Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko Średniowieczne - OP3A6E
Grodzisko Stary Szaniec nad jeziorem Grądy
Właściciel: holomouse
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 144 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 5:00 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 10-07-2011
Data utworzenia: 11-07-2011
Data opublikowania: 11-07-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 12-07-2011
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
23 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: jaculo, mdziadek78
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Grodzisko koło wsi Tarczyny, nad jeziorem Grądy jest tajemniczym miejscem, choć wyraźnie widać, że miejsce jest historyczne. Internet właściwie milczy na jego temat, jedyna wzmianka została napisana przez mojego ojca na podstawie pikniku archeologicznego, który odbył się w okolicy grodziska w roku 2001. Cytując:

"Grodzisko, zwane podobno Starym Szańcem, jest dość niezwykłe. Całkiem szerokie i okrągłe u podstawy, znacznie zwęża się ku górze wysokiego do 15 m wału, którego korona – nieregularnie owalna – obejmowałaby bardzo mały majdan. Obejmowałaby, gdyby on tam był! Tymczasem, zamiast majdanu rozpościera się przed nami strome zapadlisko wałów, upodabniając wnętrze grodziska do wulkanicznego leja. Co więcej, znaczną część owego leja zajmuje pagórkowaty nasyp, stykający się z wałem częścią swojego obwodu. O ile obecny wygląd odpowiada oryginalnemu, należałoby stanowczo wykluczyć nie tylko mieszkalną, ale i refugialną funkcję grodziska. Oczywiście nadawałoby by się ono świetnie i jedynie do odprawiania obrzędów, zapewne na wewnętrznym nasypie, wyśmienicie widocznym z dowolnego miejsca na szczycie wałów.

 

W sierpniu 2001 r. odwiedziłem tam zorganizowany przez władze lokalne, TV Polską i lokalnych wydawców prasy "piknik archeologiczny". Pokazano tam m.in. stanowisko archeologiczne zlokalizowane ok. 100 m od grodziska nad jeziorem. Archeolodzy, którzy pracowali przy tym stanowisku wyjaśniali, ze odkryto tu wioskę, która w różnych okresach składała się z kilku lub kilkunastu domostw. Funkcją tej wioski to służenie mieszkańcom grodziska. Rzeczywiście widzieliśmy tam ładnie odsłonięte palenisko, przygotowane przekroje warstwy kulturowej wraz z powtykanymi jak rodzynki w ciasto fragmentami glinianych garnków.

 

Grodzisko wznosi się u nasady cypla nad Jez. Grądy, naprzeciwko wsi o tejże nazwie. Od lądu oddziela je głęboka fosa, a trafić tu można polnymi drogami zarówno z Tarczyn jak i z Grądów. Datowane jest na XI-XII w. n.e. i podobno stanowi rezerwat archeologiczny, ale w terenie nijak nie oznaczony." [źródło: http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Prusy/tarczyny.htm]

Piknik odbył się także rok później, w 2002, relację można znaleźć tutaj: http://www.tc.ciechanow.pl/aktualnosc-726-archeologia_zywa_w_tarczynach.html


Miejsce pikniku wygląda dzis bardzo fajnie i jest dodatkową atrakcją przy odwiedzaniu kesza. Składa się z kilku drewnianych i glinianych chat, niektórych bardzo dużych, położonych na ładnej polance. Pamiętam, że na pikniku była również mała rekonstrukcja bitwy, ok. 20 rycerzy. W okolicy jest kilka domków letniskowych, ale zwykle, oprócz wędkarzy nad samym jeziorem nie widać żywej duszy. Zmotoryzowani powinni zostawić auto przy szosie Kiełpiny-Tarczyny. Otwieramy sobie bramkę przy szosie prowadzącą na teren po pikniku i pieszo idziemy ścieżką aż do bramy (foto 1) - nie wchodzimy na oznaczony teren prywatny, ale przez bramę na teren archeologiczny. Do kesza i samego grodziska kontynuujemy wędrówkę za bramą po lewej stronie terenu i wchodzimy w las. Za ok. 30m pojawia się fosa oddzielająca od lądu półwysep oraz widoczny wyraźnie wał grodziska .

Grodzisko koło wsi Tarczyny, zwane podobno Starym Szańcem, jest doć niezwykłe. Całkiem szerokie i okršgłe u podstawy, znacznie zwęża się ku górze wysokiego do 15 m wału, którego korona nieregularnie owalna obejmowałaby bardzo mały majdan. Obejmowałaby, gdyby on tam był! Tymczasem, zamiast majdanu rozpociera się przed nami strome zapadlisko wałów, upodabniajšc wnętrze grodziska do wulkanicznego leja. Co więcej, znacznš częć owego leja zajmuje pagórkowaty nasyp, stykajšcy się z wałem częciš swojego obwodu. O ile obecny wyglšd odpowiada oryginalnemu, należałoby stanowczo wykluczyć nie tylko mieszkalnš, ale i refugialnš funkcję grodziska. Oczywicie nadawałoby by się ono wietnie i jedynie do odprawiania obrzędów, zapewne na wewnętrznym nasypie, wymienicie widocznym z dowolnego miejsca na szczycie wałów.

 

W sierpniu 2001 r. odwiedziłem tam zorganizowany przez władze lokalne, TV Polskš i lokalnych wydawców prasy "piknik archeologiczny". Pokazano tam m.in. stanowisko archeologiczne zlokalizowane ok. 100 m od grodziska nad jeziorem. Archeolodzy, którzy pracowali przy tym stanowisku wyjaniali, ze odkryto tu wioskę, która w różnych okresach składała się z kilku lub kilkunastu domostw. Funkcjš tej wioski to służenie mieszkańcom grodziska. Rzeczywicie widzielimy tam ładnie odsłonięte palenisko, przygotowane przekroje warstwy kulturowej wraz z powtykanymi jak rodzynki w ciasto fragmentami glinianych garnków.

 

Grodzisko wznosi się u nasady cypla nad Jez. Gršdy, naprzeciwko wsi o tejże nazwie. Od lšdu oddziela je głęboka fosa, a trafić tu można polnymi drogami zarówno z Tarczyn jak i z Gršdów. Datowane jest na XI-XII w. n.e. i podobno stanowi rezerwat archeologiczny, ale w terenie nijak nie oznaczony. Miejsce wioski widoczne jest z szosy Kielpiny-Grady. Od cieżki wiodšcej z szosy do grodziska trzeba skręcić w prawo ok. 50m tuz przed przekroczeniem wzniesienia, za którym, gdyby ić prosto, schodzi się już do jeziora. Miejsce wykopalisk leży obecnie na skraju lasu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama terenu pikniku archeologicznego
Rekonstrukcja zabudowań z epoki
Widok na fosę i wał grodziska
Tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria