
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 62 m n.p.m.

Województwo:
Polska > kujawsko-pomorskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Mikro

Status:
Zarchiwizowana

Data ukrycia: 24-07-2011

Data utworzenia: 23-07-2011

Data opublikowania: 24-07-2011

Ostatnio zmodyfikowano: 06-03-2023

79x znaleziona

5x nieznaleziona

5 komentarze
3 obserwatorów

62 odwiedzających

46 x oceniona

Oceniona jako:
normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Jak mówi Wikipedia: "Stary włocławski cmentarz żydowski został założony w 1830 r. Znajdował się na terenie dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych oraz Centrum Doskonalenia i Edukacji przy ul. Nowomiejskiej 25 (dawna ul. Żałobna). Patrząc od strony północnej cmentarz zaczynał się przy ulicy Nowomiejskiej, a kończył w pobliżu niedziałającej już linii kolejowej prowadzącej do Fabryki Celulozy, zajmował powierzchnię 2,5ha. Teren cmentarza wchodził w skład utworzonego w 1940 r. getta żydowskiego. Podczas okupacji niemieckiej co cenniejsze pod względem rodzaju kamienia macewy hitlerowcy wywieźli w sobie znane miejsce, resztę cmentarza, po wojnie, rozkradła miejscowa ludność. Był w znacznej mierze zniszczony, pozostawał jednak ogrodzony i czynny. Jeszcze w latach 1946-1950 pochowano na nim 4 osoby, o czym informuje notatka urzędowa Serafina Kiryłowicza z Urzędu do Spraw Wyznań, sporządzona 31 marca 1953 roku przy okazji pierwszych zabiegów w sprawie ostatecznej likwidacji cmentarza."
Dziś poza szkołą i centrum kształcenia, jest tam jeszcze Orlik. Ludzie powiadają, ze na tym terenie, jest zakopanych jeszcze kilkanaście macew żydowskich. Niestety, cały teren był juz kilkukrotnie zaorany, a zwłoki nigdy nie zostały ekshumowane. Wiele osób z Włocławka nie ma pojęcia co było w tym miejscu przed budową szkoły. Jest to przykre, chociażby z racji tego, że Włocławek przed II Wojną Światową był licznie zamieszkiwany przeż przedstawicieli Judaizmu. Drugi cmentarz znajdował się na miejscu obecnego Urzędu Miasta. W trakcie rewitalizacji Zielonego Rynku, pod fontanną odkryto kilka czaszek z cmentarza.
Przy podejmowaniu, prosiłbym o zachowanie powagi miejsca.
Skrzyneczka to kliszówka, zakopana ok 5-10 cm pod ziemią, przy płocie, od strony torów kolejowych. W razie czego zdjęcia powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jeszcze jedna drobna sprawa. Prosiłbym osobę która znajdzie skrzynke, o wykonanie dokładnego pomiaru, gdyż koordy mogą być troszke przesunięte. Jednak błąd nie powinien przekraczać 10 metrów. Z góry dziękuje. :)