Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Projekt Żary - FINAŁ - OP4032
Skrzynka finałowa Projektu Żary
Właściciel: MarBar
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 156 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-09-2011
Data utworzenia: 15-09-2011
Data opublikowania: 15-09-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 07-04-2016
36x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
10 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aniolekdiabelka, ash83, dualbet, etna&mars, gnz87, Herlawy, k.mil, kica1970, lustys, Madzia13, maniekimagda, Natol, night_time, oddie12, ptasznik, rudymaniek, sebaldo, Zabek, ZJustyna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.
Żary są 4. co do wielkości miastem w województwie. Są także największym miastem w polskiej części Łużyc i między innymi z tego względu noszą miano stolicy tego regionu.
Nazwa Zara pojawia się pierwszy raz w roku 1007 w kronice Thietmara. Około roku 1030 osada zastaje przyłączona przez Mieszka II do Polski. Przez terytorium plemienne Żarowian przebiegała droga handlowa zwana Traktem Niskim bądź Traktem Solnym. Miał istotne znaczenie dla rozwoju Żar i regionu w średniowieczu i nowszych dziejach.
Prawa miejskie oparte na tzw. prawie magdeburskim Żary uzyskały w 1260 roku. Burzliwa historia sprawiła, że miasto często zmieniało przynależność państwową. Do 1364 obejmowali nad miastem zwierzchnictwo Piastowie śląscy, do 1635 królowie czescy, a do 1815 elektorowie sascy. Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Żary wraz z całymi Dolnymi Łużycami stały się częścią Prus i później Niemiec aż do 1945 roku.
Właścicielami Żar byli: Dewinowie, Packowie, Bibersteinowie oraz Promnitzowie, których okazałe rezydencje przetrwały do dziś w róznym stanie. Przez setki lat miasto było ośrodkiem Wolnego Państwa Stanowego Żary-Trzebiel. W XIV wieku zaczynały powstawać cechy sukienników, płócienników, piwowarów, szewców i farbiarzy. W XIX w. miasto stało się prężnym ośrodkiem przemysłowym, w którym głównie dominowały zakłady włókiennicze, zatrudniające 50% wszystkich pracujących w przemyśle. W latach 1888 - 1945 istniała tu znana manufaktura porcelany.
Podczas II wojny światowej, od 1942 w Żarach znajdował się oddział zakładów lotniczych Focke-Wulf przeniesiony tutaj z Bremy. Po nalocie alianckim 11 kwietnia 1944 ok. 12:10 spłonęła bądź legła w gruzach duża część zabudowy starego miasta. 13 lutego 1945 ok. 14:00 do Żar wkroczyły wojska 10. Korpusu Pancernego Armii Czerwonej; miasto zostało całkowicie zdobyte dopiero 16 lutego 1945. Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej miasto przyłączone zostało do Polski.


W skład Projekt Żary wchodzą:

-Projekt Żary - Dworzec

-Projekt Żary - Agrykola

-Projekt Żary - Cicha

-Projekt Żary - Deptak

-Projekt Żary - Kaczy Rynek

-Projekt Żary - Rynek

-Projekt Żary - Fara

-Projekt Żary - Zamek i pałac

-Projekt Żary - Park

-Projekt Żary - Cmentarz

O keszu:

Koordynaty są błędne!

Kesz to mały pojemnik, schowany na terenie Żar. W środku znajdziemy logbook, ołówek i temperówkę (nie na wymianę) oraz fanty (w tym maskotkę miasta Żary - Żarusia) jak i certyfikat dla pierwszego znalazcy (nie zmieścił się do pojemnika, ale nie powinien zamoknąć)!

Aby się do niego dobrać należy odnaleźć wszystkie skrzynki z Projektu Żary i spisać cyfry oraz litery które znajdziemy napisane na logbookach. Gdy już tego dokonamy, to wystarczy podstawić cyfry zamiast liter w koordynatach:

N 51° AB.CDE'
E 15° FG.HIJ'


Po tym zabiegu, otrzymamy namiary na skrzynkę finałową.

Żadnego obiektu nie trzeba podnosić, aby dostać się do skrzynki! Wystarczy odgrzebać trochę liści.

Osoby, które nie posiadają odbiorników GPS, a nie są też z Żar, informuję, że na terenie rynku (przy ratuszu), jak i w parku przypałacowym, znajduje się Hot Spot z którego mogą skorzystać.

Koordynaty zostały wyznaczone przy pomocy mapy internetowej i wskazują na skrzynkę lub bliskie okolice.

Zważywszy na możliwe problemy w przypadku braku choćby jednej cyfry, podaje swój numer, gdyby ktoś potrzebował podpowiedzi: sześć-zero-sześć-pięć-jeden-sześć-zero-siedem-osiem :)

Życzę miłej zabawy :)


Podczas tworzenia projektu korzystałem z materiałów zawartych na stronie www.zary.pl, wiedzy pana Rafała Szymczaka, oraz wikipedii.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Spoiler