Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SWARZĘDZKIE KESZOWANIE - Poczta - OP432A
W Swaju też są zabytki
Owner: marass1111
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 82 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 30-10-2011
Date created: 30-10-2011
Date published: 30-10-2011
Last modification: 15-09-2023
120x Found
5x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
36 visitors
88 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Poczta

Działalność władz pruskich wywierała istotny wpływ na stan gospodarki Swarzędza. Dużą rolę odegrały tu procesy rozwojowe stanu komunikacji w Wielkopolsce i połączenia jakie Swarzędz uzyskał z innymi ośrodkami miejskimi. Władze pruskie zmierzały do połączenia zaanektowanych ziem polskich ze stolicą Prus drogami bitymi i kolejowymi. Pod koniec XVIII wieku zbudowano przez Swarzędz drogę brukowaną. Znacznie ona polepszyła  warunki komunikacyjne z Poznaniem. W latach 60-tych podniesiono trakt do rangi drogi państwowej o nawierzchni bitej prowadzącej z Poznania do Wrześni i dalej do Słupcy. Wielkopolska jako rejon wybitnie rolniczy połączona została z rynkami i ośrodkami przemysłowymi Górnego Śląska oraz innych prowincji pruskich. Rzutowało to na rozwój transportu kołowego i komunikacji pocztowej. Już za czasów I Rzeczypospolitej przez Swarzędz przechodził szlak ekstrapoczty warszawsko-poznańskiej.

Na podstawie zawartej konwencji w 1807r. wytyczony został trakt wojskowo- handlowo-pocztowy… Uruchomienie jego stworzyło dla Swarzędza dogodne połączenia z wieloma miastami. Swarzędz miał także inne połączenia pocztowe zorganizowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez miasto na przemian kursowała poczta konna i dyliżansowa. Od lat czterdziestych funkcjonowała w Swarzędzu poczta listowa. W 1850 r. urząd pocztowy otrzymał kasownik nr 1375 służący do stemplowania przesyłek pocztowych. W początkowym okresie odbywał się tylko przewóz przesyłek. Po wprowadzeniu czterokonnych dyliżansów dokonywane były również przewozy podróżnych. W Swarzędzu utrzymywano cztery dyliżanse, które kursowały do Poznania, Wrześni, Gniezna i Środy. Poczta konna funkcjonowała do lat 80-tych XIX wieku, do czasu wybudowania linii kolejowej z Poznania do Wrześni. Kolejowy odcinek drogowy oddany został do użytku publicznego 1 września 1887 roku. Budowany był etapami i w pierwszej kolejności wybudowano odcinek Poznań-Swarzędz po którym kursowały pociągi dowożące robotników kolejowych. Połączenia kolejowe wyparły linie dyliżansów konnych w Swarzędzu.

Kesz

Kesz to mikromagnetyk ukryty blisko wejścia do budynku poczty. Uwaga na przechodniów!!!  W lokbooku znajduje sie litera - zapisz ją!!! Będzie niezbędna do zdobycia skrzynki finałowej.

Zadanie

Na elewacji bydynku znajduje się tablica informacyjna Urzędu Pocztowego 62-020 Swarzędz 1. Poczta w sobotę czynna jest do godziny ?? Suma cyfr da nam potrzebną liczbe. Przyporządkuj cyfrę literze z kesza i zapisz je.

Równolegle z projektem Swarzędzkie Keszowanie zachęcam do zdobywania kesza Powrót do przeszłości - Swarzędz

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Poczta
Spojler
Log entries: Found 120x Not found 5x Note 2x All entries Show deletions