„Znowu udało się nam dołożyć jedną cegiełkę do wielkiego gmachu trwałej i lepszej przyszłości Rzeczypospolitej: północne i południowe Pomorze związaliśmy nową linią kolejową Gdynia – Kokoszki , a w ten sposób przeszliśmy zwycięsko jeden etap w usiłowaniu stworzenia niezależnej zgoła komunikacji między polskim morzem i Puckiem, a ziemiami Rzeczypospolitej” – pisał 23 listopada 1921 roku w „Gazecie Gdańskiej i Dzienniku Gdańskim” Bolesław Bourdan, kiedy otwierano pierwszą po odzyskaniu niepodległości linię kolejową na Pomorzu.
W 1921 r. wybudowano linię łączącą Gdynię z Kokoszkami, mającą 23 km długości poprowadzoną doliną rzeki Kaczej. Była to trasa bardzo malowniczo usytuowana, wśród łąk i pól oraz gdyńskich wzgórz. Na całej długości linii wybudowano dwie stacje kolejowe : Wielki Kack i Osowa. Niestety, nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Przebieg jej częściowo pokrywa się z linią Gdynia – Kościerzyna
Linia do Kokoszek służyła ledwie 9 lat – do listopada 1930 roku, kiedy to uruchomiono ruch na magistrali węglowej. Zachowało się wiele pamiątek z dawnej świetności : nasypy, przepusty, przesieki. Idąc dawnym torowiskiem napotykamy interesujące pozostałości infrastruktury kolejowej.
O skrzynce:
Chciałam Was zaprosić do odwiedzenia jednego z niezwykłych miejsc na wspomnianej linii. Jest to piękna pozostałość po dawnym torowisku – przepust nad rzeką Kaczą, położony niedaleko polany Krykulec. Doskonale zachowane napisy „Gdynia” , „Kokoszki” oraz lata 1920 i 1921 czynią go jeszcze bardziej efektownym.
Koordynaty doprowadzą Was na miejsce. Skrzyneczka ukryta jest w konstrukcji przepustu, nie wymaga żadnego kopania, jedynie bystrego oka i intuicji.
Jako ciekawostkę dodam, iż zdjęciem tego własnie przepustu kolejowego zajęłam w 2009 roku III miejsce w Konkursie Fotograficznym pt."Gdynia w fotografii" - IX edycja - Poszukiwacze Dawnej Gdyni.
Bardzo proszę o maskowanie skrzynki, patykami, kamieniami i liśćmi, żeby nie była w ogóle widoczna.
This geocache is probably placed in a nature protection area: | |
Trójmiejski Park Krajobrazowy |
![]() |