Please log in to see the coordinates.                            
        
                        46x Found                    
                        5x Not found                    
                    6 notes                
                    1 watchers                
                    Rated as: Good
                
                            5 x recommended                        
                        
            Cache attributes
        
    
                          
 
                          
 
                          
 
                          
 
                          
 
                    
        Description
    
    
                    
                            PL
                        
            
        | Dodatkowe atrybuty skrzynki | 
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()  | 
[H]4
Gród Raciąż
Gród Raciąż był usytuowany na istniejącej niegdyś wyspie, otoczonej wodami jeziora Śpierewnik, kilka kilometrów od wsi Raciąż. W ciągu kilku ostatnich wieków wody jeziora obniżyły się i dawna wyspa stała się półwyspem.
Podczas systematycznych badań archeologicznych wydobyto wiele pozostałości kultury materialnej tutejszej ludności, głównie z okresu średniowiecza. Najstarsze ślady osadnictwa, ułamki naczyń i kamienny toporek, odkryte przez naukowców, pochodzą z okresu neolitu.
Jak ustalono, w XIII wieku gród obronny był ośrodkiem kasztelanii raciąskiej w ramach księstwa świeckiego. Rezydowały tu lokalne władze administracyjne, wojskowe, sądowe i gospodarcze. Warownia wyznaczała i broniła granic księstwa, miała stałą załogę zbrojną.
Kasztelania raciąska była jednym z niewielu ośrodków osadniczych na słabo zaludnionym obszarze Borów Tucholskich. Leżała na szlaku wiodącym z Nakła nad Notecią do Gdańska i licznie przemierzający tę trasę kupcy zasilali kasę księstwa opłatami i daninami.
W 1256 r. gródek obronny został zdobyty i spalony wraz z częścią mieszkańców. W późniejszych latach podjęto jego obudowę i ośrodek administracji funkcjonował tu do początku XIV wieku, kiedy to ponownie spłonął i został porzucony.
Informacje niezbędne:
Do skrzynki da się dojechać samochodem. Droga jest udostępniona dla ruchu kołowego. Wg. niektórych był to nawet zamek(tylko, że drewniany). Prowadzi tędy również Szlak Kasztelański. Jadąc od wsi Nicponie mijamy Suską Strugę, która w tym miejscu wygląda bardzo urokliwie.
Cache jest ukryty nieodpodal drogi na gród między dwoma drzewami na wzniesieniu.
Pamiętaj o dobrym domknięciu pokrywki.
Współrzedne +-/4m
W logbooku i w skrzynce znajdziesz hasło do zdobycia skrzynki finałowej - [H]9 - Kraina Jezior i Lasów

            Additional hints
        
    
            Nature reserve areas
        
    | This geocache is probably placed in a nature protection area: | |
| Tucholski Park Krajobrazowy | 
                         
                       | 
                    
            Pictures
        
    
        Log entries:
        
            
            46x
            
            5x
        
        
        6x