WSTĘP
Podczas spotkań keszerskich wiele osób mówiło mi, że Starogard omijają wielkim łukiem bo jak spojrzą na mapę to widzą tylko quizy i to w dodatku takie, które nie należą do tych najłatwiejszych.Postanowiłem więc założyć parę keszy w ramach projektu „Łatwy Starogard i okolice”. Skrzynki te będą bardzo proste w znalezieniu, nie będzie tu żadnych skomplikowanych zadań ani przemyślnych sposobów ukrycia. Po prostu idziemy i znajdujemy a przy okazji zwiedzamy miasto i okolice. Zapraszam!
MIEJSCE
Kazimierz Deyna, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski, urodził się w Starogardzie Gdańskim dnia 23 października 1947 roku. Również jego dzieciństwo i młodość związane są z tym miastem. Jego pierwszym klubem był starogardzki Włókniarz. Potem grał też w takich klubach jak: ŁKS Łódź, Legia Warszawa, Manchaster City, San Diego Sockers (USA). W reprezentacji Polski rozegrał 97 meczów, w których strzelił 41 bramek. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku.
Miasto Starogard podjęło niedawno decyzję o uhonorowaniu pamięci Kazimierza Deyny i zamierza przygotować projekt "Legenda Deyny", który będzie pokazywał najważniejsze miejsca w mieście związane z tym piłkarzem.
Trzeci etap tej ścieżki edukacyjnej pokazuje nam boisko piłkarskie, na którym trenował i grał „Kaka”.
Z materiałów informacyjnych „Projektu Deyna”: Zakładowy Klub Sportowy Włókniarz był klubem zakładów obuwniczych, związanych z przedwojenną gałęzią przemysłu włókienniczego, stąd jego nazwa. Mały Kazik trafia tutaj w 1959 roku. W 1960 roku podpisuje kartę członka klubu- jest trampkarzem, wkrótce juniorem, grającym również w klubach seniorskich. Pięcioletnia przygoda z klubem, szczęście wzrastania pod okiem świetnego trenera Henryka Piotrowskiego dają widoczne efekty. Jako trampkarz zdobywa z Włókniarzem wicemistrzostwo wybrzeża w 1962 roku. (przegrywają w finale z Lechią Gdańsk 1:3). W 1965 roku, jako członek okręgowej kadry juniorów, wywalcza srebro w ogólnopolskim turnieju im. Jerzego Michałowicza. W tymże 1965 roku debiutuje w reprezentacji Polski juniorów grając przeciwko Czechosłowacji i NRD.
UWAGA! W związku z przedłużaniem się realizacji projektu "Legenda Deyny" (być może będzie gotowy w całości dopiero na wiosnę) postanowiłem skrzynki ukazujące kolejne miejsca tego projektu założyć już teraz. Szczególnie, że 23 października, minęła 64 rocznica urodzin Deyny.
Klip promujący ścieżkę "Legenda Deyny" można obejrzeć tutaj.
Przypominam również, że przewidziana jest też skrzynka finałowa całego projektu (będzie założona w późniejszym czasie). W związku z tym proszę o spisanie cyfry, która znajduje się w logbooku. Będzie ona niezbędna do znalezienia skrzynki finałowej.
SKRZYNKA
Skrzynka, magnetyczny mikrus, została umieszczona w furtce. Brama jest na noc zamykana, ale żeby zdobyć skrzynkę nie trzeba wchodzić na teren boiska.
Dokładność koordów: 5 m.