Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Władysław Zamoyski - OP3D93
Eigenaar: martuś
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 855 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-08-2011
Gemaakt op: 19-08-2011
Gepubliceerd op: 19-08-2011
Laatste verandering: 30-12-2014
358x Gevonden
12x Niet gevonden
13 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
9 x Bekeken
219 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ALI-K
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
W latach osiemdziesiątych XIX w. obszary leśne w dobrach zakopiańskich były niszczone rabunkową eksploatacją, co spowodowały opanowanie drzewostanów przez szkodliwego owada - kornika drukarza. Pociągało to za sobą dalsze, intensywne zamieranie drzew. Raport specjalnej komisji tzw. władz krajowych uznał, iż lasy tatrzańskie skazane są wręcz na zagładę. Reagując na tę dramatyczną sytuację władze w Wiedniu nałożyły sekwestr rządowy na lasy zakopiańskie. Wówczas to podniosły się w polskich kręgach głosy, że należy te lasy wykupić bądź na własność kraju, czyli Galicji, bądź Towarzystwa Tatrzańskiego. Motywem tych działań była chęć uchronienia lasów tatrzańskich przed dalszym zniszczeniem oraz zachowanie ich ochronnej roli, a także walorów zdrowotnych i krajobrazowych.

W takiej sytuacji i o taki obiekt stanął w dniu 9 maja 1889 r. do wygranej licytacji Józef Rettinger, pełnomocnik Władysława Zamoyskiego. Trzeba przyznać, iż powszechne było wówczas przekonanie, że Zamoyski nabywa lasy tatrzańskie nie dla zysku, ale dla przejęcia ich w ręce polskie i ocalenia od zniszczenia. Dowiódł tego zresztą całą swoją działalnością w następnych latach. Zaraz po zakupie dóbr zakopiańskich Zamoyski zatrudnił leśniczych i utworzył straż leśną.W ten sposób zakończył się spór o ziemie tatrzańskie.

Historyczną wagę przejęcia lasów tatrzańskich w polskie ręce docenili polscy leśnicy w Galicji i 17 września 1902 r., kilka dni po wygranym procesie przed trybunałem rozjemczym w Grazu, podczas XVIII Walnego Zgromadzenia Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego w Zakopanem, nagrodzili Władysława Zamoyskiego godnością członka honorowego tegoż Towarzystwa.


[...] Dążenia Towarzystwa Tatrzańskiego i Władysława Zamoyskiego znalazły swój szczęśliwy finał dopiero po wielu latach. Lasy tatrzańskie przeszły w 1933 r. na własność Lasów Państwowych i weszły najpierw w skład Parku Przyrody, utworzonego przez Ministra Rolnictwa w 1939 r. na terenach Lasów Państwowych, a następnie w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego, utworzonego rozporządzeniem Rady Ministrów w 1954 r. Obecnie więcej niż połowa obszaru TPN to dawna własność Zamoyskiego.


Dzięki staraniom Zamoyskiego i Andrzeja Chramca powstała linia kolejowa Chabówka-Zakopane oraz szosa do Zakopanego.

 

[skrzynka] Skrzynka to mikromagnetyk ukryty pod tablicą o Zamoyskim. O każdej porze dnia i nocy jest tu spory ruch, więc proszę bardzo o ostrożność. Najlepiej usiąść sobie na murku koło tablicy.

Afbeeldingen
pomnik Zamoyskiego