Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
ZOO* Zakeszowany Okręg Operacyjny - OP3F19
Zabytkowe Stare Zoo w Poznaniu
Owner: Nati.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 89 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:40 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 05-09-2011
Date created: 04-09-2011
Date published: 05-09-2011
Last modification: 28-05-2018
52x Found
4x Not found
16 notes
watchers 5 watchers
35 visitors
44 x rated
Rated as: Excellent
25 x recommended
This cache is recommended by: Algida, amen., Armis, ashiato, Bomi2013, buniaczek, Ćwir, Dante_Globtroter, dptak, dzikbagienny, G-man, jamniki, klikon56, komarokot, Maleska, marass1111, naruu, Pawel brasia, Peter Wolf , piotrmichal, Pyra, RochMich, RoDaJJ, sniperad, zadymka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Take special equipment  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Stare Zoo w Poznaniu, zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wieku. Starsze jest tylko zoo we Wrocławiu i Toruniu. Swoje powstanie zawdzięcza dość nietypowemu wydarzeniu które miało miejsce pewnego dnia w 1871r. Tego dnia, prezes klubu kręglarzy obchodził swoje 50 urodziny. W prezencie od swoich przyjaciół dostał nic innego jak zwierzęta! Prezes umieścił je w ogródku restauracyjnym i zwierzątka szybko stały się atrakcją. Tym oto sposobem w 1874r. powstało Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny.

Oczywiście przez te wszystkie lata, Stare Zoo, przechodziło różne koleje losu,  I wojna, II wojna światowa …Po szczegóły odsyłam na oficjalną stronę. Tam znajdziesz również inne info, np. o godzinach otwarcia.

Poznańskie zoo tuż po wojnie przejęło okazy ze zniszczonego podczas walk zoo we Wrocławiu, a także likwidowanego ogrodu w Lesznie. Kolejni dyrektorzy dbali o rozwój ogrodu, lecz było to poważnie utrudnione ze względu na brak odpowiedniej powierzchni. Już w latach 30-tych ubiegłego wieku kilkakrotnie podnoszono sprawę przeniesienia zoo w inne miejsce. Wśród możliwych lokalizacji wymieniano między innymi Park Kasprowicza i Sołacki. W rezultacie w 1974 roku , a więc w setną rocznicę powstania zoo, otwarto po latach przygotowań Nowe Zoo na Białej Górze. Od tego momentu w Starym Zoo dąży się do prezentowania drobnych zwierząt tropikalnych, podczas gdy zwierzęta duże trafiają do Nowego Zoo. Pierwotnie planowano przeniesienie Starego ZOO w całości, jednak w 1976 roku zostało ono objęte rejestrem zabytków i musi zostać zachowane (Wiki podaje rok 1978).

Od lipca 2009 Stare Zoo zostało przekształcone w park i wstęp do niego jest bezpłatny. Jedynie wejście do pawilonów gadów płatne jest 3 zł.

Warto znać sukcesy Starego Zoo!!! Należą do nich m.in. pierwsze urodziny orła cesarskiego w niewoli w 1985r. ; trzecie narodziny w niewoli na świecie papugi Ara; wyhodowane puchacze reintrodukowane na Wolinie. Nasze zoo, jako jedyne w Polsce posiada również Warany z Komodo, a z sentymentem wspominana jest Kinga, słonica indyjska, która była jednym z najdłużej żyjących w niewoli przedstawicieli swojego gatunku. Jednym z najstarszych słoni w ogrodach zoologicznych w Europie i najstarszym w Polsce. Zmarła w 2003r.

Na spacer po zoo, koniecznie zabierz rodzinę! Dzieci znajdą tam mnóstwo frajdy!!! Jest plac zabaw, możliwość przejażdżki na kucyku (płatne 5zł), można pogłaskać kózki i zrobić sobie zdjęcie z olbrzymią małpą czy z naturalnej wielkości wilkiem- pomnikiem.

TEN OGRÓD TO POMNIK HISTORII, KTÓRY POWINIEN BYĆ USZANOWANY PRZEZ KAŻDEGO ODWIEDZAJĄCEGO!!! DECYZJA O POWSZECHNYM UDOSTĘPNIENIU TEGO SZCZEGÓLNEGO PARKU NIE MOŻE BYĆ RÓWNOZNACZNA Z JEGO ZAGŁADĄ!!! TO NAPRAWDĘ WYJĄTKOWE MIEJSCE, O KTÓRE WSZYSCY MUSIMY ZADBAĆ!!!

Skrzynka:

Na terenie zoo, znajdź Argusa ;).Nie daj się zwieść!   Może być ich dwóch:DTy szukasz tego,  przy którym możesz odpocząć i zobaczyć swoje odbicie.  Szukaj pod środkową.  Znajdziesz tam pewne wskazówki, po ich odczytaniu wszystko powinno stać się jasne. Weź coś do notowania, kartkę, notes, ołówek, długopis. Wskazówki spisz (!), i odłóż mikrusa na swoje miejsce. Nie zabieraj go ze sobą!!! Mając spisane wskazówki z mikrusa, wydrukowane lub spisane zadania do wykonania (te poniżej) jesteś gotowy/a do przemierzenia etapów potrzebnych do podjęcia skrzynki finałowej. Powodzenia! :)

ZADANIE NR 1: Ilość pokarmów występujących w opisie

ZADANIE NR 2: Pierwsza cyfra występująca na tablicy

ZADANIE NR 3: Suma ilości pokarmu i promienia "słyszalności"

ZADANIE NR 4: Ilość zdjęć na tablicy minus pięć (-5)

ZADANIE NR 5: Ilość krajów, w których występuje ten gatunek

ZADANIE NR 6: Ilość spokrewnionych gatunków minus dwa (-2)

  

Wyniki zadań podstaw do wzoru:

52* 24. ZADANIE 1, ZADANIE 2, ZADANIE 5

16* 54. ZADANIE 6, ZADANIE 3, ZADANIE 4

 

Od kwietnia do września zoo otwarte jest od 9 do 19, od listopada do lutego od 9 do 16, w marcu i październiku od 9 do 17. ZOO czynne jest 365 dni w roku! Proszę liczyć się z tym, że w wypadku chęci zakupu biletów do pawilonów, kasy zamykane są ok dwóch godzin przed zamknięciem zoo. Do rozwiązania quizu nie ma potrzeby  wchodzenia na obszary płatne!!!

Skrzynka ukryta w miejscu dość ruchliwym. Proszę o bardzo ostrożne podejmowanie, nie trzeba kopać, ani nic niszczyć, urywać! Nie wkładamy rąk do klatek, czy za ogrodzenie gdzie znajdują się zwierzęta! Podpowiedź kodowana jest po to, by podjęcie było jak najmniej inwazyjne! Dlatego proszę o dokładne odkładanie w tym samym miejscu!!!! I o dokładne maskowanie. Miejsce ukrycia skrzynki, jak i całe zoo jest dostępne dla osób niepełnosprawnych, jedynie przy podjęciu będzie potrzebna pomoc.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
czarny łabędź
Alpaka
pogłaszcz mnie
na ścianie
przytulone pelikany
tu możesz usiąść ;)
znajdź warana
Log entries: Found 52x Not found 4x Note 16x All entries Hide deletions