Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stary Dąb - tree trail I - OP3E07
Tree Trail Część I - jednocześnie - Giby-Rezerwat Tobolinka, Część III
Właściciel: hanbei
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 140 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-08-2011
Data utworzenia: 24-08-2011
Data opublikowania: 24-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 11-06-2018
58x znaleziona
9x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
69 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: chrisek, diament, FilipJ90, kajetann, kri-in-the-sky, Maciek_B, mieszko, Sieniek_D
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Któż nie zna Pana Samochodzika, postaci stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego?Powstało 12 powieści z tzw. cyklu kanonicznego oraz 3 tzw. prequele (części powstałe wcześniej, nawiązujące klimatem do kanonu). Z ekranizacji powszechnie znany jest udany serial Huberta Drapelli ze Stanisławem Mikulskim w roli tytułowej z 1971 r. Wyróżnić można także ekranizację Wyspy Złoczyńców z 1965 r. w reżyserii Stanisława Jędryki, w której wystąpił Jan Machulski.
Cykl o Panu Samochodziku był/jest kontynuowany z mniejszym lub większym powodzeniem przez wielu naśladowców.
Powstała skrzynka nawiązuje do powieści "Pan Samochodzik i templariusze".

Na forum dział dotyczący tej powieści znajduje się TUTAJ

Z Gib należało skręcić w leśną drogę omijającą jezioro Pomorze. Po dziesięciu kilometrach podróży przez lasy powinienem przedostać się nad przesmyk oddzielający jezioro Zelwa od jeziora Miłkokuk. Nieco dalej znajdowała się wioska o tej samej nazwie. To tam trzeba było szukać nauczyciela.
Powoli zapadał zmierzch. Chłopcy zmęczeni podróżą zasnęli na tylnym siedzeniu samochodu. Ostrożnie prowadziłem wehikuł po wyboistej, leśnej drodze i nie zdałem sobie sprawy, że o kilkaset metrów przede mną, tuż za zakrętem, czeka nas pierwsza z wielkiej serii przygód.
Był wieczór. Jechaliśmy przez wysokopienny, sosnowy bór. W górze widziało się niebo poczerwieniałe od zachodzącego słońca, dołem panował już mrok. Droga raz po raz skręcała nagle w lewo, to znów w prawo, niekiedy wspinała się na niewielkie pagórki, potem opadała w dół po łagodnych pochyłościach lub zbiegała wyrytym przez deszcze jarem. I właśnie tuż za następnym zakrętem, na dnie niegłębokiego jaru przegrodzonego przez płytki, ale szeroko rozlany nurt leśnej rzeczułki - zobaczyłem tył dużej samochodowej przyczepy campingowej na dwóch kołach. Tuż przed nią, w mulistym dnie strumienia tkwił w wodzie wszystkimi czterema kołami ogromny lincoln. Miał nisko osadzone podwozie, był ciężki i zapadł się w wodę aż po osie.

 

Przeczytaj opis całej serii zawierający ważne informacje dotyczące samych skrzynek oraz poruszania się na terenie rezerwatu!

Opis miejsca: "Stary Dąb" jest potężnym dębem szypułkowym przy drodze z Gib do Zelwy. Znajduje się około 5 minut piechotą za znakiem z nazwą miejscowości Giby. Z pięknym drzewem wiąże się bardzo ciekawa tradycja - dzisiaj już niestety nieistniejąca - w Gibach. Otóż dąb ten "od zawsze" był symbolem siły i przetrwania. Znam w Gibach osoby, których dziadkowie pod tym drzewem zawierali akt ślubu małżeńskiego, mając jednocześnie nadzieję, że część siły, jaką reprezentował sobą dąb, spłynie w formie błogosławieństwa również na ich związek.
Dąb jest pomnikiem przyrody, co oznacza, że w przypadku tego gatunku musi mieć min. 3 metry w obwodzie. Nasz egzemplarz ma 542cm(!) i około 300 lat "na karku".
Wiek nie powinien wydawać się nieznającym temat "znikomym". Dęby narastają dwoma słojami w ciągu roku, co w świecie naukowym za fakt zostało uznane dopiero niedawno. Tym samym większa część dębów w Polsce ma wpisane w papiery stulecia "za ładne liście". Tysiącletnie drzewa mają tak naprawdę około 500 lat. Naturalnie nie czyni ich to mniej pięknymi i godnymi podziwu. Keszowy dąb był więc wcześniej brany za "sześćsetlatka".
Nie przeszkadza to w rzuceniu okiem na to niesamowite drzewo.
Dąb miał kiedyś dwa potężne pnie, z których jeden uległ zniszczeniu 15 lat temu przez silną wichurę. Miejsce po tym pniu jest od lat zagojone, rosną na nim małe świerczki (na wysokości około 5 metrów). Pomimo tego pozostała połowa jest wciąż potężna i jak najbardziej robi wrażenie. Osobiście kiedy biegam lub wędruję po okolicy, lubię podejść do drzewa i "poklepać je po ramieniu". Polecam to wszystkim, którzy wybiorą się po ten kesz, na pewno "moc będzie i z Wami"  ;))

Kesz: kesz jest małym pojemniczkiem, do którego obecnie jest "podczepiony z zewnątrz" pojemnik na mini-fanty na wymianę. Do środka można jak najbardziej też coś wstawić, jednak musi to być przedmiot naprawdę małych gabarytów, nie niszczący loga.

Gdzie szukać: kiedy ujrzycie drzewo, będziecie wiedzieli gdzie jest kesz. Nie jest on jednak umieszczony w "tym" miejscu w tradycyjny dla takiej kryjówki sposób. Nie ma sensu grzebać "na dole".

Tree trail / Szlak drzew: jest to pierwsza skrzynka z serii, jaka niebawem będzie kontynuowana, a zaprowadzi Was do kilku naprawdę starych i wartych zobaczenia drzew na Sejneńszczyźnie. Jednocześnie wchodzi w skład serii Giby-Rezerwat Tobolinka, czyli Siedem Jednym Ciosem.
Skrzynki te będą publikowane także na GC, by pokazać parę pięknych miejsc również obcokrajowcom. Jeśli i na tym portalu bawicie się w keszowanie, możecie znalezisko zalogować i tam. Certyfikaty wysyłane są pocztą, z racji faktu, że kesze są zbyt na nie małe. Proszę o podanie adresu pocztowego na pw. Jeśli keszujecie grupowo, każde z Was może otrzymać certyfikat.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dąb w całej okazałości...
Tego szukacie...