniejszość miesza się z przeszłością...

Wchodzimy w XIX wiek. Za budynkiem dawnego pruskiego urzędu dominialnego (dziś Gminny Ośrodek Kultury) wchodzimy do zabytkowego parku i kierujemy się na południe. Idąc przez park pamiętajmy o 1. części hasła. Wychodzimy w rejonie budynków dworca kolejowego Unisław Pomorski, na szlaku kolejowym z Bydgoszczy do Chełmży przez Unisław, który wybudowano w latach 1891-93. Za zabytkową kolejową wieżą ciśnień ukryty jest kesz WIEŻA CIŚNIEŃ z podpowiedzią do 2. części hasła. Idziemy dalej wzdłuż torów, aż do przejazdu kolejowego, po drodze rozwiązujemy 2. część hasła. Następnie zawracamy i udajemy się ul. Chełmińską w stronę kościoła św. Bartłomieja.

Doszliśmy w XVII wiek. To historyczne centrum miejscowości UNISLAVIA. Po prawej stronie znajduje się stara (niestety mocno zeszpecona przybudówkami) zabudowa mieszkalna i budynek dawnej gospody. Zaś z lewej, przy kościele, jeszcze stoi nie użytkowana już plebania i rozciąga się dawny cmentarz - zachowały się groby z przełomu XVIII i XIX w. Podpowiedź do 3. części hasła zawiera kolejny kesz KOŚCIÓŁ ŚW. BARTŁOMIEJA, umieszczony za grobem księżnej. Rozwiązanie jest na miejscu. Od kesza można przejść dalej, schodząc schodkami w dół do bramy cmentarza. Po prawej stronie kościoła schodzimy w dół historycznym traktem wiodącym w stronę Wisły, który za cmentarzem rozwidla się. Droga w prawo prowadzi na Górę Zamkową. Teren jest prywatny, trzeba poprosić o zgodę na zwiedzanie. Aby zdobyć ten etap nie jest wymagane wejście na górę!

Jesteśmy w  XIV wieku. Będąc na szczycie mamy przed sobą fosę dawnego zamku oraz zasypane ziemią i porośnięte trawą resztki fundamentów zamku krzyżackiego WENZLAU, który niedawno był miejscem „odkryć” archeologów. Gdy już nasycimy się rozpościerającymi się stąd widokami na pradolinę Wisły (tzw. Basen Unisławski) musimy wrócić, by odnaleźć podpowiedź, do 4., ostatniej już części hasła. Schodzimy drogą w dół, aż do podnóża Góry Zamkowej. Stąd mamy imponujący widok na strome zbocza góry. W narożniku ogrodzenia ukryta jest czwarta skrzynka GÓRA ZAMKOWA.

Aby dotrzeć do finału, który znajduje się na wzgórzu zwanym przez miejscowych Grodziskiem, mamy dwie możliwości:

1. wariant - nudny: zawrócić i wracać pod górę znaną już drogą, mijając z lewej Górę Zamkową, za budynkami skierować się w lewo na sąsiednie wzgórze.

2. wariant – dłuższy: pójść drogą u podnóża Gór, zwanych Unisławskimi, aż do rozwidlenia, gdzie wybierzemy drogę w prawo w tył, a potem, też w prawo, zejdziemy z niej na ścieżkę wiodącą po przejściu przez rów, na zbocze wzgórza GRODZISKO.

Będąc na szczycie pamiętamy o 4. części hasła.

Dotarliśmy do XI wieku. Wchodzimy, obok tablicy z opisem, za wał obronny. Jest to wczesnośredniowieczne grodzisko, prawdopodobnie pruskie, o nieznanej nazwie. We wnętrzu majdanu szukamy najgrubszego drzewa – tam ukryty jest finałowy kesz z logbookiem.

UWAGA! Zachowaj szacunek - na grodzisku jest XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.

 

PS. W necie natrafiłem też na ciekawą legendę: PANNA ZAKLĘTA
W dawnych to było czasach, gdy Unisław był warownym grodem. Żyła ta wówczas dziewczyna o urodzie tak niezwykłej, iż każdego kto na nią spojrzał urzekała. Mężowie skrycie wzdychali do pięknej panny, zaś niewiasty z zazdrością wielką na nią swe oczy kierowały. Ona wszelako nie patrzyła na nikogo wierna słowu danemu wybrankowi, który na wojnę wyruszył. Bardzo często spotkać ją było można jak szła z wiadrem w ręku do studzienki, gdzie zatrzymywała się i ze smutkiem spoglądała w wodę. Panna nie wiedziała wszelako, iż w grodzie żyła niewiasta, co na czarach się znała i wielką nienawiść ku niej żywiła. Po wielokroć przyglądała się dziewczynie aż wreszcie rzuciła czar okrutny. Od tego czasu, zwykle w samo południe, ujrzeć można jak z góry co dawniej grodem była wychodzi piękna panna. W ręku trzyma wiadro i wolno, nikogo nie dostrzegając idzie do studzienki. Nabiera tam wodę i ponownie powraca do góry, która się przed nią otwiera. Nie znalazł się jeszcze śmiałek, który by pannę zaklętą uratował.
Więcej o Unisławiu:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090116/TURYSTYKA/452512043
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  ENVOSEAL 0304829 - Całkowity dystans: 5743 km

Obrazki/zdjęcia
1.
2.
3.
4.
Finał