Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Farny - Radomski Szlak Historyczny - OP3EEE
spacerkiem po Radomiu
Founder: Ruda Maruda
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 153 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 04-09-2014
Date created: 03-09-2011
Date published: 04-09-2011
Last modification: 25-07-2023
85x Found
14x Not found
4 notes
watchers 8 watchers
73 visitors
45 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

       Kościół Farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu - erygowany przypuszczalnie po 1325, a prawdopodobnie przed Kazimierzowską lokacją miasta. Król Kazimierz Wielki lokował Nowy Radom najpierw na prawie średzkim około 1340-1360, potem w 1364 roku na prawie magdeburskim. Wraz z miastem uposażył nową parafię pw. św. Jana. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 r. Około 1360-1370 roku został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne. Pierwszą z nich była kaplica Świętego Krzyża. Drugą, która zachowała się do czasów współczesnych była kaplica obecnie zwana różańcową, ufundowana w 1481 roku przez mieszczanina radomskiego Jana Warcaba. 

   W latach 1881-1889 odrestaurowano i podwyższono i piątą kondygnację wieżę kościoła. W 1888 roku restaurowano kaplicę Kochanowskich oraz odnowiono ogrodzenie od ulicy Rwańskiej, będące darem cara Aleksandra I. W latach 1908-1909, staraniem ks. inf. Piotra Górskiego została fara gruntownie przebudowana według projektu architekta Józefa Dziekońskiego. Kościół w wyniku wielokrotnych zmian jest neogotycki, orientowany, jednonawowy z dobudowaną nawą boczną. Z dawnego kościoła obecnie zachowane są prezbiterium, północna ściana nawy z kaplicą różańcową i wieżą oraz kaplica Kochanowskich. Kościółek ponownie był restaurowany w latach sześćdziesiątych XX w., polichromia została wykonana w roku 1972, a restauracji zewnętrznej dokonano w roku 1973. Polichromię z roku 1972 zaprojektował i wykonał prof. Wacław Taranczewski z Poznania z zespołem. Prace te prowadzone były staraniem ks. infułata Stanisława Sikorskiego. Polichromia swoim stylem nawiązuje do gotyckiego wnętrza.   

   W kościele pw. św. Jana  została ochrzczona 22 maja 1822 roku Sługa Boża Wanda Malczewska a w 1854 roku Jacek Malczewski - malarz. W kościele znajduje się między innymi tablica upamiętniająca pobyt kardynała Karola Wojtyły dnia 2 sierpnia 1977 roku.

Nie zapomnij spisać cyferki z logbooka, która posłuży do odszukania skrzynki finałowej!

Reaktywacja wspólnie z dziewczyną Mileną oraz Steyplerem i jego niezawodnym GPS-em.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
fara
Między deskami