Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Koleją z Gdyni do Kokoszek - OP3712
Właściciel: LadyMoon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 22-05-2011
Data utworzenia: 26-05-2011
Data opublikowania: 26-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 17-07-2021
258x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 17 obserwatorów
130 odwiedzających
226 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bartol, Dombie, eliksir, grener, maskalader, mushin, omen1975, pindy, Radzik, rex263, schron, Serengeti, telefonalarmowy, tuchlin, Wściekły Wąż
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„Znowu udało się nam dołożyć jedną cegiełkę do wielkiego gmachu trwałej i lepszej przyszłości Rzeczypospolitej: północne i południowe Pomorze związaliśmy nową linią kolejową Gdynia – Kokoszki , a w ten sposób przeszliśmy zwycięsko jeden etap w usiłowaniu stworzenia niezależnej zgoła komunikacji między polskim morzem i Puckiem, a ziemiami Rzeczypospolitej” – pisał 23 listopada 1921 roku w „Gazecie Gdańskiej i Dzienniku Gdańskim” Bolesław Bourdan, kiedy otwierano pierwszą po odzyskaniu niepodległości linię kolejową na Pomorzu.

 

 

 

W 1921 r. wybudowano linię łączącą Gdynię z Kokoszkami, mającą 23 km długości poprowadzoną doliną rzeki Kaczej. Była to trasa bardzo malowniczo usytuowana, wśród łąk i pól oraz gdyńskich wzgórz. Na całej długości linii wybudowano dwie stacje kolejowe : Wielki Kack i Osowa. Niestety, nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Przebieg jej częściowo pokrywa się z linią Gdynia – Kościerzyna

Linia do Kokoszek służyła ledwie 9 lat – do listopada 1930 roku, kiedy to uruchomiono ruch na magistrali węglowej. Zachowało się wiele pamiątek z dawnej  świetności : nasypy, przepusty, przesieki. Idąc dawnym torowiskiem napotykamy interesujące pozostałości infrastruktury kolejowej.

 

O skrzynce:

Chciałam Was zaprosić do odwiedzenia jednego z niezwykłych miejsc na wspomnianej linii. Jest to piękna pozostałość po dawnym torowisku – przepust nad rzeką Kaczą, położony niedaleko polany Krykulec. Doskonale zachowane napisy „Gdynia” , „Kokoszki” oraz lata 1920 i 1921 czynią go jeszcze bardziej efektownym.

 

 

Koordynaty doprowadzą Was na miejsce. Skrzyneczka ukryta jest w konstrukcji przepustu, nie wymaga żadnego kopania, jedynie bystrego oka i intuicji.

 

 Jako ciekawostkę dodam, iż zdjęciem tego własnie przepustu kolejowego zajęłam w 2009 roku III miejsce w Konkursie Fotograficznym pt."Gdynia w fotografii" - IX edycja - Poszukiwacze Dawnej Gdyni.

 

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Trójmiejski Park Krajobrazowy