Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SWARZĘDZKIE KESZOWANIE - Fabryka Mebli A. Tabaki - OP4319
W Swaju też są zabytki
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 90 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-10-2011
Data utworzenia: 30-10-2011
Data opublikowania: 30-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 26-05-2021
110x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
36 odwiedzających
82 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W r. 1905 po zaślubieniu Marii z domu Knade, córki stolarza swarzędzkiego, Antoni Tabaka założył warsztat stolarki zatrudniając kilku ludzi. W czasie I wojny światowej wcielony został, jako poddany Prus, do armii pruskiej i wysłany na front zachodni, gdzie zadał sobie postrzał w nogę i jako inwalida mógł powrócić do domu i kontynuować pracę w rodzimym warsztacie. W roku 1921 warsztat zatrudniał już 30 ludzi. Punktem zwrotnym był rok 1924, kiedy A. Tabaka zdecydował się na wąską specjalizację, ograniczając się do produkcji krzeseł i stołów wszelkich typów. Jak ocenia Informator Targowy – Meble Swarzędzkie wyd. w 1950r. oprac. A.Dytkiewicz „Była to doskonale zorganizowana fabryka, która wkrótce zdobyła szerokie rynki zbytu, nie tylko w kraju lecz i poza jego granicami”. Między innymi do Niemiec, Turcji a nawet Holandii, słynącej historycznie z wyrobu mebli. Tenże sam Dytkiewicz w 1970 roku, a więc 20 lat później, w informatorze Prezydium Rady Narodowej M-sta Swarzędza stwierdza tym razem, że eksport swarzędzkich mebli rozpoczęły dopiero Swarzędzkie F-ki Mebli PP, czyli znacjonalizowane Zakłady Stolarskie Antoniego Tabaki i Zawidzkiego oczywiście po kompletnej modernizacji i rozbudowie w rękach Skarbu Państwa.

Obecne SFM to spółka akcyjna Swarzędz Meble SA (do lipca 2000 r. jako Swarzędzkie Fabryki Mebli SA) funkcjonuje od 30 października 1990 roku, po prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Swarzędzkie Fabryki Mebli. Najstarsze firmy, z których wywodzi się spółka powstały na początku XX wieku - Zakład Stolarski Antoniego Tabaki ze Swarzędza i Wytwórnia Mebli Artystycznych Józefa Sroczyńskiego z Poznania. Spółka - wtedy jeszcze pod nazwą Swarzędzkie Fabryki Mebli SA - w 1991 roku była jednym z pierwszych przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ze względu na swą markę i uznanie klientów.

Więcej na: http://www.meble.swarzedz.pl/index.php?id=16

Kesz

Kesz to mikromagnetyk Wink Prosze o konspirę. Okolica ruchliwa - dyskrecja wskazana!!! W lokbooku znajduje sie litera - zapisz ją!!! Będzie niezbędna do zdobycia skrzynki finałowej.

Zadanie

Przy wejściu do domu Antoniego Tabaki znajduje się tablica pamiatkowa na jego cześć.  Odszukaj na niej "W tym domu mieszkal do xx?x r. Antoni Tabaka..." Trzecia cyfra roku jest tą, która nas interesuje. Przyporządkuj cyfrę literze z kesza i zapisz je.

Równolegle z projektem Swarzędzkie Keszowanie zachęcam do zdobywania kesza Powrót do przeszłości - Swarzędz

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dom A. Tabaki
Spojler - niżej
Spojler