Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Seegrotte - OP3CC1
podziemne jezioro
Właściciel: r00t7
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 274 m n.p.m.
 Województwo: Austria > Niederösterreich
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-08-2011
Data utworzenia: 10-08-2011
Data opublikowania: 10-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 10-08-2011
1x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
8 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
W położonej na terenach Lasku Wiedeńskiego, miejscowości Hinterbruhl (około 17 km od Wiednia) znajduje się Seegrotte - stara kopalnia gipsowa z największym jeziorem podziemnym w Europie.

W kopalni Hinterbrühl wydobywano gips od 1848 roku. Kres pracom wydobywczym położył wybuch w 1912 roku (wywołany przy próbie odstrzału kolejnych pokładów gipsu), który spowodował oberwanie ściany, czego konsekwencją było zalanie najniższych poziomów kopalni przez 20 milionów litrów wody. Kopalnie po tym wypadku zamknięto.

W 1932 roku, a więc 20 lat po wypadku dzięki staraniom związku speleologicznego i właściciela kopalni, komory zostały oświetlone, utworzono wygodne ścieżki dla turystów i rozpoczęto przejażdżki łodziami po podziemnym jeziorze. W ten sposób narodziła się jedna z najbardziej znanych podziemnych tras turystycznych w Europie.

W drugiej połowie II wojny światowej w 1944 roku jaskinię zajęli hitlerowcy poprzez firmę Henkel AG, którzy wypompowali wodę oraz utrzymywali stan suchy poprzez odpowiednie urządzenia odwadniające  ponieważ uruchomili tu produkcję jednego z pierwszych na świecie myśliwców odrzutowych Heinkel He 162. Przy konstrukcji tego samolotu w podziemnych halach pracowało około 2 tysięcy osób w tym także wielu robotników przymusowych. Gdy w 1945roku Armia Czerwona zbliżała się do Wiednia, hitlerowcy zaminowali kopalnię a następnie wysadzili jej część w powietrze. Przywrócenie kopalni do stanu umożliwiającego zwiedzanie zajęło ponad 4 lata.

Zwiedzanie kopalni zaczynamy w szybie wydobywczym, częściowo wspartym na ceglanym sklepieniu, obok znajduje się komora odpoczynkowa dla górników (tam jest najwyższa temp w kopalni - około 12 stopni, wszędzie indziej panuje stała temperatura 9 stopni)

Następnie przechpdzimy dalej do obszernej sali gdzie odbywały się górnicze święta oraz gdzie trzymano wina. Kawałek dalej znajduje się pomieszczenie w którym była stajnia dla koni które ciągnęły wózki kopalniane na górę. W kolejnej komorze znajduje się kapliczka św Barbary - patronki górników.

Po drodze mijamy salę gdzie wchodziło się do miejsca produkcji samolotów. Idąc cały czas za przewodnikiem powoli schodzimy na poziom 60metrów poniżej poziomu morza (mamy do pokonania 68 stopni) gdzie czeka łódź mogąca pomieścić 26 osób, którą popłyniemy w rejs po podziemnym jeziorze. Koszt to 0.5 euro od osoby - polecam przepłynąć się w okół !

Jezioro o powierzchni 6.200 metrów kwadratowych i głębokości 12metrów zasilane jest przez siedem źródeł dostarczających około 60.000 litrów wody na dobę, a ponieważ nie ma tu naturalnego odpływu woda musi być stale odpompowywana. Po zakończonym rejsie można udać się na podejmowanie skrzynki - ponieważ wcześniej idzie się zwartą grupą za przewodnikiem - co może spowodować spalenie kesza. Po rejsie każdy wychodzi na górę indywidualnie, a przewodnik często bierze 2 część grupy na rejs. Jest to więc idealny moment dla geokeszera aby podjąć skrzynkę :)

SKRZYNKA:

Kordynaty zaporowadzą Was do wejścia. Sama skrzynka znajduje się wewnątrz kopalni, całkiem niedaleko zejścia do podziemnego jeziora. Zalecam podejmowanie po rejsie (info na końcu powyższego opisu miejsca). Szukać należy nisko ;)

Cennik:

Dorośli 9 euro

Dzieci w wieku 4-14 lat 6 euro poniżej 4 roku zycia - gratis

Bilet rodzinny: 2 dorosłych i 2 dzieci - 24 euro

Bilety grupowe: 20 dorosłych : 6 euro ; 20 dzieci : 4.50 euro

Godziny otwarcia:

1 kwietnia - 31 października codziennie od 9 do 17

od 1 listopada do 31 marca

poniedziałek - piątek 9-12 oraz 13-15

sobota - niedziela 9-15:30

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
wejście
szyb wejściowy
stajnia
kapliczka św Barbary
produkowany tu samolot
zachowany sprzęt górniczy z 1848 roku
wagonik do wożenia gipsu
jeziorko
***
głębia, zalane poziomy
statek
***
o tu szukaj !
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy