Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Daglezja - OP3C31
Czyli dawny browar z XVII wieku.
Eigenaar: Woj37
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 37 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 05-08-2011
Gemaakt op: 05-08-2011
Gepubliceerd op: 05-08-2011
Laatste verandering: 25-04-2013
35x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
17 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Browar i gorzelnia w Przysieku zostały zbudowane w 1608 roku przez Radę Miasta Torunia. Budynki weszły w skład folwarku, o którym pierwsze wzmianki pochodzą 1558 roku. Browar przez wiele lat prężnie się rozwijał, a 1689 roku jego udział w dochodach miasta Torunia wyniósł 33%. W XVIII wieku liczne wojny prowadzone przez Reczposopolitą spowodowały podupadanie przedsiębiorstwa, a pożary w latach 1725 - 1731 dokonały prawdziwego spustoszenia w całym Przysieku. Ostatecznyn ciosem dla folwarku był I rozbiór Polski gdyż Przysiek znalazł się pod zaborem pruskim, granica przebiegła między wsią, a Toruniem co znacznie skomplikowało administracje. Do 1803 roku przestał pracować browar, a do 1815 równiez gorzelnia. Folwark wrócił więc do punktu wyjścia stając się znów w całości instytucją rolną.

Od 1833 roku gdy folwark został sprzedany i do około 1892 roku przechodził z rąk do rąk. Ostatnim prywatnym właścicielem folwarku była rodzina Neumann. Ludwig Neumann rozbudował znacznie dwór (zniszczony w trakcie pożarów) i założył park dworski o powierzchni 6 hekatarów, w którym znalazło się około 200 gatunków roślin.
Po II wojnie światowej dwór przeszedł w ręce skarbu państwa. W 2002 roku zabudowania folwaryczne zostały przekazane w ręce Caritas Diecezji Toruńskiej, a obecnie w miejscu dawnego browaru mieści się ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Daglezja. Dawny budynek browaru został odrestaurowany i poszerzony o liczne skrzydła.

 Daglezja zielona (Jedlica zielona) gatunek drzewa szpilkowego z rodziny sosnowatych. Jest to w Polsce gatunek introdukowany, jego orygianlny zasięg występowania to północnoamerykańskie Kordyliery. Do Przysieka Daglezja została sprowadzona przez Ludwiga Neumanna jako jeden z najegzotyczniejszych gatunków roślin. Do najbardziej charakterystycznych cech Daglezji należą szyszki o szczególnych łuskach, kora, która ściśle pokrywa drzewo nie tworząc przerw ani dziupli oraz zapach jaki można poczuć rozcierając jej igły lub szyszki.

 

 

 

Przy okazji zdobywania kesza zachęcam do spaceru po terenie dawnego folwarku, świetnie zachował się nie tylko browar lecz również cały zespół pałacowy jak i park dworski.

 

Współrzędne wskazują ośrodek Daglezja czyli dawny browar. Kesz położony jest na terenie parku otaczającego budynek.

Z głównego wejścia do restauracji należy udać się ścieżką w prawo (tak jakby się wychodziło ze środka). Po chwili spaceru po prawej stronie, tuż przy ścieżce zobaczysz trzy daglezje. Teraz dobrze się rozejrzyj i zlokalizuj najbliższą topole (nie musisz szukać daleko, a drzewo jest duże), to drzewko kryje kesza. Kesz nie jest zakopany, nie posiada też typowego pojemnika, weź coś do pisania.

Skarb okrojony do koniecznego minimum  z powodu ogrodnika keszożercy oraz dostosowania do miejsca ukrycia. Po dokonaniu wpisu, umieść kesza w takiem samym położeniu w jakim został znaleziony. Park jest ogólnodostepny przez cały czas.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Wejście do restauracji.
Budynek dawnego browaru.
Tych Daglezji szukaj, na zdjęciu również rzeczona topola.