Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Forteczny most K616 - OP3E85
Forteczny most zwodzony przechylno - przesuwny koło Przetocznicy.
Eigenaar: konger
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 64 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 30-08-2011
Gemaakt op: 30-08-2011
Gepubliceerd op: 30-08-2011
Laatste verandering: 21-04-2024
64x Gevonden
6x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
105 x Bekeken
43 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Most forteczny K616 to jeden z elementów Frontu Ufortyfikowanego Łuku Warty i Obry, podobnie jak inne tego typu miał zatrzymać nacierające wojska, w zamyśle polskie, a koniec końców polskie i radzieckie. W części północnej i południowej FF OWB przyroda stworzyła naturalne przeszkody w postaci jezior i rzek. W latach 20. XX w. zaczęto budowę systemu hydrotechnicznego - regulacjia rzek, budowa sztucznych kanałów, które miały służyć rozwijającej się turystyce wodnej w III Rzeszy (historia budowy linii dostępna jest w różnych publikacjach lub na necie). Dobrze zachowana zapora przeciwpancerna (ppanc.) w postaci szlabanu. Do obrony mostu został wykorzystany schron na karabin maszynowy z garażem dla działka przeciwpancernego na lawecie. Obiekt był dwukondygnacyjny, a nosił oznaczenie MG. St. u Pak. U 605.

Keszyk zaznaczony jako niebezpieczny z uwagi na ruchliwą drogę, która przez niego przechodzi (Świebodzin - Krosno Odrzańskie). Dzieciaki należy trzymać przy sobie. Możliwość zwiedzenia wnętrza istnieje, latem w OP1, zimą zwykle stan wody jest niższy oraz z reguły jest ona zamarznięta. Co ciekawe, pod mostem zamontowany jest jaz spiętrzający (o ile przy niektórych mostach spotkać można betonową konstrukcję jazu, to tutaj dochodzi jeszcze metalowy element otwieralny), a sam most nie posiada otworów obserwacyjnych. Kesz magnetyczny, gdyby kordy pływały to szukaj po północnej stronie drogi. W środku logbook i ołówek, proszę o właściwe zamykanie i odkładanie na miejsce. Kordy +/- 3 m (drugi raz łapane telefonem po dłuższym uśrednianiu, może teraz będą lepsze??).

Cała linia FF OWB była dobrze opisana w kilku wydaniach Odkrywcy, pióra Grzebiuszki, czyli Krzyśka M.

W miejscowości Przetocznica zachował się przyczółek mostu taktycznego (mostu nie ma) z ładnie prezentującą się zaporą przeciwpancerną, miał go osłaniać MG. St. u Pak. U 607 składający się z 2 obiektów: a). stanowisko na 2 karabiny maszynowe, b). garaż dla działka przeciwpancernego, oba jednokondygnacyjne. Ale dzisiaj śladu po nich nie widać... Wszystko to kilkaset metrów na północ od K616 (52.119597, 15.414988 lub N52°07'10.55", E015°24'53.96").

---------------------

Wizyta kontrolna pod koniec lutego 2017r., stwierdzono obecność 2 keszy:)Starego i reaktywowanego - ten drugi jest już u mnie, w pierwszym będzie brakować wpisu kilku osób, ale jakby co mam drugi logbook jako dowód !! Może tym razem kordy będą bliżej celu?

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Geokrety

Geokrety  Słomkowa gwiazdka/Straw star - Totale afstand: 97 km

Afbeeldingen
Widok na most i wejście do maszynowni.
Zachowana zapora ppanc.
Pod mostem zachował się jaz.