OC logo
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Multicache
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Unisław - Unislavia - Wenzlau - OP43DE
Multicache - spacerkiem w przeszłość
Właściciel: huculP-y
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 89 m n.p.m.
location Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
type Typ skrzynki: Multicache
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 1:30 h    wayTo Długość trasy: 3.00 km
hidden Data ukrycia: 07-11-2011
creation-date Data utworzenia: 07-11-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 30-11-2015
znaleziona 4x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 3 komentarze
watchers 8 obserwatorów
visits 0 odwiedzających
votes 3 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Klon, Miłka&Armal, MiMPy+KB, Żabik
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
Koordynaty początkowe wskazują okolicę dworca kolejowego w Unisławiu Pom. Jesteśmy w XXI wieku. Przez park ruszamy w stronę współczesnego centrum Unisławia. Jest tu siedziba Urzędu Gminy, GOK, Ośrodek Zdrowia. Zakończono właśnie przebudowę układu komunikacyjnego centrum - ze szkodą dla istniejącej tu do niedawna roślinności. Idziemy w prawo, kierując się w stronę Zespołu Szkół i Hali Sportowej. Obok znajduje się nowowybudowany budynek obserwatorium astronomicznego "Astro-baza". Tam przy schodach wejściowych na górę ukryta jest  podpowiedź do 1. części hasła. Brama bywa zamknięta w wolne dni i w późnych godzinach.
Następnie udajemy się ul. Wiślaną w stronę kościoła - wchodzimy w XVII wiek. To historyczne centrum miejscowości Unislavia. Jest tam oprócz świątyni budynek dawnej gospody (przy ulicy pozostałości drewnianej pompy), stara plebania, a przy drodze, którą szliśmy - stara (niestety mocno zeszpecona przybudówkami) zabudowa mieszkalna. Za kościołem znajduje się stary cmentarz - zachowały się groby z XIX w. Przez cmentarz można przejść dalej. Podpowiedź do 2. części hasła zawiera mikromagnetyk umieszczony w wejściu prowadzącym na posesję kościoła św. Bartłomieja.
Po prawej stronie kościoła idziemy w dół historycznym traktem wiodący do Wisły, który za cmentarzem rozwidla się. Droga w górę prowadzi na Górę Zamkową (z lewej strony omijamy zabudowania gospodarstwa rolnego - teren prywatny, trzeba poprosić o zgodę na zwiedzanie). Gdy ogrodzenie odbija w prawo mamy przed sobą fosę dawnego zamku oraz zasypane ziemią i porośnięte trawą resztki fundamentów zamku krzyżackiego Wenzlau. Jesteśmy już w XIII wieku. Ostatnia część - 3. - podpowiedzi do hasła, ukryta jest w drzewie, które rośnie po lewej stronie przy skarpie - zachowaj ostrożność przy podejmowaniu.
Gdy już nasycimy się rozpościerającymi się stąd widokami na pradolinę Wisły musimy wrócić i za budynkiem skierować się w lewo na sąsiednie wzgórze. Jest tam wczesnośredniowieczne grodzisko, prawdopodobnie pruskie, o nie znanej nazwie. Ścieżką wchodzimy za wał obronny i jesteśmy w X wieku. We wnętrzu  majdanu szukamy najgrubszego drzewa z keszem finałowym i logbookiem. Dla pierwszego znalazcy - klucz do przeszłości. UWAGA! Zachowaj szacunek - na grodzisku jest XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.

PS. Na stronie http://chelmno.com.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=20 trafiłem na ciekawą legendę
PANNA ZAKLĘTA
W dawnych to było czasach, gdy Unisław był warownym grodem. Żyła ta wówczas dziewczyna o urodzie tak niezwykłej, iż każdego kto na nią spojrzał urzekała. Mężowie skrycie wzdychali do pięknej panny, zaś niewiasty z zazdrością wielką na nią swe oczy kierowały. Ona wszelako nie patrzyła na nikogo wierna słowu danemu wybrankowi, który na wojnę wyruszył. Bardzo często spotkać ją było można jak szła z wiadrem w ręku do studzienki, gdzie zatrzymywała się i ze smutkiem spoglądała w wodę. Panna nie wiedziała wszelako, iż w grodzie żyła niewiasta, co na czarach się znała i wielką nienawiść ku niej żywiła. Po wielokroć przyglądała się dziewczynie aż wreszcie rzuciła czar okrutny.
Od tego czasu zwykle w samo południe ujrzeć można jak z góry co dawniej grodem była wychodzi piękna panna. W ręku trzyma wiadro i wolno, nikogo nie dostrzegając idzie do studzienki. Nabiera tam wodę i ponownie powraca do góry, która się przed nią otwiera. Nie znalazł się jeszcze śmiałek, który by pannę zaklętą uratował.

Więcej o Unisławiu:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090116/TURYSTYKA/452512043
http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=172&back=1#unislaw
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  ENVOSEAL 0304829 - Całkowity dystans: 5743 km

Obrazki/zdjęcia
1.
2.
3.
Finał