Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Jaskinie - OP3721
Plejstoceńskie zlepieńce i piaskowce nierównoziarniste.
Owner: t8mi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 58 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-05-2011
Date created: 27-05-2011
Date published: 27-05-2011
Last modification: 27-05-2011
85x Found
4x Not found
1 notes
watchers 9 watchers
71 visitors
71 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: Czarsow, kojoty, Kosaa, Krakers5, pawelko, wojrip
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nie wszyscy wiedzą że w Grudziądzu można zwiedzić naturalne jaskinie. Znajdują się pomiędzy Fortem Tarpno, a Fortem Świerkocin. Warto zaopatrzyć się w spray na komary, cięły niesamowicie. Chętnym przyda się także latarka.

Ciekawa relacja ze zwiedzania ukazała się na łamach Gazety  Pomorskiej:

"Dziś zaglądniemy do jaskiń znajdujących się na granicy grudziądzkiego osiedla Małe Tarpno i podmiejskiej Nowej Wsi w masywie Fortecznej Kępy. Napiszemy też o innych grotach w okolicy.

Peryferyjne osiedle rozbudowało się wzdłuż drogi wylotowej z Grudziądza w kierunku Kwidzyna (ul. Kwidzynska). Z tej właśnie drogi należy skręcić w lewo - w ul. Klonową.

Punktem orientacyjnym jest ustawiona przy Kwidzynskiej tablica poglądowa, przedstawiająca walory znajdującego się na wzgórzu dawnego pruskiego Fortu Tarpno. Niestety o jaskiniach nie ma żadnej informacji.

Droga wiedzie początkowo pod górę, na której wznosi się fort, pośród działek rekreacyjnych. Na rozwidleniu dróg ta w lewo prowadzi do Fortu Tarpno, ta w prawo - do jaskiń.

Droga do jaskiń opada teraz łagodnie wzdłuż wyraźnie wykształconej doliny. W pewnym momencie trzeba skręcić z drogi w prawo - na ścieżkę trawersująca dno owej doliny i dojść pod przeciwległą skarpę. To właśnie u jej podnóża znajdują się interesujące nas twory geologiczne.

I znów niestety trzeba westchnąć: szkoda, że tej ciekawostki geologicznej nie oznaczono, choćby w tym miejscu nie ustawiono drogowskazu. Nawet ten, kto tu dotarł, może mieć trudności z odnalezieniem wejścia do grot. Te bowiem ukryte są w gęstwinie wyposażonej w ostre kolce tarniny, W pobliżu znajduje się dzikie wysypisko odpadków z ogródków działkowych.

Na szczęście jaskinie zna doskonale nasz przewodnik - Jerzy Bitner, który prowadzi wycieczkę Klubu Turystki Pieszej "Wędrownik", działającego przy Regionalnym Oddziale PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy.

- W zboczu znajdują się dwie jaskinie: "Klonowa" i "Pod Wierzbą". Jest także jedna nisza - niewielki otwór w zboczu - informuje uczestników wycieczki Jerzy Bitner i zaraz pokazuje wejścia do "wnętrza Ziemi".

Jaskinia "Klonowa" ma 20 metrów długości, "Pod Wierzbą" - 12. Nazwa nawiązuje do wierzby, która rosła nad grotą. Tej jednak już nie ma.

- Najpierw, w pleistocenie, z piasków, powstały skały nazywane zlepieńcami. Narodziły się na skutek ściśnięcia piasku przez warstwy napierające z góry i związania ich lepiszczem węglanowym. Same jaskinie wykształciły się na skutek wietrzenia skały - mówi Bitner.

Turyści usłyszeli o grudziądzkich jaskiniach kilka lat temu, gdy napisał o nich na łamach dwumiesięcznika turystyczno-krajoznawczego "Kujawy i Pomorze" Andrzej Hermann - członek Oddziału Uniwersyteckiego PTTK w Toruniu, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej ds. Przodowników Turystyki Górskiej.
Wejście do jaskiń ma kształt owalny. Trzeba więc mocno się pochylić lub wpełznąć nogami do przodu. Korytarzyk rozszerza się i rośnie jego wysokość. Obie jaskinie składają się z kilku komór, do których przechodzi się, czy raczej przeciska wąskimi korytarzykami.

Właśnie z tego powodu na zewnątrz albo w pierwszej komorze warto zostawić plecaki. Aby spenetrować głębsze komory, trzeba mieć latarki. Bardziej dostępna i jaśniejsza jest jaskinia "Klonowa".

Jak przypomina Andrzej Hermann, w okolicach Grudziądza są w sumie cztery jaskinie, choć niektóre z nich (te płytsze, otwarte) pan Andrzej nazywa raczej skalnymi schronami. Dwie pozostałe jaskinie (prócz opisanych) znajdziemy w Białochowie i w dolinie rzeki Gardęgi. W Białochowie jaskinia znajduje się na tzw. stanowisku dokumentacyjnym - na trasie ścieżki dydaktycznej, przy stacji nr 10. Z kolei "Ciasna Dziura" znajduje się na wyodrębnionym wzgórzu nad doliną Gardęgi - w pobliżu przysiółka Jardęga (prawy brzeg rzeki, powyżej spalonego młyna we wsi Rogóźno-Zamek). Jak nazwa wskazuje, to dzieło natury jest niewielkie. W tej samej dolinie jest przynajmniej kilkadziesiąt niewielkich otworów, do których można jedynie wsunąć rękę.

W Kujawsko - Pomorskiem są jeszcze dwie inne jaskinie: Bajka I i Bajka II. Znajdują się na zboczu doliny Wisły poniżej miejscowości Gądecz."

 

http://www.sktj.pl/epimenides/pomor/klonow_p.html
http://www.sktj.pl/epimenides/pomor/podwie_p.html

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Wejście.
Skarb.